9 Mayıs 2017 Salı

E Vitamini Ampulü ve Saf E Vİtamini


E Vitamininin Yapısal ÖzellikleriE vitamini doğal olarak bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebze gibi bitkisel kaynaklardan veya  et, balık ve yumurta gibi hayvansal kaynaklarda bulunan bir vitamindir. İnsanlarda eksikliği, normal beslenme halinde ortaya çıkmamaktadır.

E vitamini eksikliği daha ziyade düşük kilolu yeni doğanlarda ve normal yağ absorbsiyonu dengede olmayanlarda gözlenir. Yağ absorbsiyonuna bağlı E vitamini eksikliği nörolojik sıkıntılara yol açabilir.

E vitamininin insanlardaki gerçek biyolojik fonksiyonu bilinmemesine karşılık antioksidan olarak özellikle hücrelerin membran, fosfolit ve plazma lipoproteinlerinin yapısında bulunan doymamış yağ asitlerini zararlı toksinlerin sebep olduğu hasara karşı korur.  Oksijen radikallerinin hasarını önleyen bu koruyucu etkisi, kas ve sinir sisteminin gelişimi ve devamı için önemlidir. Ayrıca bazı enzim sistemlerinde kofaktör olarak da etki gösterir. Antitoksidan kaynaklar arasında en önemlilerinden olan e vitamini : Zehirlenmelerde ve vücuda biriken toksik maddelerde vücudun kendini hızla temizlemesine yardımcı olur. Ayrıca cilt, saç ve tırnak bakımında  kullanılan en etkili vitamindir.
E Vitamini Faydaları


E vitamini pek çok cilt hastalığında bitkisel tedavi olarak kullanılmaktadır. E vitamini yağda çözülebilen bir vitamin çeşidi olduğu için  tablet veya ampül solüsyon olarak değil bal kıvamında bir yapıya sahip olan saf E vitamininin emilimilimi güçlü yağlarla seyreltilerek  bakım için kullanılmalıdır.Ayrıca E vitamini erken yaşlanmayı önleyen güçlü bir antioksidandır. Günlük beslenme içinde E vitamini tüketiminin yanı sıra E vitamini yağı cilde topikal olarak da uygulanırsa cilt yenilenmesine katkıda bulunarak cilt kırışıklıklarını, cilt çatlaklarını ve cilt lekelerinin oluşumunun önüne geçer.

E vitamini almazsak ne olur?

Cilt hasarları daha çabuk oluşmaya ve cilt yaşlanması durumunun yaşanmasına neden olur. Ayrıca e vitamini eksikliği durumlarında bağışıklık sistemi zayıflar ve kanser, kalp hastalıklarına yakalanma riski artar.

Bundan kaynaklı e vitaminini hem besinlerden almalı hem de topikal olarak cilde uygulamalıyız. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi e vitamini antioksidan etkisiyle cildi canlandırır ve nemlendirir. Cilde esnekliğini veren kollajen üretimini arttırarak yaşlılığın cilt üzerindeki etkilerini geciktirebilir. Kollajen üretimi arttıkça bağ dokusu güçlenir ve cilt sıkılaşır.

Saf E Vitamini Ve E Vitamini Ampulü


Doğal E vitamini, cilt için koruyucu bir vitamindir. Keratinli tabakanın nem miktarını artırmayı ve böylece cilt yüzeyinin görünümünün daha güzel olmasına katkı sağlar. Serbest radikallerin sebep olduğu cilt hasarlarını önler, cilt üzerinde bir anti aging (yaşlanma karşıtı) etkisi bulunmaktadır. E vitaminin düzenli kullanımı, güneşin UV ışınlarına karşı koruyucu bir etki yaratır.

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için eczanelerde satılan e vitamini ampülünün kırılarak yüze sürülmesi istenen faydayı sağlamaz. Bunun yerine e vitaminin argan yağı, jojoba yağı, badem yağı gibi bitkisel yağlar ile karıştırılarak yüze uygulanması daha çok fayda sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...