9 Mayıs 2017 Salı

Bakımlı Eller İçin Pratik Öneriler


Bakımlı Eller İçin Pratik Öneriler
Özellikle ev işleriyle uğraşan kadınların elleri çok sık su ve deterjanla temas eder ve bu durum ellerin tahriş olmasına, kurumasına ve çatlamasına neden olur. Güzel eller için pratik bazı pratik bakımlara aşağıda yer vereceğiz.

Güzellik salonlarında uygulanan el banyoları ve kompresler, yıpranmış ellerin kendilerini yenileyebilmeleri için ideal bakım yöntemleridir. Fakat bunların dışında evde de uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerle ellerinizle barışık olabilirsiniz.


Evde El Bakım Önerileri


Masaj Yağı


25 gr. shea butter yağı, 25 ml. hintyağı, 10 damla acıbadem yağı, 25 ml. avokado yağı ve 50 ml. jojoba yağını benmari usulü eritip karıştırın ve bir kaba koyun. İki günde bir, temiz tırnaklara bu karışım ile masaj yapın. Tırnaklarınız beslenecek ve daha beyaz görünecektir.Ayrıca manikürden hemen sonra kullanmanız yararlı olacaktır.

El Masajı


Masaj yapmak istediğiniz elinizi, diğer elinizle sıkıca kavrayın. Serbest elinizin başparmağıyla küçük dairesel hareketler çizerek diğer elinizin yüzeyine masaj yapın. Masaj deri altını uyaracak aynı zaman cilt yenilenmesinde katkı sağlayacaktır.

Parmak Aralarına Masaj


Bir elinizin baş ve işaret parmaklarını aralayın. Ardından diğer elinizin işaret parmağıyla el ayasından eklem bölgesine kadar dairesel hareketlerle masaj yapın. İşlemi diğer parmak aralarına da uygulayın. Bu işlem parmak eklemlerinizi rahatlatacaktır.

Parmaklarınızı Hissedin


Nazik hareketlerle yapacağınız masaj gergin parmaklarınıza iyi gelir. Bunun için bir elinizin baş ve işaret parmaklarıyla diğer elinizin parmaklarına köklerinden uçlarına kadar masaj yapmanız yeterli olacaktır.

El Ayalarınızı Unutmayın


El ayanıza başparmağınızla dairesel hareketler çizerek masaj yapın. Ardından gerilmiş olan kaslarınıza ve eklemlerinize ritmik olarak basınç uygulayıp gevşetin.Masajın sonunda, yoğun dairesel hareketler ve dokunuşlarla tüm el ayanızın ortasına masaj yapın. Tıpkı ayak tabanındaki gibi, bu bölgede de uyarıldığında tüm vücudun gevşemesini sağlayan pek çok refleks noktası mevcuttur.

Esnetin


Her parmağınızı gerektiği kadar esnetin. El ayalarınızı ters çevirin, parmaklarınızı birbirine geçirin. Ardından el ayalarınızı hafifçe yukarıya doğru gerin. Ellerinizi gevşek bıraktıktan sonra hareketi iki kez tekrar edin. Bu sayede el kaslarınızı çalıştırmış olacaksınız.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...