19 Mayıs 2017 Cuma

Cilt Bayazlatmada PapatyaPapatyaPapatya mayıs ve ağustos ayları arasında açan ve  20-50 cm kadar boylanabilen, güzel kokulu bir bitkidir. Bir çoğumuz hayatında mutlaka bir kerede olsa bir demet ile sevdiklerimize süpriz yapmış yada seviyor-sevmiyor geyiği çevirmişizdir. Neyse bu başka bir konu.


Her yerde kaşımıza çıkabilecek derecede yaygın ve yetişebilirliği olan papatya faydalarıylada dikkatleri üzerinde topluyor. Özellikle Cilt bakımında cilt rengi açmada kullanılabilecek bir yapıya da sahiptir.


Regl Düzensizliklerinde Papatya Çayı


Ancak bu özelliğinin yanında ayrıca, adet görme aksaklıklarında, adet görememe hallerinde ve daha başka nitelikteki, döl yatağı (rahim) şikayetlerinde, uykusuzluk, testis iltihabı, yüksek ateş, yara ve diş ağrılarında etkili bir tedavi sağlar.

Bu tip faydalarından yararlanmak için, başakları çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. 1 tatlı kaşığı dolusu çiçek, kaynar su dolu orta boy bir demliğe konur, demlenmeye bırakılır (kaynatılmaz) ve 8-10 dakika demlendikten sonra süzülüp içilir.

Cilt Bakımında Papatya


Papatya suyu, deri döküntülerinde ve saç derisindeki kaşıntıların giderilmesinde etkili yardımcıdır. Saçlara parlaklık veren papatya suyu cilt temizliğinde düzenli kullanımında cildi tazeleyen ve derinlemesine yenileyen bir yapıya sahiptir.


Cilt Beyazlatmak için Papatya Çayı


Papatya cilt beyazlatıcı bitkisel bir etkiye sahip olup cildinizi tonunu açar. Kullanımı da oldukça basit. Bir kaç tutam kurutulmuş papatya çiçeğini iki litre suya atarak kaynatıyoruz. Daha sonra papatya çayını bir tencereye dökerek bu iki litrelik suyun buharını yüzümüze tutuyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kaynar vaziyette değil de 7- 10 dakika bekledikten sonra suyu hafif ılıtarak buharını yüze uygulamadır. Diğer yandan koltuk altı ve genital bölge kararmasına karşı da cilt beyazlatmak için banyo suyuna 2 litre papatya çayı ilave edilebilir.


Göz Çevresi Siyah Halkaların Azaltılması


Papatya suyu,
B3/niyasinamit
L-ascorbic asit

Papatya çayının göz yorgunluğu ve göz çevresindeki koyu halkaları azaltmaya yardımcı olduğu da tespit edilmiştir. Bunun için basit bir bitkisel çözüm yapılabilir. Ilık suya kurutuluş papatya ilave edeceğiz.

5 dakika sonra, sudan papatyaları süzünce bir tüle sararak oda sıcaklığına kadar soğutuyoruz. Sonra kompres bir olarak göz çevremize yerleştirerek 25-30 dakika kadar bekletiyoruz.Ancak bu etkiyi daha da güçlendirmek için B3/niyasinamid ve c vitaminin www.doakimya.com dan edinebileceğiniz toz hindeki formları da, karışıma ekleyebilirsini.

Cilt Beyazlatıcı Maske  • 3 tatlı kaşığı papatya çiçeği
  • 1 fincan su
  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı gül suyu ve yarımşar çay kaşığı B3/niyasinamid ve c vitamini


Bu 1 fincan suyu kaynatarak içine papatyaları koyun. 7-8 dk kaynadıktan sonra süzgeçten geçirip soğumaya bırakın. Daha sonra içine bal ve gül suyunu ilave edin. İyice karıştırarak yüzünüze ve boynunuza sürüp 15 dk bekleyin.

yazımızın sonuna gelirken, cilt bakımı ve özellikle renk açma uygulamalarında papatya güçlü bir etkiye sahip olduğunun altını tekrar çizerken b3 niyasinamid ve c vitaminin toz formlarının etkisinin yabana atılmaması gerektiği hatırdan çıkarılmamalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...