9 Mayıs 2017 Salı

Akne İzleri Nasıl Geçer


Akne İzleri Nasıl GeçerSivilce İzi Çeşitleri


İki tür sivilce izi vardır bunlardan ilki maküller denilen iz, diğeri skatris olarak adlandırılan sivilce izidir.

Maküller Sivilce İzi: Bu iz türü cildin yüzeyinde bulunan koyu renkli izlerdir, geçirilmesi skarlara göre daha kolaydır. Bu izler zaman geçtikçe geçebilir fakat yine de tedavisi yapılmalıdır.

Skatris Sivilce İzi: Atrofik ve hipertrofik skatrisler olmak üzere ikiye ayrılırlar. En çok görülen iz çeşidi atrofik denilen çukurlu izlerdir. Hipertrofik denilen kabarık izler daha ender gözükmektedir. Skatris denilen izlerin geçirilmesi daha zordur ve ciddi tedavi yöntemleri gerekir.Sivilce İzi Nasıl Geçer


İnternette limon sürün, lavanta yağı sürün hurma sürün, sandal ağacı sürün, gül suyu sürün, salatalık sürün gibi saçma sapan yazılardan geçilmiyor. Sanırsınız salata yapacaklar. Bu tarz saçmalıklara inanıp boşa umutlanıp zaman kaybetmeyin. Sivilce izlerinizi kimyasal peeling, lazerle cilt soyma ve dermaroller ile geçirebilirsiniz. Bunun haricinde bitkisel kürler sivilce izi geçirmez sadece cildiniz biraz daha taze görünmesini sağlar.

Lazerle Sivilce İzi Geçirme


Lazerle cildinizi yakarak derinin soyulması sağlanır ve  sivilce izi geçirilmeye çalışılır. Bu lazer işleminde ışınlar kullanılır ve deri altı dermis doku harekete geçirilir. 3 ile 6 seans aralığında bu yöntemle sivilce izlerinizi geçirebilirsiniz. Lazerle sivilce izi geçirme işlemi doktorlarca yapılır ve fiyatı seans başına 150 lira ile 300 lira arasında değişir. Bu da minimum 500 lira ile 1800 lira arasında bir maddi külfet demektir  ve sivilce izlerinizden kurtulmanız anlamına gelir. Ancak lazerle sivilce izi geçirme noktasında bazı kişilerin izlerin geçmediği ve daha da arttığı şeklinde yorumlar mevcuttur.

Dermaroller Sivilce İzi Geçirme


Dermaroller üzerinde 0,2 mm ile 2 mm arasında kalınlığı ve adedi değişen iğneli bir cihazdır. Cildin yenilenmesini sağlamaya yarayan bir alettir, bu aletle sivilce izlerinizi doktor gözetiminde veya evde kendi başınıza yapabilirsiniz. Dermoller tek başına tedavi etmez. Yani aldınız dermarolleri o bölgeye sürdünüz sivilce izi veya skar geçmez. Bunun başka ajanlarca desteklenmesi lazım, doktorlar genelde e vitamini, a vitamini, c vitamini, gibi vitamin ve proteinler ile tedaviyi birleştirirler. Yani gaza gelip dermaarollerle sivilce izi hadi yüzeyse olanlar neyse de skar geçirmeye kalkmayın.

Kİmyasal Peeling Sivilce İzi Geçirme


Çeşitli asitler ile yapılan bir işlemdir. Doktorlar glikolik asit, laktik asit veya TCA, durum ağırsa fenolle bu işlemi yaparlar, kullanılan kimyasal asite göre soyulma vb. durumlar değişiklik gösterir. Sivilce izlerini geçirmede oldukça popülerleşen bir yöntemdir. Fiyat ve evde uygulama açısından avantajlıdır. Ama bu yöntemde dikkatli olun, asit cildinize zarar vermez ama cildinizi soyduktan sonra iyi korumalısınız.

TCA %15 veya glikolik asit %25 ile cildinize kimyasal peeling yapabilirsiniz. Ayrıca bir başka metod %10 glikolik asitle 2 günde bir sivilce izlerinin olduğu bölgeyi silerseniz ve c vitaminli ürünler kullanırsanız sivilce izlerinde oldukça önemli sonuçlar alırsınız, tabi izler hafifse. Ama izler çok büyük skarlar falan varsa %25 tca ile 6 seansta sivilce izlerinizden ve skarlardan kurtulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...