3 Mayıs 2017 Çarşamba

A Vitamini Nelerde Bulunur

A Vitamini

A vitamini bir çok besinde bulunmasından kaynaklı düzenli beslenen  insanlarda eksikliği görülen bir vitamin değildir. Yağda çözünen ve depolanan bir vitamin olduğu için eksikliğine pek rastlanmasa da, A vitamini eksikliğinde gece körlüğü, kornea hasarı, diş ve kemik hasarları, cilt bozuklukları ve saç dökülmesi gibi durumlara sebep olur.

A vitamini, tek bir vitamin olarak algılansa da aslında bu doğru değildir. A vitamini, geniş bir grubun genel adıdır ve bu grupta yer alan tüm öğelerin sağlığa farklı yararları bulunmaktadır.

Kolajen sentezinde oldukça önemli bir göreve sahip olan A vitamini, kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önler. Cildi uyararak daha genç görünmesini sağlar. Bu işlevi ile A vitamini cildi hem hasarlara karşı korumakta hem de yaşlanmasını engelleyerek daha genç görünmesini  sağlamaktadır. Cilt kırışıklıkları için özellikle A vitamini ve C vitamini kombine kullanmak daha yararlı olmasını sağlayacaktır. 10 ml A vitaminli yağ ve 10 ml C vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşamları cildinize sürerseniz hem kırışıklık önler hem oluşmuş kırışıklıkların giderilmesini sağlar.

A vitamini Bulunan BesinlerA Vitamini İçeren Bitkisel Gıdalar


A vitamininin “karotenoid formu” bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Gündelik hayatta ulaşımı kolay olan A vitamini içeren besinleri aşağıdaki gibidir;

Tatlı patates
Havuç
Ispanak
Kale
Kara lahana
Şalgam yeşillikleri
Bal kabağı
Marul
Kavun
Dolmalık biber
Domates
Kırmızı biber
Pırasa
Greyfurt
Yeşil bezelye
Kuşkonmaz
Yeşil fasulye
Brüksel lahanası
Kayıs
Maydanoz
Nane
Brokoli

A Vitamini Çeşitleri


Retinoidler

Hayvansal gıdalardan alınan A vitamini “retinoid” olarak adlandırılır. Retinoidler, A vitamininin yaraları arasında sayılan güçlü bağışıklık sistemi ve inflamatuvar hastalıklardan korunmak için gerekli besin öğelerine sahiptir. Retinoid formlar gebelik, doğum, sağlıklı büyüme, gece görüşünün gelişmesini, kırmızı kan hücresi üretimini ve bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlar. Herhangi bir rahatsızlığımızın olmaması için  A vitamininin “retinoid formuna” ihtiyacımız vardır.

Karotenoidler

Bitkisel kaynaklardan alınan A vitamini “karotenoid” olarak adlandırılır ve retinoidler gibi sağlığa benzersiz faydaları bulunmaktadır. A vitamininin “karotenoid formu” daha çok antioksidan ve iltihap önleyici özelliğe sahiptir. Belirli karotenoidlerin sağlığa farklı yararları vardır. Örneğin, retinamızda sadece “ksantofil lutein” ve “zeaksantin” karotenoidleri var olmakta ve a vitamini sayesinde buralar korunmaktadır. A vitamininin özellikle göz sağlığına faydaları ile ilgilenenler (örneğin, yaşa bağlı makula dejenerasyonu önlenmesi gibi) özellikle  karotenoid bakımından zengin sebzeleri (ıspanak, lahana, pazı gibi) düzenli olarak tüketmelidir.

A Vitamini Faydaları


Kırmızı ve yeşil sebzeler A vitamini ve beta-karoten içeren sebzeler, parlak ve yumuşak bir cilde ahip olmanızı sağlayarak cilt kuruluğuna karşı da etkili bir çözüm oluşturur. Kırmızı ve turuncu sebzelerdeki beta-karoteni vücudumuz A vitaminine çevirir. A vitamini de hücrelerin hasar görmesini ve erken yaşlanmayı önler. Ispanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Bu da cildiniz yeni hücreler üretmesine yardım eder, kuruluğu azaltır ve cildinizin parlak, genç görünmesini sağlar.

A vitamini, enfeksiyona karşı direnci arttırır, bazı kanser türüne karşı koruyucu etkisi vardır. Cildin, tırnakların ve saçların bakımı ve sağlığında oldukça önemli öğeleri barındırır. Diş ve diş etleri için büyük önem taşır. Yağda eriyen bu vitaminin bir kısmı cilt altındaki dokularda, böbrekte ve karaciğerde depolanarak ihtiyaç halinde kullanılır.Bedenin bu vitamini en iyi biçimde kullanabilmesi için D vitaminine gereksinimi vardır. Bu vitamin cildin nemli kalmasını sağlar. İdrar yolları ve solunum enfeksiyonlarına karşı korumada oldukça etkilidir.

Gözlere, soğuk algınlığına ve öksürüğe karşı kullanılan a vitamini yararları saymakla bitmemektedir. Ceninin rahim içinde uygun gelişimi için gereklidir. Bazı kanser türlerinde koruyucu etkisi vardır. Görme gücünü artırır ve gece görmeyi kolaylaştırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...