4 Mayıs 2017 Perşembe

B5 Vitamini Saç Bakımı


Saç Bakımı ve Saç Uzatmada B5 Vitamini


Saçlar baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki bezlerden yağlı yapıda bir madde salgılanır bunlar kıl kökükünü korumak ve beslemek için salgılanan sıvılardır, saç yağlanması bu salgının aşırı salgılanmasından meydana gelmektedir.Saç kökleri, vücudun diğer organlarında olduğu gibi oksijene ve hava almaya ihtiyaç duyar. Eğer yeterli miktarda oksijen alamazsa saç kökü ölür ve bu da saç dökülmelerine, erken saç beyazlamasına  ve yavaş saç büyümesine sebep olur. Normalde 100 tel saç dökülmesi normal bir durum olsa da daha fazla saç telinin dökülmesi durumunda önlem almak gerekir.

B5 vitamini en çok saç bakımında kullanılması tavsiye edilen bir vitamindir. Saç, sakal, bıyık, kirpik, kaş gibi kıl köklerine oldukça faydalı bir vitamindir. Saçlarda  kuru yıpranmış saçların onarımında ve saç kırıklıklarına karşı çok etkili bir vitamindir.

B5 Vitaminin Saça FaydalarıBoyalı Yıpranmış Saç Bakımında B5 Vitamini


Evde kullandığımız musluk sularında  kireç ve klora bağlı yaşanan olumsuzluklar, havadaki azot ve stere bağlı gelişen durumların yanında birde saçın boyanması ile yaşanan saç dökülmelerinde B5 vitamini kullanımı ile saç onarılabilir. Saçınızı oluşturan keratinel tabakada saç boyası ve açıcılar yüzünden hasarlar oluşur b5 vitamini yani d-panthenol bu zararı onarır.

Genelde b5 vitamini sıvı keratin ve e vitamini ile birlikte karıştırılarak saça uygulanır b5 vitamini. Özellikle saçtaki yıpranmaya çok iyi gelir. Saç yanması gibi bir sorunla karşı karşıya iseniz sıvı keratin e vitamini ve b5 vitamini üçlüsünü muhakkak kullanın.

B5 Vitamini Saç Uzatma Kürü


Vitaminlerin saça yararları konusunda birçok şey söylenebilir ancak unutulmaması gereken bu vitaminlerin saf formlarının tek başına kullanılamayacağı ve diğer bazı vitaminlerle beraber kür yada bakım toniği olarak kullanılmalarının uygun olmalarıdır.

Saç uzatmak için kullanılacak ana teknik vitamin ve mineral bakımıdır. Saç deriniz için hazırlayacağınız kürler ile sağlıklı bir şekilde hem saçlarınızı uzatmış olacaksınız hem de saç derinizin sağlıklı kalmasını kepek, dermatit,sedef gibi sorunların oluşmamasını sağlaycaksınız. SAç bakım kürü için;

1 yemek kaşığı su
    Çeyrek çay kaşığı ascorbic acid (c vitamini)
    Çeyrek çay kaşığı b5 vitamini ( d-panthenol)
    Çeyrek çay kaşığı niacinamid (b3 vitamini)
    Çeyrek çay kaşığı biosulfur (suda çözünebilen kükürt)

Saç uzatmada kullanacağınız bu sulu çözeltiyi bir cam tabakta hazırlayıp saç diplerinize iyice yedirerek sürmelisiniz. Çözeltinin günlük hazırlanması lazım c vitamini çabuk bozunan bir madde, sulandırıldığı an kullanılması gerekiyor.

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için kükürt, çinko oksit, b3 vitamini, c vitamini, e vitamini ile birlikte b5 vitamini kullanırsanız, saçlarınızın uzama hızına ciddi katkıda bulunursunuz. Ayrıca panthenol saç tellerini de onaran bir vitamindir. Yani saçlardaki hasarı da önleyen bir yapıya sahiptir. Zaten bir çok şampuan ve saç bakım ürününün içerisine bu yüzden eklenir.

Saç Dökülmesine Karşı  B5 Vitamini


Saç dökülmelerine karşı b5 vitamini hem saç derisi sorunları çözerek hemde saçları kökten uca besleyerek çözüm sağlar. Kadınlar bepanten kremin tüylenme yaptığını çok konuşurlar bunun neden bu kremin içeriğinde %6 oranında b5 vitamini bulunur bu yüzden b5 vitamininin kıl köklerini besleyici etki gösterdiğini söyleyebiliriz.

Sonuç olarak, saçlarınızı uzatmak, güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmak için yapmanız gereken şey, saçınızı zararlı kimyasallardan korumak ve saç boyama işlemlerini sık yaptırmamak gerekir. Kaliteli saç bakım ürünleri kullanarak, saç derinizi ve saçlarınızı nemli tutmak çok önemlidir. Bu noktada B5 vitaminin faydalarıını gözardı etmeden pratik ugulamalrı peridik olarak yapmakta fayda var.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...