4 Mayıs 2017 Perşembe

B3 Vitamini Neye Faydalıdır


B VitaminiB vitamini vücutta bulunan karbonhidratların parçalanması ve enerjinin kullanılmasını sağlayan özelliğinden dolayı vücuttaki adale gelişimi ve adale fonksiyonları için oldukça önemli bir vitamindir. B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdendir.

Hayvansal ürünlerde ve gıdalarda;tavuk , ton balığı, sığır,hindi etinde  süt ve süt ürünlerinde bulunan B vitamini, yeşil yapraklı sebzelerde; brüksel lahanası, yeşil bezelye, yeşil fasulye, tatlı patates, yer fıstığı, karnabahar, soya sosu, patlıcan, ıspanak, brokoli, domates, rezene, mısır, havuç, kavun, biber ve kuru meyvelerde de bulunmaktadır. Vücuttaki karbonhidratları yakıp enerji açığa çıkması, hormonların üretilmesi, ağız, cilt, dil dokusunun sağlıklı kalması için gereklidir. Öğrenmeyi, hafızayı güçlendirirken beyin ve zihinde oluşacak hasarları da engeller. Zihinsel ve fiziksel sağlığı destekleyip güçlendirici faydaları vardır.B3 Vitamini Faydaları NelerdirSinir sistemini düzenleyip, onarmaya ve daha sağlıklı çalışmasında faydalıdır. Protein, yağ ve karbonhidratların vücutta kullanılmasını sağlar ve yağ yakıcı, karbonhidrat yakıcı özelliklerde bulunur. Kemik ve eklem iltihaplanmalarında b3 vitamini tedavi edicidir. Dermatit gibi cilt hastalıklarında oldukça faydalı bir vitamindir. Toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Yüksek kolestrole iyi gelmektedir ve alzheimer önlemede oldukça etkilidir.

İnsan vücudunda niyasine dönüşen b3 vitamini , özellikle vücuttaki enerji metabolizmasını denge de tutar. Nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyen etkilere sahip olup, vücutta bulunması gerekli bir vitamindir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için kullanılması gereken bir vitamindir.

B3 Vitamini Kullanımı


Niasinamid dokularda biyolojik oksidasyon enzimlerinin koenzimlerinden olan nikotinamid adenin dinukleotid (NAD) ve nikotinamid adenin dinukleotid fosfat (NADP) şeklinde bulunur.Hücrelerin oksijeni kullanması için ihtiyaç duyduğu şeydir. Midede sindirimin temel taşları olan asitlerin üretimini sağlar.

%5’lik oranda b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür. Cilt lekeleri konusunda b3 vitamini oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamini ile hazırlanan cilt maskeleri ve bakımları fayda sağlamaktadır. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve sağlıklı saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır. B3 vitamini cilt ve saç bakımda oldukça önemli bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini sıkça kullanılan bir vitamindir.

B3 Vitamini İçeren Besinler


Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...