4 Mayıs 2017 Perşembe

B5 Vitamini ile Cilt Bakımı


B5 Vitamini ve Cilt BakımıPantoneik asit veya d-panthenol olarak bilinen bu vitamin cilt bakımında oldukça çok kullanılmaktadır. Özellikle ciltteki yaralarda oldukça etkili bir vitamindir ama uzun süreli kullanımı ciltte tüylenme sorunu yaratabilmektedir.

Bu yüzden daha sık saç bakımı saç dökülmesi saç uzaması, kirpik bakımı ve kaş bakımı gibi alanlarla, peeling, çatlak bakımı gibi uygulamalar sonrası cildin yapısını düzenlenmesi için 15 günlük bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için b5 vitamini kullanabilirsiniz. B5 vitamini hem hücre yenilenmesini hızlandırarak yardımcı olur hem de cildiniz nem dengesini koruyarak yaraların kurumasını engeller.

Yapılan araştırmalar belli vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında cilt, güzellik ve bir kadının genel sağlığı için faydaları olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı; doğru beslenme ve egzersizdir. Ardından cilt bakım maskeleri, yüz maskeleri ve peelingler  ile cildinize ve görünümünüze güzellik katarsınız.

Vitamin B5 Cilde FaydalarıYara Tedavisinde B5 Vitamini


B5 Vitamini, cildin nem tutma kabiliyetini korur ve tekrar yağ tabakası oluşturarak cilt kırışıklıklarının önüne geçer. Özellikle cilt yenilenme özelliğini harekete geçirir.  Bu yapısıyla B5 vitamini ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Ciltteki yara, yanık gibi durumlarda b5 vitamini acı dindirici  ve bir cilt kremi olarak kullanılabilir. Bunun için hazırlanan özel cilt bakım kremleri  mevcuttur. Cilt dokusunun hızlı onarılması ve iyileşmesine yardımcı olan bu vitamin uzun yıllardan beri kullanılmaktadır.Ayrıca lazerle yapılan epilasyon, dövme silme, kimyasal peeling, cilt rengi düzelme gibi güzellik merkezi ve kliniklerin uygulamalarından sonra bakım için bu vitamini içeren kremler yazılır. Güneş yanığı ve diğer yanıklar için de kullanılan bir vitamindir.

Peeling Sonrası Bakım ve B5 Vitamini


Ciltte özellikle hamilelik döneminde ve hızlı  kilo alıp vermeyle oluşan çatlaklar için bu vitamin önleyici ve koruyucu olarak kullanılır. Çatlakların giderilmesi için yapılan kimyasal peeling işleminde sıkça tercih edilmesinin sebebi vitaminin cildi hızlı iyileştirmesidir. Peeling uygulamaları sonrası yeni deri oluşumunu özellikle dış etkenlere korurken iyileşme sürecini hızlandırması açısından etkin bir peeling destekleyicisi olan B5 vitamini oldukça yararlıdır.

Hem etkili bir tedavi edici hemde özellikle peeling uygulamalrında E vitamini ile beraber kullanımı ile etkili bir tedavi sunar. B5 Vitaminini Shea butter gibi kremlerin içine karıştırarak merhem yapmak peeling sonrası bakımda cilt yenilenmesini sağlayacaktır. Bu krem hem cildinizi nemli tutacak ve kurumasına engel olacak hem de kolajen ve elastin dokuyu uyararak hızlı bir cilt yenilenmesi sağlayacaktır. Ayrıca, minimum %5, maksimum %25 oranında çözeltiler hazırlayarak (Yani 100 gr suda 7,5 gr B5 vitamini kullanabilirsiniz.) kullanmanız tavsiye edilen B5 ivtaminini doakimya.com sitesinden rahatlıkla edinebilirsiniz. .

El Bakımı ve Ayak Bakımı bakımında B5 Vitamini


Özellikle çok fazla bulaşık yıkama ya da temizlik yapan kadınların ellerinde oluşan çatlamalara karşı kullanılabilen bu vitamin, ciltteki kuruma ve yaralanmalara karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca cildin nem dengesini koruyarak çatlakların ve bu sayede yaraların önüne geçer. Ayrıca ciltte koruyucu bir bariyer tabaka oluşturur.

Ayaklarda yazın terlik vb. giyme ile oluşan kurumalara karşı oldukça iyi gelir, ayrıca topuklarda onarıcı işlevleri bilinmektedir. Ayak bakımında özellikle ayak peelingi yapıldığında onarıcı amaçlarla ilk 2 gün tüm ayağa dürülen bir vitamindir.Genel olarak kompleks B vitaminleri saç ve cilde yararlıdır ve doğal hallerini korumalarını sağlar. B5 vitaminine ek olarak saçların parlaklığını koruması, saç dökülmesinin engellenmesi, saç tellerinin kalınlaşması, cildin daha pürüzsüz bir yapıya kavuşması ve kırışıklıkların geciktirilmesi için B3 ve B5 vitaminleri kritik önem taşımaktadır. Bu vitaminleri içeren kompleks B vitamini almanız saçlar ve cildiniz üzerinde olumlu etki yaratacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...