3 Mayıs 2017 Çarşamba

A Vitamininin Cilde Faydaları


A Vitaminiyle Cilt BakımıA vitamini bağışıklık sistemini destekleyen bir vitamin grubudur. Ülser ve sindirim sistemine faydaları bilinen A vitamini bağışıklık sistemi sorunlarına karşı da oldukça etkilidir. A vitamini dokuların oluşumu ve bakımı konularında çok etkilidir. Oldukça özel bir vitamin olan A vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Retinol olarak hayvansal kaynaklardan ve karoten olarak bitkisel kaynaklardan alınan A vitamini iki farklı formda bulunur. A vitamini bitkilerden, tatlı patates, havuç, ıspanak, kara lahana, balkabağı, kavun, dolmalık biber, kırmızı biber, domates ve greyfurtta bulunur. A vitamini bulunan hayvansal kaynaklar ise, karaciğer, balık yağı, yumurta, süt ve kırmızı ettir. Yağda çözülebilen ve ayrıca karaciğer ve böbreklerde depolanan A vitamini gerektiği zaman vücut tarafından kullanılır.


A Vitaminin Faydaları 


Kemiklerin ve dişlerin oluşumunda önemli bir etkisi olan bu vitamin ayrıca proteinlerin kullanımını düzenlemektedir. Diğer yandan A vitamini cilt problemleri ve saç problemlerine karşı oldukça faydalı bir vitamindir. Zaten bu yüzden saç, tırnak gibi problemlerle cildin yaşlanması gibi konularda kozmetik bakım amacıyla A vitamini oldukça fazla tercih edilen bir bakım vitaminidir.

Cilt bakımında oldukça etkili olan A vitamini çatlak tedavilerinden ,sivilce(akne) sorunlarına, egzemanın ilk evrelerinden ,anti-aging etkisiyle kırışıklık karşıtı uygulamalara kadar bir dizi sorunun çözümünde tercih edilir aynı zamanda periyodik olarak cilt nemlendirme amacı ile A vitamini yağı kullanılabilir.

Çatlaklara A Vitamini Bakımı


Ciltte oluşan çatlaklar bazı durumlarda ortaya çıkmaktadır; hamilelik, hızlı kilo alıp verme, ağır sporlar yaparken ani gerilmelerde  ciltteki kolajen ve elastin tabakasının yırtılması sonucu oluşur. A vitamini hem çatlakların önlenmesinde hem de oluşan çatlakların tedavisinde yararlı bir vitamindir.

Çatlaklar oluşumunda veya hafif cilt çatlakları  durumunda , a vitamini, c vitamini, e vitamini, kakao yağı, b5 vitamini, glikolik asit kullanılabilir. Ancak oluşmuş ve derin çatlaklarda a vitamini, c vitamini ve tca kullanımı gereklidir. Tca veya glikolik asit cildi soyarak yenileme işlemi yapar ve cildin çatlaklardan arınmasını sağlar , a vitaminli yağ ve c vitaminli yağların karışımı cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırarak bu süreci hızlandırır. Böylece cilt yenilenerek çatlakların giderilmesi sağlanır.

Kırışıklıklara A Vitamini Bakımı


doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz A vitaminli yağ emili yüksek ve E vitamini bakımından çok değerli olan macademia yağı ile belirli oranda çözülerek kozmetik amaçlar için kullanılabilecek bir uygualama ürününe dönüştürülmüştür. Bu bakım yöntemi ile cildimizi olumsuz hava koşullarından , yaşlanmadan ve kuruluktan kaynaklı oluşan kırışıklıklara karşı korumuş olacağız.

Cildimiz zamanla kaslardaki gevşeme ile kolajen ve elastin sentezindeki azalmadan kaynaklı yeterli hücre yenilenmesi sağlayamaz. Yaşlanmayla birlikte kırışıklıklar oluşmaya başlar ve bunları durdurmak  için  a vitamini ile yapılacak olan bakımda , kolajen ve elastin sentezini arttırarak cilt kırışıklıklarını önlememiz gerekir. Ayrıca cildin epidermis ve dermis tabakasını uyararak kas sistemindeki gevşemeyi önlemiş ve daha genç cilt görünümüne yardımcı olmuş oluruz.

A vitamini cilt kırışıklıklarının geçirilmesinde gerek kozmetik ürünlerde gerekse profesyonel cilt bakımlarında kullanılan bir vitamindir. Özellikle a vitamini ve c vitamini kırışıklıklar için birlikte kullanıldığında etkili çözümler üretmektedir, bunlara ek olarak hyaluronik asit de kullanılabilir. Akşam yatmadan önce hyaluronik asit sürüp iki günde bir de a vitaminli yağ ve c vitaminli yağları karıştırıp kırışıklıkların önlenmesinde ve oluşan kırışıklıkların giderilmesinde ciddi bir bakım yapmanız ile farkı sizde yakın zaman da anlayacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...