16 Mayıs 2017 Salı

Ağda Nasıl Yapılır


Çam Sakızı Ağda Nasıl Yapılır

Çam reçinesine alerjiniz yoksa sir ağdayı öneririz. Ağrıya dayanıksız bir yapınız varsa koltuk altı bölgesi, bikini bölgesi ve bıyık bölgesinde tüy dökücü krem kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır tahriş etmemek için jilet kullanmamaya dikkat edin çünkü jilet ile almanız durumunda kıllar güçlenir.
Evde Ağda Nası Yapılır İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en önemli amacı estetik bir görünümdür. İnsanlar eski çağlardan beri kılları temizlemeye çalışmışlar, bu şekilde güzel görünmeyi amaçlamışlardır. Kadınlarda kadınlık hormonların etkisi sebebi ile koltuk altı ve bikini bölgesi dışında çıkan kıllar seyrek ve güçsüzdür. Fazla tüylü olan bir kadının hormonlarda bir bozukluk  var demektir.

Erkekler, kadınlarla ilgili içgüdüsel bazı güzellik algılarına sahiptir. Bel kalça oranının düzgün olması (bu oran 7’ye 10 civarındadır), pürüzsüz bir cilt (akne ve benzeri oluşumlar hormonal bozukluk belirtisi olabilir), kılların az olması gibi bazı belirtiler, kadının hormonal dengesinin yerinde olduğunu dolayısı ile çocuk yapabileceğini gösterir ve erkekler böyle kadınları içgüdüsel olarak çekici ve güzel bulurlar. Erkeklerde özellikle saç ve koltuk altı tüylerini alırlar yani istenmeyen tüylerden kurtulmak erkeklere has bir şey değildir.

Tüyleri aldırmanın hijyenik bir yönü de vardır. Kılların yoğun olduğu bölgelerde bakteriler çoğalarak hoş olmayan kokulara neden olurlar. Öte yandan, sir ağda gibi epidermisin ölü tabakasını kaldırarak peeling yapan yöntemler, ciltteki hücreleri canlandırır, cildi tazeler ve yaşlanmayı geciktirir.

Sir Ağda 

Erkeklerde sir ağda yapabilirler. Bu tamamen keyfinize kalmış bir konudur. Erkeklerde elmacık kemikleri üzerindeki ve kulaklardaki kılların alınması için sir ağdayı özellikle öneriyoruz. Büyük şehirlerdeki bazı erkek kuaförleri bu yöntemi kullanmaya başlamıştır. Erkeklerde diğer vücut bölgelerinde de sir ağdanın kullanılmasının bir sakıncası yoktur. Yalnız, kılların yoğun olduğu bölgelerde kıllar makasla bir santime kadar kısaltılmalı ve ağdayı yapan kişi deneyimli olmalıdır. Erkeklerde skrotum (hayalar) bölgesinde cilt hassastır, bu sebeple bu bölgeye ağda yapılmasını kesinlikle önermiyoruz.


Sir ağda, çam reçinesine alerjisi olan kişilerde ciltte geçici rahatsızlıklara neden olur. Alerjik olmayan kişiler için eğitimli ellerde yapılan ağdanın sağlık açısından hiçbir sakıncası yoktur. Ağda yapılacak cildin sağlıklı ve hasar görmemiş olması gerekmektedir.Güneş yanığı, deride kesik, yara, çatlak varsa, çeşitli deri hastalıkları varsa ağda yapılmaz. Dermatolojik tedavi görüyorsanız veya şeker hastalığınız varsa sir ağda kullanımı için doktorunuza danışınız. Çok yaşlı ve derisi gevşek yapıda olan kişilerde sir ağda önerilmez.Sir ağda, kimyasal yapısı itibarı ile hiçbir mikroorganizma barındırmaz. Eğer ağda sonrası bir cilt hastalığı belirmiş ise bu durum başka bir şeyin sebebi olabilir.


Kullanılan sir ağda kalitesinin düşük olması veya ağda yapan kişinin deneyimsiz olmasıderinin soyulmasına neden olabilmektedir. Ülkemizde merdiven altlarında izinsiz ve denetimsiz üretim yapan çok sayıda küçük sir ağda üreticisi vardır ve bazı güzellik salonları maalesef ucuz olduğu için bu ağdaları kullanabilmektedir. İyi bir sir ağda kılı ve derinin en yüzeydeki tabakasını tutar ve daha derinlere nüfuz etmez ve cilde zarar vermez. Daha derinlere nüfuz eden ağdalar hem uygulama sırasında ağrı yapar, hem de deri yüzeyini kaldırabilir. Bu nedenle gittiğiniz salonun hangi marka ağda kullandığını, elemanlarının deneyimli olup olmadığını soruşturmanızı öneririz.Diğer yandan kadınların ayrı bir kaygısı da regl(adet) döneminde ağda yaptırmaktır.Regl (adet) döneminde vücutta hafif ödem olur. Bundan dolayı ağda biraz daha ağrılı olabilir. Regl döneminden üç gün sonra ağda yaptırmanız bu açıdan daha önemlidir.

Evde Sir Ağda 


Evde hem kadınlar hem erkekler sir ağda yapabilirler. Bunun için kartuş ağda yapmak için ısıtma makinesi almalısınız. Isıtma makinelerinin ev kullanımı için küçük modelleri vardır. Ayrıca ocakta ısıtılan daha farklı formüllü ağdalar da vardır. Bunlar tahta spatül ile uygulanır ve kağıda gerek duyulmadan çekilir.

Saç, erkeklerde sakal, meme başı ve kirpikler dışında her yere uygulanabilir. En sık bacaklara yapılır. Bacaklar dışında koltuk altı bölgesi, kollar, yüz, bikini bölgesi ve gövdeye de uygulanır.Ağda yapılacak bölgenin genişliğine, kılların yapısına ve uygulayana göre 5 dakika ile 40 dakika arasında bir süre tutar.

Batık Nedir


Büyüyen kılın derinin üst tabakasını aşamayıp deri içinde büyümesi nedeni ile oluşan bir cilt problemidir. Batık olan bölge kızarır ve ele pütür şeklinde gelir. Sir ağda, derinin üst tabakasındaki ölü hücreleri temizleyerek ve kılları zayıflatarak batık oluşumuna karşı da önlem sağlar.

Ayrıca ağdadan sonra duş yapabilirsiniz. Diğer yandan ağda sonrası bacaklarınızı shea butter ve badem yağı ile masaj yaparsanız daha parlak görünecektir. Ayrıca daha sağlıklı bacaklara sahip olursunuz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak Mantarı Tırnak Mantarı rahatsızlıklarında, özellikle vücutlarında bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, şeker hastalarının sağlıklı ...