10 Mayıs 2017 Çarşamba

Ciltte Çatlak Nasıl Olur


Çatlaklar Nasıl Oluşur


Cilt çatlakları bir çok nedenden ötürü olabilir. Günümüzde en yaygını hızlı alınan kilolardır. Bu durumda  şiddetli bir gerilme ile karşılaşması, hormonal değişimler, beslenme düzensizlikleri gibi durumlara bağlı olarak da ortaya çıkar. Buna basit anlamda yırtılma ve yara denilebilir. Deri cilt çatlaklarını kollajen sentezleyerek iyileştirmeye çalışır ama her yaranın sonucunda nasıl bir iz kalıyorsa çatlakların sonucunda da iz kalır.  Özellikle gebe olan kadınlarda vücut dengesinin değişimine bağlı olarak çıkma olasığı çok yüksektir. Cilt çatlaklarında bilinmesi gerek en önemli şey  çatlağın gelişmeden yok edilmesini sağlamaktır.

Çatlak Neden  Olur

Ergenlikte çok hızlı kilo alma, çok hızlı bir şekilde boy atma durumlarında kollajen yetersiz kalırken, hamilelikte de karının genişlemesi sebebiyle  özellikle göbek bölgesi ve basenlerde ve memelerin büyümesi ve sütle dolması sebebi ile emzirme durumunda da ortaya çıkan bir durumdur. Kaslarını hızlı geliştiren sporcularda da bu durum gözlemlenir.Çatlak gelişiminde genetik faktörlerde rol oynamaktadır. Herkeste çatlak ortaya çıkmayabilir. Ancak hamilelerin genellikle %90’ında, ergenlik döneminde kızların %70’inde erkeklerin ise %40’ında çatlak oluşumu gözlemlenir. . Çatlak olan derinin üst tabakasında deride bir incelme olur, orta tabakada ise kollajen liflerde değişiklikler, elastik liflerde de parçalanmalar meydana gelir.

Cilt bakımında aksaklıklarda çatlak oluşumuna neden olabilir. Bu yüzden çatlakların oluşumunun önlenmesinde besin dengesi özellikle A, E ve C vitaminlerinin bol tüketimi ve egzersizler önemli rol almaktalar. A ve C vitaminleri dışarıdan vücuda sürülerek de çatlakları için ciddi bir bakım yapılabilir.Cilt Çatlaklarının Tedavisi
Zaman geçtikçe çatlaklar kesinleşir, ten rengini alır ve çizgiler oluşturur. Herkesçe fark edilebilir duruma gelir. bu dönemde de tedavi mümkün ve kolaydır ancak çatlağın ilk ortaya çıktığı süreçlerde güçlü nemlendiriciler ile tedavi edilirken artık  Dermabrazyon , Dermaroller ve Lazer tedavisi gibi uygulamalar gerekir. Ayrıca evde uygulayabileceğiniz kimyasal peeling tedavisi de denenebilir.

Kimyasal peeling uygulamaları dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemi olduğundan zamansal ve ekonomik açıdan kimi zaman zorlayan yanları vardır. Bu açıdan peeling yöntemi tercih edilebilir.

Çatlak Tedavisinde TCA Peeling
TCA Peeling, epidermis tabaka olarak derinin alt kaltmanlarında uyarıcı ve yenileyici bir etkiye sahiptir. Çatlağın oluştuğu bu katmanları asit yardımı ile soyarak yeteriz kalmış kalojen üretimini  ve elastin liflerinin uyarılmasını sağlar ve böylece cilt yenilenmesi başlar. TCA Peeling hem yakma işlemiyle ölü deriyi tabaka halinde ciltten arındırılmasını sağlar hemde hareketlendirdiği hücre dokusunu yeni deri oluşumu olarak cildin üst tabakası olan epidermis tabakaya taşır. Bu işleviyle çatlak tedavisi konusunda oldukça etki sağlar. Bu uygulama sonrası cildin koruması önemlidir ve bunun için cilt bakım kremleri ve nemlendiricileri kullanılmalıdır.

Çatlaklak tedavisinde en önemli adımın ilk oluşum süreçlerinde gelişmesinin engellenmesi olduğu ve basit bir dizi bakım uygulamalarıyla sonun derinleşmeden önüne geçilebileceğini bir kez daha vurgulamak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...