10 Mayıs 2017 Çarşamba

Ciltteki Yanık Lekeleri Nasıl Temizlenir


Ciltteki Yanık Leke ve İzleri Nasıl Temizlenir


Yanık yararlarına bağlı izlerin geçirilmesi için önce yanmış olan bölgenin tamamı ile tedavi edilmesi gerekir çünkü çoğu yanık izi geçiren tedavi ya kimyasaldır yada lazer yöntemidir. İnsan tenin yanık sürecinde kendini yenilemesi yaşa ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olarak değişkenlik arz etmesine rağmen genelde iyileşmektedir. Yani cilt kendisini yenilediğinde iz kalıyorsa o zaman yanık izi tedavisi yapılabilir.

İyileşme sürecini takiben yaranın boyutu ve derinliğine bağlı olarak tedaviler yöntemleri de farklılık gösterir. Örneğin oldukça derin yanıklar ve izler varsa, plastik cerrahi yada estetik cerrahi gibi ameliyat uygulamalarıyla yanık lekeleri geçirilebilir. Ancak daha ufak leke ve iz oluşursa bunun yerine daha çok cildin peeling yöntemi ile soyulması yetecektir.
Yanık İz ve Lekelerini Gidermede Tedavi Yöntemleri
Lazer tedavisine kısaca değinmek gerekirse; lazer tedavisinde, değişik lazer uygulamalarıyla derinin alt tabakalarına yönelik bir müdahale ile doku dengesinin sağlanması yöntemidir. 3-5 hafta aralıklarla, 4-6 seans olarak uygulanan lazer uygulamaları genelde önerilen ilk yöntem olmakla beraber bazılarına göre maddi külfet sebebidir. Diğer yandan lazer tedavisi güvenilir yerlerde yapılmaz ise ciltte daha ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Lazer uygulamalarının dışında mikro dermabrazyon uygulaması olarak bilinen ve kontrollü olarak derinin üst tabakasının zımparalanması işlemi de alternatif bir uygulamadır. Bu yöntemle Cilt yüzeyindeki engebeler ve izler yumuşatılarak cilde daha düzgün bir görünüm kazandırılır, ayrıca lekelerin de geçmesi amaçlanır. Ancak lazer işlemindeki gibi maddi külfeti olan bir işlemdir ve güvenilir ellerde yapılmalıdır.

Kimyasal Peeling Tedavisnde TCA Asit Uygulaması
Diğer bir tedavi yöntemi olan kimyasal peeling yöntemi hem daha ekonomik hem de evde kendi kontrolünüzde uygulanabilmektedir.  TCA (trikloroasetik asit) gibi asidik derecesi yüksek ve cilt soyma işlemlerinde kullanılan peeling  yöntemleriyle beraber, Glikolik, Laktik asit gibi asidik derecesi daha yumuşak ve düşük asit peeling asitleri, tonik vb. biçimlerde cilt bakımında günlük uygulamalar olarak da kullanılmaktadır.

TCA Yanık İzlerine Nasıl Uygulanır.
Öncelikle kullanılacak asit oranın belirlenmesi gerekmektedir. Tca kullanmak isterseniz oran olarak ilk başlarda %25 oranı geçmemeniz uygun olur. %25 oranında tca'yı izin olduğu bölüme sürerek 1 ile 2 dakika arasında bekletin. Daha sonrasında bol su ile bölgeyi temizleyin. Yıkama sonunda bepanten ve madecassol kremleri karıştırıp bu uygulama yaptığınız bölgelere sürün.

Asit uyguladığınız bölge bir hafta içinde soyulacaktır. Kendiniz soymaya kalmayın. Kendiniz soyarsanız yara yapabilir iz bırakabilirsiniz. Tca uyguladığınız bölgeyi güneşe maruz bırakmayın,ayrıca bölgeye sabun, şampuan deterjan vb. uygulamayın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...