19 Mayıs 2017 Cuma

Ayak Bakımı


 Sağlıklı Ayak BakımıAyaklarımız bütün günün yorgunluğunu, gün içinde oluşan bütün yükü taşıdığı ve çektiği için, bedende en fazla yıpranan organlarımızın başında gelir. Bu sebeple unutmamalıdır ki, ayaklar periyodik olarak bakımının gerçekleştirilmesi gereken bir organdır.  Aksi halde  periyodikolarak ayak bakımı yapılmazsa, ortaya çıkabilecek problemler, günlük hayatımızı felce uğratacak türden, kişiyi  günlük yaşamdan koparacağı bilinmelidir.

Bu denli yaşamımızda önem arz eden bir organımız olan ayaklarımızın periyodik bakımı için yapılacak uygun bakım yöntemi irdelenmesi gereken bir konu. Ayaklarımızda gerekli ilgi ve alaka gösterilmediğinde ne türden rahatsızlıklar yaşayabileceğimizi sıralayalım;


 • Topuk Dikeni
 •  Nasır
 •  Koku
 •  Terleme
 •  Bakteriyel Hastalıklar
 •  Mantar
 •  Tahriş, tahrif
 •  Kaşıntı
 •  Tırnak Batması
 •  Tırnak Mantarı
 •  Sürekli Ayak Üşümesi


Topuk dikeni, nasır, koku ve benzeri yukarıdaki listede belirtilen rahatsızlıklar, bakım yapılmadığında ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Unutulmamalıdır ki bu listede yer alan maddeler dahada uzatılabilir.

Ayak Bakımında Neler Yapılır


Ayak Masajı


Ayak bakımında, kremler, solüsyonlar, sütler kullanılabilir. Bitkisel solüsyonlar uygulanabilir. Ayakkabı tercihleri değerlendirilebilir. Ayakların her gün çorap değişimi yapılmalıdır. Aksi takdirde, koku, ter, mantar, tahriş, tahrif gibi durumlardan kurtulmak mümkün olmayacaktır.

Günlük yükün taşınması sonrası oluşan baskılama sonrası ayaklarımızdaki kan dolaşım sistemini rahatlatmak, deride yoğun ısı ve soğuk sonrası oluşacak, gerilmeler, ayaklarımıza yapacağımız çay ağacı yağı, çörek otu yağı, kayısı çekirdeği yağı gibi yağlar ile masaj yapılarak hem derinin ihtiyaç hissettiği proteinlerin sağlanması hemde bu yağlarda bulunan panzehir ile bakteriler yok edilirken, anti oksidan özelliğinden kaynaklı mikrop ve bakterilerden de korunması sağlanmış olur. E vitamini, C vitamini gibi benzer özellikte vitamin içeren yağlarda bu masaj esnasında ilave edilirse, hem kokudan arındırılmış, hemde göze hoş görünen bir ten renginde ayaklarınız olmuş olur.

Periyodik olarak ayaklara masaj yapılması aynı zamanda ayak bölgemizde bulunan sinir ucu odaklarının masaj vasıtası ile uyarılmalara maruz kalacağı için ciddi bir rahatlamaya da neden olacağı unutulmaması gereken, konuyla ilgili bir diğer önemli husustur.

Kuruyan   Ayaklar İçin Bakım


Kuruyan, çatlayan ve şişen ayaklarınız için arada bir özel bakımlar yapmak da yerinde olur. İşte size birkaç öneri: Ayaklarınızın sürekli şişmesinden rahatsız oluyorsanız, bitki banyolarından yararlanabilirsiniz. Bunun için, bir litre suda iki avuç papatya ve bir adet limon kabuğunu kaynatıp soğumaya bırakın. Soğuyan suya b5 vitamini ilave edin. Ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat kadar bekletin. Şişlerin indiğini, ayak derinizin canlandığını göreceksiniz. Kuruyan, pul pul ayrılan tırnaklarınız içinse, gliserinden faydalanabilirsiniz. Birkaç damla saf gliserinle eşit miktardaki b5 vitamini ve e vitamini karıştırın. Bu karışımı her gün tırnaklarınıza sürün. Canlı, parlak ve sağlıklı tırnaklar için bundan daha iyi bir yol olamaz.

Hoş Görünen Ayaklar İçin Bakım


Soğuk parafin: İşte sağlıklı ve pürüzsüz ayaklara kavuşmanın başka bir yolu! Yumuşak ve bakımlı ayaklar için uygulanan özel yöntemin adı, soğuk parafin. Öncelikle ayaklara kimyasal peeling uygulanarak ölü hücre tabakası atılımı sağlanıyor. Daha sonra parafin sürülerek ayak paketleniyor ve 20 dakika bekletiliyor. Açıldıktan sonra krem sürülüyor. Sonrasında pamuk gibi ayaklara sahip oluyorsunuz.

Çatlak Problemli  Olan Ayaklar İçin Bakım


Çatlak, daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar, topuk ve ayak tabanında görülür. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalın ayak gezmek, küçük terlik giymek gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

Her banyodan sonra ponza taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizleyin. Çatlak bölgeleri, shea butter, E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak bakım yağıyla akşamları yağlayın. Çatlaklarınız kaybolana dek, sürekli çorap ve kapalı ayakkabı giyin.


Nasır Problemi Olan Ayaklar İçin Bakım


Nasır, bütün kış ayaklarımız botların, çizmelerin içinde kaldı. Üstelik küçük ve yanlış ayakkabı seçiminden dolayı ayakların bazı yerlerinde sertleşmeler oluşur. Açık ayakkabı ve terlikleri nasırlı ayaklarla giymek de hoş olmaz.  Nasır için nasırlı bölgeye tca asit sürerek ayağınızı rahatlatabilirsiniz.

Makalemiz burada sona ermektedir, yazımızı  bir başka kişinin de  okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan  sonra paylaşırsanız seviniriz, sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak Mantarı Tırnak Mantarı rahatsızlıklarında, özellikle vücutlarında bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, şeker hastalarının sağlıklı ...