16 Mayıs 2017 Salı

Benler Neden Oluşur


Boyun, koltuk altı, kasık gibi terlemenin fazla olduğu yerlerde  et beni neden çıkar?  Benler, deriye rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin bir yerde toplanması ile benler oluşur ve bu durum ergenlik döneminde daha çok görülmektedir.
Bir kısım doğuştan olabilirken bir kısım da genetik yapı, güneşin UV ışınlarında kaynaklı oluşurlar.  Et beni daha farklı bir konu olmakla beraber yaşlılık ile birlikte, güneşten dolayı ve genetik olarak da ortaya çıkabilmektedir. Kimi benler zaman zaman düşebilmektedir. Cildin saç derisi de dahil olmak üzere her bölgesinde et beni çıkabilir. Ergenlik döneminde ve hamilelik döneminde bazı benlerin renginde kararma görülebilir.Et Beni Neden Çıkar ve Zararları Nelerdir?


Genellikle zararsız olan et benler, kimi zaman da kanser gibi kötü  hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bundan kaynaklı hafife alınmamalı ve doktora başvurulmalıdır. Et benleri genellikle kahverengi, yumuşak ve saplı yapıya sahiptirler. İnsan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmeyen et benleri, göze kötü görünmesi sebebi ile strese neden olabilmektedir. Her insanda görülmese de dünyada milyonlarca insanda görülebilen tıbbi bir vakadır. Et benden kurtulmak için henüz herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Et benler genellikle tahriş ve enfeksiyon yoksa ağrı yapmazlar. Fakat bazen, kaşımak, kıyafet ve saç takılması, kolye zincirine sıkışması gibi durumlarda çok fazla acıyabilir, hatta tahriş olduğu için yanma ve kanamaya sebep olabilir. Kimi zamanda bir şeylere takılarak düşebilir. Seneler içinde artabilen et benleri, kilo ve beslenmedeki dengesizlikler ile artış gösterebilmektedir.Gebelikteki hormonlar, doğum kontrol hapları gibi farklı nedenler de et benlerinin artmasına sebep  olabilmektedir.

Kişi istiyorsa  estetik  görünmesi amacıyla et benlerini cerrahi bir operasyon ile aldırabilir. Et benlerden kurtulmak oldukça kolay bir işlemdir. Genellikle elektrokoter sistemiyle yakılma işlemi uygulanması, son derece başarılı ve etkili bir yöntemdir. Ağrı ve acı duyulmaması için kremle veya ince uçlu iğnelerle anestezi uygulanır. İşlem sonrasında deri kabuk bağlayarak birkaç gün içinde iyileşme olur. Bir başka et beni alma yöntemi de buz tedavisidir. Sıvı azot ile dondurulan et beni, 10 gün içinde dökülür ve 1 ay içinde tamamen kaybolur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...