4 Mayıs 2017 Perşembe

B5 Vitamini


B5 VitaminiPantotenik Asit olarak da bilinen B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardan elde edilebilmektedir.  B 5 vitamin suda eriyen ve vücutta depolanmayan bir vitamindir bundan kaynaklı düzenli bir şekilde tüketilmelidir. Vitamin B5 ısı alkaliler ve aside karşı dayanıksızdır. Pişirme ve rafinere işlemleri sırasında yok olurlar. Besinlerin enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar.

Bu vitamin sağlıklı kan hücreleri, antikorların üretimi ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürür. Koenzim A isimli bir enzim bedenimizdeki zararlı toksinlerin ve maddelerin atılmasını sağlar bu açıdan bir çok vitamin gibi antitoksidan görev görür. B5 vitamininin dönüştürülmesiyle elde edilir.
B5 Vitaminin Yararları


Depresyonla savaşmakta olan faydasının yanı sıra mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur; kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir.Sağlıklı büyüme için çocuklar için gereklidir. Bebekler ilk aylarda 1.8 mg. sonraki aylarda 1.9mg gereklidir. Çocuklarda yaşa bağlı olarak 2-3-4 mg gereklidir. Erişkin ve gençlerde 5mg, gebe olan ve emziren anneler ise 8 mg b vitamini almalıdır.

Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında için gerekli bir vitaminidir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır.

Ayrıca şunlara iyi gelir: yara iyileşmesi, stres ve  depresyon, alerji, fazla alkol tüketimi ile oluşan karaciğer sirozu, kabızlık, yorgunluk, mide ülserleri, osteoartrit, romatoid artrit vs…

B5 Vitamini Hangi Besinlerde-Nerelerde Bulunur ?


Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler,brokoli, biber,yeşil sebzeler de bolca bulunur.

B5 Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar ?


Bilindiği gibi vitaminler enzimlere bağlanıp onların daha iyi çalışmasını sağlarlar. Bu nedenle vitaminler mutlaka tüketilmesi gerekir. Ancak doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık görülmemiştir. Bunun nedeni her türlü besinde bolca b5 vitamini vardır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: sinir durumu ve depresyon, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar.

Cilt ve Saç Bakımında B5 Vitamini


D-panthenol olarakta bilinen B5 vitamini cilt ve saç bakımında popüler  bir vitamindir. Özellikle ciltteki yaralarda oldukça etkili bir vitamindir ama uzun süreli kullanımı ciltte tüylenme ve kılların artmasına sebep olabilir. Bu yüzden daha sık saç bakımında, saç dökülmesinde, ve sağlıklı saç uzamasında kullanılır. Ayrıca kirpik bakımı ve kaş bakımı gibi alanlarla, peeling, çatlak bakımı gibi uygulamalar sonrası cildin kendini daha çabuk yenilemesi için 15 günlük bakımlarda kullanılması daha uygundur. örneğin kimyasal peeling yaptıysanız veya bir yaralanma varsa bunun bakımı için kullanabilirsiniz.

B5 vitamini bölgesel olarak kullanıldığında ciltten emilemediği için etkili olamaz bu sebeple şampuanlarda daha rahat emilebilen provitamin B5 şeklinde bulunur ve saç kalitesine yönelik üretilen tüm şampuanlarda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...