10 Mayıs 2017 Çarşamba

Cilt İzlerinin Tedavisi


Cilt İzlerinin TedavisiCilt problemlerinin en yaygın olanı sivilcedir. Daha sonra ise  yanık ve ameliyat izleri gibi izler gelmektedir. Bu izleri geçirmek için uygulanan yanlış yöntemler veya ucuza getirmek için güvensiz yerlerde yapılan işlemler durumu daha da kötüleştirmektedir. Ayrıca hiç ilgilenmemekte doğru değildir.

Bu açıdan sivilceleri sıkmamak en doğrusudur. Sıkılan sivilceler iltihaplanıp daha da içinden çıkılmaz ve şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Sivilce izi; sivilce tedavisi eksik kalmış sivilceler sonrasında ciltte oluşan lekeler, çökme ya da çıkıntılar şeklinde gözlenebilir. Bu izler cilde pürüzlü bir görünüm de kazandırabilir.

Bu görünüm kozmetik olarak rahatsız edicidir. Bu tür izler genellikle yüz bölgesindedir ve kişinin sosyalleşmesini bozan, kendine güvenini azaltan psikolojik sorunlara bile sebep olabilir. Sivilcelerin kendiliğinden geçmesini beklemek ya da reçetesiz ilaç ve benzeri karışımları kullanmak sivilceleri daha da kötüleştirecektir. Dermatoloji uzmanlarına ulaşarak tedaviye başlamak en doğru yaklaşımdır.Gebelik Çatlakları


Gebelik döneminde karın derisinin gerilmesine bağlı ciltte izler oluşabilir. Gerilimin yanı sıra değişen hormonal dengelerde iz oluşumunu hızlandırır. Gebelik çatlaklarında bu güne kadar bilinen etkin bir tedavi şekli bulunmamaktaydı. Günümüzde bu izlerin tedavisinde fraksiyonel lazerler kullanılmaya başlanmıştır. Deri altına gönderilen lazer ışınları ile deri yenilenmesi sağlanarak derinin üstündeki izlerden kurtulmanızı sağlar. Bu işlemi güvenilir yerlerde yaptırmanız en doğrusudur.

Ameliyat Yanık İzleri


Deriye yapılan her türlü kesi yaralanma iz oluşumu ile sonuçlanabilmektedir. Bu izler cildin yarayı iyileştirme sürecinde oluşan normal cilt reaksiyonudur. Bazen bu reaksiyon bazen çok güçlü olur ve ciltte çirkin gözlenen bir iz tıbbi adı ile skar oluşur. İz oluşumunu yara iyileşmesi sırasında oluşabilecek iltihap artırabilir. Yara izlerinden herhangi bir enfeksiyon kapmak söz konusu değildir.

Yanık tedavisin ardından cildin iyileşme süreci tamamlandığında, birçok tedavi yöntemi ile iz ve lekelerden kurlumak mümkündür. Hem daha ekonomik hemde kişinin kendi başına gerçekleştireceği bir tedavi yöntemi olarak Kimyasal peeling uygulamalarından olan TCA tedavisi ile yanık iz ve lekelerini vücuttan silmek mümkündür. Tca işlemi ile cildinizi kontrollü bir şekilde katman katman soyarak izlerden ve lekelerden kurtulursunuz .


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...