9 Mayıs 2017 Salı

Cilt Bakımında K Vitamini


Cilt Sağlığı ve K VitaminiVitaminler sağlık açısından gereklidirler ve eksikliğinde ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.Vitaminler; enzimler ve sağlıklı yaşam için gerekli olan minerallerle etkileşim içindedir.

A,B,C,D,E ve K vitaminleri  gerektiği kadar alınması vücut ve cilt sağlığı için önemlidir. Yağda çözünen vitaminler arasında yer alan K vitamini vücudumuzda yağ dokusunda ve karaciğerde depolanır. Kanın pıhtılaşmasında oynadığı merkezi rolünden dolayı, adını Almanca pıhtılaşma anlamına gelen ‘koagulation’ kelimesinden almıştır. Kanın normal şekilde pıhtılaşmasını sağlamanın yanı sıra kemikleri kırılmaya karşı korur, menopoz sonrası kemik kaybını önler.K vitamini Bulunan Besinler

Lahana, camembert peyniri, karnabahar, çedar peyniri, yeşil çay, yulaf, soya fasulyesi, ıspanak, karaciğer, tereyağı, marul ve şalgamda belirli oranlarda bulunur. Bağırsaklardaki bakteriler de K vitamini üretirler. Bunların arasında yeşil çay (100 gr.’da 700 mikrogram) tüm K Vitamini kaynakları içinde önde gelmektedir. Besinlerde bulunan K1 vitaminidir. Bağırsaklarda bakterilerin ürettiği ise K2 vitaminidir. İkisi de vücudumuzu zararlı toksinlerden korur.

Cilt Sağlığı ve K Vitamini


K vitamini özellikle rozasea veya kılcal damar görünümlü ciltlerin bakımında bir hayli etkili bir vitamindir. Eczaneden alacağınız ampuller seyreltik olduğu için bu bakımlarda oldukça işinize yarar, bu vitaminin safını kullanmamalısınız.Bundan kaynaklı k vitaminli ampullar oldukça yarar sağlayacaktır.

Gözaltı Morluklarına K Vitaminli Yağ


Yüzde kılcal damar çatlamaları ve beraberinde yüz kızarıklıkları toplumda sık rastlanan cilt problemlerindendir. Cildinizin yıpranmış ve yaşlanmış görünmesine sebep olan kılcal damar çatlamaları mor, mavi yada kırmızı renkte deri yüzeyinde oluşurlar.

K vitamininin bilinen en önemli özelliği özellikle gözaltı morlukların tedavisinde kullanılıyor olmasıdır. Bu noktada gözaltı morluklarında yeşil çay önerileri sebebinin k vitamini ile alakası vardır.

Varis ve Kılcal Damar Çatlamaları Tedavisinde K Vitaminli Yağ


Kılıcal damar çatlamaları, ciltte yüzeye yerleşim gösteren 1 mm den daha az çaptaki deriden kabarık olmadıkları için elle hissedilemeyen mavi , yeşil veya kırmızı çizgisel renk değişiklikleri olarak görülebilen ince damarlardır. Bölgesel olarak örümcek ağına benzer yaygın çizgisel oluşumlar şeklindedirler.

Ayrıca ciltte oluşan koyu renk halkaların tedavisi için kullanılan ürünlerde K vitamini içeriği mevcuttur. Kanı pıhtılaştıran bu vitamin özellikle varis tedavilerinde de etkili olmaktadır. Cildin gözeneklerinden derinin alt katmanlarına doğru iner ve hasar görmüş kan damarlarını onarır, sızıntıların kapanmasını sağlar, dokunun kendi kendini onarmasına yardımcı olur. Ayrıca hücre yenilenmesi ile cildi gençleştirir.

Cilt Morarmalarında K vitamini Tedavisi


Vücudumuzda yaralanmalardan kaynaklı oluşan morarma ve kızarıklarda kılcal damarların yaşadığı tahribat sonucunda ortaya çıkmaktadır. Dermis dokuda bulunan kılcal damarlarda gelişen bu olumsuzluklar, k vitamini kanı pıhtılaştırdığı için morlukları da gidermede etkilidir.

K Vitaminli Yağ


doakimya.com dan rahatrlıkla ulaşabileceğiniz K vitaminli yağı kullanmak ise çok basit. Genellikle ampul ve kapsüllerde satışa sunulan K vitaminli bakım ürünlerinde , doku tahribatını giderecek olan etken k vitamini oranın yetersizliği tedavi sürecini uzatırken, bazı katkı maddeleri  nedeni ile istenilen sonucu da vermeyebilmektedir.

K vitamininin , cilde kaolayca emilmilini sağlayan macademia yağı ile seyreltilmesiyle elde edilen K vitaminli yağı % 99 oranında macademia yağı % 1 oranında da K vitamini ile karışımı ile elde edilmektedir.

K Vitaminli Yağ Kullanımı


Macedemia yağı cilt bakım yağlarında emilimi en hızlı yağlardandır. Diğer yandan içeriğinde bulunan güçlü e vitamini sayesinde de anti-oksidatif bir etkiye sahiptir. Macedemia Yağı ile belirli oranlarda seyreltilerek elde edilen K Vitaminli yağ pratik bir bakım uygulaması olacaktır.

Cilt sorunu yaşadığınız herhangi bir bölgeye bir iki damlalık küçük miktarlarda , parmak uçları ile küçük masaj haretketleri ile uygulanarak tatbik edilmesi gerekene K vitaminli yağı bölgede kalabildiği kadar uzun bir süre kalmasını sağlayarak kullanabilirsiniz. genellikle geceden sürülüp sabaha kadar bekletilmesi suretiyle uygulanan K vitaminli yağ , Varis, gözaltı morlukları ve kılcal damar damar çatlaklıklarına bağlı gelişen sıkıntılarda etkin bir tedavi aracı olarak rahatlıkla kullanılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...