4 Mayıs 2017 Perşembe

Cilt Bakımı İçin C Vitamini

Cildiniz için canlandırıcı bir etki yapan limonu ayrıca peeling, temizleme losyonu ve yüz maskesi yapımında da kullanabilirsiniz. Altı adet limonu, kabukları ile birlikte halka şeklinde dilimleyin. Derin bir kaba soğuk su doldurun ve içine dilimlediğiniz limonları atın. Limonların kabukları yumuşayana kadar biraz bekletmeniz gerekir. Süre tamamlandıktan sonra limonları elinizle sıkın ve banyo suyunun içine hazırladığınız karışımı koyun. Eğer limonların suda bekletilme süresi sizin için çok uzun ise, o zaman limonların suyunu sıkın ve limonlarla birlikte banyo suyuna katın. Hazırladığınız limon banyosunun içinde 20 dakika beklemeniz  yeterli olacaktır. Bu özel banyo için kan dolaşımınızı hızlandırırken, iç açıcı limon kokusu da güne dinamik başlamanıza yardımcı olacaktır.C Vitamini


Ascorbic acid ve türevleri kozmetik sektöründe ve profesyonel bakımlarda oldukça sık kullanılan  vitamin grubudur. C vitamini bakımı özellikle cilt lekeleri ve cilt yaşlanması konularında çok tercih edilen ürünlerdir. Ancak c vitamini yapısı gereği çabuk bozulduğu için kozmetik ürünlerde c vitamini yerine c vitamininden elde edilen daha dayanıklı cilt malzemeleri kullanılmaktadır.

Limon suyu cilt bakımı için gerekli olsa da cilt lekeleri konusundan yeterli  değildir. Yeterli c vitamini cildin hücre yenilenmesine katkıda bulunur ve cilt rengini veren melanini dengeye sokar. (kolajen ve elasatin liflerin onarılması ve düzenli çalışmasını sağlayarak)

Askorbic Asitin (C Vitamini ) Faydaları


Askorbik asitin( C vitamini) antiosidan etkisi vardır. Dokuların gelişimi ve sağlığı için yararlıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve bağışıklık sistemi hastalıklarını engelleyici ve tedavi edici etkisi vardır. Enfeksiyonu ve enfeksiyon hastalıklarını engelleyici- önleyici etkisi vardır. Toksinlere ve bakterilere karşı savaşarak genel sağlığı korur. Depresyon ve stres hallerinde sinir sistemine olumlu yönde etkisi vardır.


C Vitamini Eksikliği


C vitamini eksikliğinde halsizlik görülür. Diş eti kanaması meydana gelir. Ciltte morluklar oluşur. Eklem ve kas ağrıları görülür. Bağışıklık sisteminde aksaklıklar olur ve hastalıklara yakalanma riski artar. İskorbüt hastalığı görülür. Kalp – damar hastalıkları oluşabilmektedir. Mide ülseri, alerji ve çeşitli kanser türlerine yakalanma riski artar.

Ascorbic Asitin Cilde Faydaları


Vitamin eksikliği cildin cansız, kuru veya fazla yağlı olmasına sebep olabilir. Cilt sağlığını korumak için A, E, C, D vitaminleri gibi vitaminleri ile cilde bakım yapabilir veya tüketilerek cilde dolaylı olarak fayda sağlayabilirsiniz. E ve C vitaminleri en basit antioksidan türleridir. Antioksidanlar sayesinde cilt kendini güneş ışınları ve çevre kirliliği gibi etkenlerden korur. C vitamini ise cildin kendini tedavi etmesi için lazımdır.

Saf C vitamini (L-Askorbik asit) içeriği sayesinde kolajen sentezini arttırarak, cildin yaşlanmasını karşı koruma sağlar. Ciltteki renk verici pigmentlerin sayısının artması durumunda (güneş, UV ışınları, yaşlılık, lazer uygulaması gibi sebeplerle) oluşan cilt lekelerinin giderilmesinde ve/veya oluşumunun önlenmesinde faydalıdır. Antioksidan özelliği sayesinde cilt için zararlı olan serbest radikaller ile savaşır, cildi UVA ve UVB ışınlarının oluşturduğu hasara karşı korur ve güneş lekelerini onarıcı  etkisi vardır. İltihaplanma, kuruluk, kızarıklık ve kaşıntı ile birlikte seyreden inflamatuvar cilt hastalıklarında tedaviye yardımcıdır.

Askorbik asit, C vitamininin en biyoaktif formudur. L-askorbik asidin sadece bu formunun kolajen matrikste, kolajen sentezini uyardığı gösterilmiştir. L-askorbik asit ayrıca antioksidan özellikleri içerisinde barındırması ile sizi bir çok dış etkene karşı hem içsel hem dışsal anlamda korur. Hava kirliliği, sigara, UV gibi çevresel etkilerle oluşan serbest radikallerin nötralizasyonunu sağlar. Güneş, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerin sebep olduğu cilt lekelerine karşı koruyucudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...