3 Mayıs 2017 Çarşamba

A Vitaminli Yağ ve Faydaları


A Vitamini ve Faydaları


Vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde ve devamlılığında önemli rol oynayan vitaminler, sağlıklı yaşamın önemli bir parçasıdır. Çoğu vitamin insanlar tarafından dışarından besin yolu ile alınmalıdır.Vitaminler, organizmada birçok biyokimyasal ve fizyolojik sürece katılarak vücudun normal çalışmasında rol oynar.

A vitamini dokuların bakım ve onarımı, yeni hücrelerin gelişmesi, kemiklerin ve dişlerin oluşumu, görme sorunlarının giderilmesi, cilt kuruluğunu önlemesi gibi yararları vardır.  Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı etkili bir şekilde korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.Hayvansal kaynaklardan  retinol olarak alınan A vitamini, bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. A vitamini bitkisel olarak  karotenoidler olarak alınır .Bütün bu özelliklerinin yanında A vitaminin faydalarını başlıklar halinde sıralayacak olursak kısaca şunlardan bahsedebiliriz:

A vitamini; vücut dokularının ve cildin sağlıklı olmasını, gençleşmesini  ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemik yapısı için de gereklidir. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara ayrıca enfeksiyonlara ve zararlı toksinlere karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır.Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.A Vitaminli Yağ


Düşük yoğunluklu yağlar özellikle macademiz ve pirinç kepeği yağları gibi yağlarda çözüldüğünde etkili bir cilt bakım uygulaması olabilen a vitamini,hem  bir dizi dermatolojik sorunun- çatlaklar, cilt kırışıklıkları, cilt kuruluğu-tedavisinde hemde periyodik bakım uygulaması olarak kullanılabilmektedir.

Cilt bakım uygulamalarında a vitamini yağının kullanılması kolajen sentezini artırarak cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlarken, elestin lifleri güçlendirmesi sayesinde dolaylı bir anti-aging etkiside yaratmaktadır. Ayrıca cildin yenilenmesi ile daha genç bir cilde sahip olmak için a vitaminli yağ oldukça etkilidir. Diğer yandan a vitaminli yağ cildin nem dengesini ve yağ dengesini de koruyarak cilt kuruluğuna ve cilt yağlanmasına karşı etkilidir.Yağda çözülebilen bir forma sahip olan A vitamini, özellikle cilt bakımı uygulamalarında vücudun protein sentezini(keratin) düzenlediği için saç ve tırnak uzatmada etkili bir bakım ürünüdür.

Cilt Bakımında A Vitaminli Yağ Desteği


Sivilceler ve cilt lekeleri için a vitamini kullanıldığı gibi bir hatalı görüş vardır, aslında bu işler için kullanılan ürün a vitamini değil a vitaminin bir asiti olan retinoik asittir. Genellikle acnelyse ve tretin gibi kremlerde soyucu amaçla kullanılır ama a vitamini ile çok bağlantılı değildir. Soyma işlemleri yaparak cilt yenilenmesi sağlayan bir vitamindir.

Bir çok sebebe bağlı olarak baş gösteren cilt problemlerinin giderilmesinde çoğu zaman destekleyici olarak kullanıldığı bilinen a vitamini, yağ formuyla tek başına bile güçlü bir bakım uygulaması ve tedavi edici etkiye sahiptir.

Özellikle , Glikolik asit ve Tca gibi cilt problemlerinin giderilmesinde uygulanan peeling uygulamaları sonrası soyulan deri katmanın altından gelen yeni deri oluşumunun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan A vitamini yağı, elastin liflerinin onarılmasında etkili bir yapıya sahiptir. Bunun yanında, cilt lekelerinde çok etkili olmasa da melazma oluşumuna karşı etkilidir, ultraviyole ışınların yani uv ışınlarının cildi yaşlandırmasına ve lekelendirmesine karşı koruyucu bir güneş kremi niyetine de kullanılabilir.

A Vitaminli yağ Nasıl Kullanılır


Bahsi geçen sıkıntılarda ve Günlük olarak cilt bakımlarında da kullanılabilen a vitamini yağını C vitamini ile beraber kullanıldığında etkisin çok daha güçlü olacağını özellikle belirtmek gerekir.
Bunun için; için 10 ml a vitaminli yağ ve 10 ml c vitaminli yağı karıştırıp 2 günde bir akşam yatmadan önce cildinize uygularsanız cildiniz için faydasını görürsünüz. 2 günde bir kullanım yapmanızın nedeni bunlar yağda çözünen vitaminlerdir ve cilt altında 48 saat boyunca etkilidirler ve gün aşırı yapmak cilde zarar verir.

Yapısal özellikleri gereği, cildin dermis tabakasına nüfuz etme hızını emilimi yüksek yağlarda çözündürülmüş yağlarla hızlandıran A vitaminli yağ popülerliği giderek artan bir hızla cilt bakım uygulamarında en fazla tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...