13 Mayıs 2017 Cumartesi

Cilt Bakımında E Vitaminin Faydaları


Cilt Bakımında E Vitaminin FaydalarıAlfa tokaferol formunda bulunan e vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Bitkisel yağların yapısında bulunur. Kara üzüm çekirdeği yağı, badem yağı, argan yağı, zeytin yağı, aspir yağı gibi yağlı tohumlardan ve çekirdeklerden çıkarılan yağların yapısında %0,01 ile %0,1 arasında bulunur.

E vitamini antioksidan kaynağıdır ve antitoksidanlar arasında en etkilisidir. Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olan E vitamini cilt, saç ve tırnak tedavileri için kullanılan en etkili çözümdür.

Ayrıca E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır. E vitamini gerekli hayvansal gıdalardan ; süt, peynit, kırmızı et, tavuk etinden ve bitkisel kaynaklardan yaşil sebzeler, kuru yemişlerden alınabildiği gibi topikal olarak da vücuda uygulanabilmektedir.Vitaminlerin ise cilt kırışıklıkları üzerinde etkisi tartışılmazdır. Yapılan araştırmalar özelikle E vitamini kullanımının cilt yaşlanmasında, cilt çizgilerinde, cilt kırışmasında engelleyici etki gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Gün içinde E vitamini içeren besinler tüketmeli ve E vitamini içeren cilt bakım ürünleri kullanmalı yada pratik bakım kürleri ile cilt bakımı ihmal edilmemelidir.E Vitaminin Cilde Faydası Nedir ?


E vitamini faydaları daha çabuk iyileşmesi, yaşlanmanın cilt üzerindeki belirtilerinin ötelenmesi, cildin daha parlak olması ve kırışıklıkların hafiflemesi gibi pek çok faydası bulunmaktadır. Bu sebeple günümüzde cilt ve tırnak bakımı için üretilen pek çok ticari ürünün içinde E vitamini bulunmaktadır.

Gıdalardan e vitamini alabilirsiniz bu cildinizi dolaylı olarak da besler fakat e vitaminini cilde topikal olarak uygularsanız cildinizde oluşabilecek olumsuzluklara- güneşin UV ışınları, cilt kuruması, olumsuz hava koşulları- karşıda kormuş olursunuz. Bu noktada piyasada saf formlarını edinebileceğiniz E Vitaminini bir dizi bakım maskesinde kullanmak en doğru yöntemdir.

Cilt bakımında özellikle argan ve jajoba ve susam gibi emilimi yüksek yağlarla karıştırılmak e vitaminin daha yaralı hale getirecektir. E vitaminin günlük uygulamalarda etkili bir anti-aging ve güçlü bir doğal koruyucu olarak kullanımı ihmal edilmemelidir.

Kırışıklıklara Karşı E Vitamini


Yaşla birlikte, cildin elastikiyeti azalır ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu doğal süreç kötü cilt bakımı, yetersiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı ile beraber daha kötü bir hal almaktadır. E vitamini cilde esnekliğini veren kolajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini geciktirebilir. Kolajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır. Gıdalar yoluyla aldığınız E vitaminine ek olarak E vitamini içeren özel bakım kremleriyle cildinizi kırışıklıklara karşı daha uzun süre koruyabilirsiniz.

 Yara İzlerini Gidermede E Vitamini


Skar dokusu, yanıklar, yaralar ve ameliyat yaralarında da E vitamini cildin hızla iyileşmesine katkıda bulunur. Serbest radikallerin özellikle skar dokusu üzerinde zarar verme riski vardır. Kısacası e vitamini yara iyileşmesi üzerinde önemli yararları bulunan bir vitamindir.

Peeling Sonrası Bakımlarda E Vitamini


Özellikle kimyasal peeling gibi cildi soyarak yeni cilt oluşumunu sağlayan bakım uygulamalarında alttan gelen yeni derinin hızlı bir şekilde kendini onarmasını sağlayan E vitamini,  cildimizin dermis tabakasında iyileşme sürecini hızlandıran ve  kolajen üretimini dış koşulların olumsuz etkenlerine karşı koruyarak, iyileşme sürecini garantiye alır.

doakimya.com dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz E vitamini ile, ev içerisinde kendi bakım kreminizi yapmak oldukça basittir. Evinizde bulunan herhangi bir nemlendiricinin içine ekleyeceğiniz E vitaminiyle peeling sonrası bakım için gerekli olan tedavi edici bakım uygulamasını hazırlamak hem çok kolay hemde çok ekonomiktir.

E Vitamini Kullanımı


10 ml E Vitamini, 10 ml B5 vitamini ve Çinko oksit mineralini 100 ml lik bir nemlendiriciye karıştırmanız ve iyileşme dönemi boyunca periyodik olarak peeling yaptığınız bölgelere veya cilt bakımı yapacağınız bölgelere sürünüz.

Piyasada satılan E vitamini yağları ve ampullerinde oran %4-%7 arasındadır. Ancak saf formda bulunan E vitamininin 200 ml yağda karıştırılması ile piyada yüksek rakamlarda edinebileceğiniz , e vitamini ampulü gibi ürünlerden daha etkili ve orjinal bir ürün elde etmiş olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...