17 Mayıs 2017 Çarşamba

Cilt Yaşlanması


Cilt YaşlanmasıCildin yaşlanmasının en önemli nedeni genetik yapısıyla ilişkili olmasıdır. İç ve dış faktörler arasındaki dengeyi genetik yapı ortaya koyar. İç nedenler arasında en önemlisi beslenme, uyku düzeni, hormonal etkenler bulunurken. Dış faktörlerin en önemlisi ise güneşin ultraviyole ışınlarıdır.Cildi diri tutan bağ dokusudur cildin ikinci tabakasıdır özellikle hyronik asit denilen jole kıvamında bir yapıya sahiptir.Onun altında cildin üçüncü tabakası yağ dokusu vardır, biraz daha az etkendir ama insan kilo alıp verdiği zaman o yağ dokusu şişip indiğinde cildin şişip gevşemesine veya gerginken indiğinde gevşemesine yol açarak yani diriliğini bozacak faktörler arasında sayılabilir.


Cilt Yaşlanması Nasıl Önlenir

Cildin diriliğini ortaya koyan iki nedenden birisi yağ dokusu diğeri bağ dokusudur. Bağ dokusunda çalışan fabrika hücreleri vardır, bunlarda lif üretilmektedir(kollajen ve elastik lifler). Bu liflerde cildin gerginliğini, elastikliğini sağlamaktadır

Cildin diriliğini korumak için liflerin üretiminin tam olması gerekmektedir. Üretim belli bir yaştan sonra azaldığı için cilt diriliğini kaybediyor, üretim kapasitesi ve döngü azalıyor diriliğini yitiriyor.

Cilt problemlerinde en etkili bakım uygulamasının Peeling yöntemlerinden geçtiği unutulmamalıdır. Ancak peeling uygulamalarının dışında cildin özelliklle dış etkenlere karşı korunmasında bilinen en etkili cilt bakım yağı olan  “Shea Butter”  yağı da cilt bakımında önemli bir destektir. İçinde barındırdığı yoğun E Vitamini sayesinde özellikle nem dengesi korunurken hasarlı ciltlerinde onarımında etkili bir yağdır. Ayrıca bu ürünler antiagning özellikleri ile yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları da azaltmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...