17 Mayıs 2017 Çarşamba

Cilt kuruluğu neden olur?

Cilt kuruluğu sebeplerinden bir tanesi iktiyoz dediğimiz genetik bir hastalıktan kaynaklı oluşmaktadır. Bu tür insanlar doğuştan birkaç ay sonra özellikle bacaklarında pullanmalar başlar aileler çocuklarında aşırı cilt kuruluğundan şikayet ederler. Ergenlik çağına kadar deride kuruluk, aşırı pullanmalar durumları ortaya çıkabilmektedir. Hastalığın nemlendiriciler dışında çok fazla bir tedavisi yoktur. Bir dermotolog kontrolünde uygun nemlendirici ve ilaçlar kullanılarak kontrol altına alınabilir.
Ciltte  Kuruluk ve Pullanma


İkinci bir neden yaşlılarda özellikle cilt kuruluğu olabilir. Belli bir yaştan sonra cildin;
Su oranı azalma meydana gelir ki bu doğal bir süreçtir. Su tutma kapasitesi yaşa bağlı olarak azalır.
Yağ salgılaması azalır bu yüzden yaşlılarda özellikle cilt kuruluğu olur hatta yaşlılığa bağlı deri kaşıntılarıda bu sebeple çok sık olabilmektedir.Üçüncü bir neden ise alerjik bünyeli kişilerde atopik yapılı dediğimiz kişilerde de cilt kuruluğu olabilmektedir.

Atopik Yapı ne demektir?

Alerjiye yatkın kişi demektir. Egzama, saman nezlesi astıma olan kişiler atopik yapılı kişilerdir. Bu tür kişilerinde ciltlerinde kuruluk olur çünkü gerektiği kadar ciltleri yağ üretemezler. Bu tür kişilerde cilt kuruluğu problemi diğer sağlıklı olan insanlara nazaran fazla görünmektedir.

Başka bir neden ilaç kullanımları olabilir bazı ilaçlar özellikle;Kolestrol düşürücü haplar ve tansiyon ilaçları cilt kuruluğu yapabilir. Ayrıca ileri yaşlarda aniden çok aşırı cilt kuruluğu olabiliyorsa iç hastalıklarıda (sarkoidoz, bazı kanser türleri) cilt kuruluğu yapabilmektedir.

Özellikle kozmetik ürünlerin ciltte fazla kullanılması (sabun gibi…) cilt kuruluğunu çok arttırabilir.Ayrıca güneş UV ışınlarına fazla maruz kalma , kış aylarında soğuk havanın kurutucu etkisi de ciltte kurumalara hatta çatlamalara neden olabilir.

Günde 2 seferden fazla banyo yapılması her banyoda her duşta lif kese kullanılması her yere aşırı derecede sabun sürülmesi cilt kuruluğunu ortaya çıkaran bir sebeptir ve bu tür banyolardan sonra nemlendirici kullanılmaması da cilt kuruluğunu iyice artmasına neden olabilir.

Cilt  Kuruluğu Nasıl Geçer

Burda cilt kuruluğunun sebebi çok önemlidir eğer hormonal bir sebepten veya başka bir sağlık sorunundan kaynaklı ise doktor tarafından verilen ilaçlar kullanılmalıdır. Çevresel faktörlerden kaynaklı ise cilde nemlendiriciler ve doğal bakım yağları - zeytin yağı, shea butter, badem yağı- uygulanabilir. Diğer yandan kafein , alkol ve sigara da cilt kuruluğuna sebep olur. Bunun için alıncak tek önlem bu maddelerin kullanımının azaltılmasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...