9 Mayıs 2017 Salı

E vitamini


E vitamini


E vitamini yağda çözünen önemli bir antioksidandır ve özellikle hücre zarları ve lorganik yağlar açısından önemli koruyucudur.
En aktifi alfa-tokoferoldür. Hafif sarı, kokusuz, yağımsı berrak ve oldukça yapışkan maddelerdir. Epidemiyolojik ve sınırlı ara çalışmalar, E vitamininin kardiyovasküler hastalıkların, bazı kanserlerin ve öteki kronik hastalıkların riskini azalttığını belirlemektedir. Ayrıca e vitamini saçlardan cildinize kadar her bölgenizi besler ve korur.E Vitamininin Faydaları


Yağda çözünen E vitamini damar sertleşmesine karşı ve ayrıca kalp krizinden korunmak, göz sağlığını korumak, hafızayı güçlendirmek, bacaklarda meydana gelen damar tıkanıklığına bağlı ağrıları dindirmek, yüksek tansiyon ve şeker hastalarında bazı komplikasyonlara karşı önlem almak veya sorunları çözmek için kullanılır.


Bu rahatsızlıklar dışında, sağlıklı kişiler için de hayati vitaminlerden biri olan E vitamini, antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini zararlı toksinlere  karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar.

E vitamini;  şeker hastalığı tedavisinde ve bu hastalığa bağlı komplikasyonların azaltılmasında önerilen vitaminler arasındadır. Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere polip, prostat ve pankreas kanserine karşı oldukça etkilidir.

Ayrıca hücrelerle etkileşime geçerek, vücudun önemli fonksiyonlarının gerçekleşmesine yardımcı olur. Kuru yemişler, sebzeler, tahıllar, kümes hayvanları, bazı baharatlar, meyveler E vitamini bakımından en zengin gıdalar arasında yer almaktadır.

E Vitamini İçeren Gıdalar


Kurutulmuş fesleğen
Kuru kayısı
Yeşil zeytin
Ispanak
Buğday tohumu
Fındık
Keten tohumu yağı
Mısır yağı
Kanola yağı
Brokoli
Soya fasulyesi yağı
Fıstık
Kivi
Mango
Domates
Kuşkonmaz
E vitamini;  Işık ve bilhassa ultraviyole (morötesi) ışınlara karşı dayanıksızdır. Onun için E vitamini alınırken güneşte bırakılmamalı hemen tüketilmelidir.

E Vitamini Eksikliği


E Vitamini eksikliği pek görülmez fakat bazı durumlarda  E Vitamini eksikliğinde; başta kansızlık ve göz bozuklukları olmak üzere, kolay yorulma, yaraların geç iyileşmesi, cinsel isteksizlik ve kısırlık ortaya gibi durumlar meydana gelebilir. E Vitamini eksikliği kalp hastalıkları ve kanser riskini de artırır. Ayrıca, vücutta su toplanmasına bağlı şişkinlikler görülebilir. Özellikle cinsel gelişimin hızlandığı ergenlik döneminde E Vitamini ihtiyacı yeteri kadar karşılanmalıdır.

E Vitamini Fazlalığı


E vitamini vücutta depolanmaz ve idrar yolları ile dışarı atılır.

E Vitamini Saç ve Cilt Bakımı


En güçlü antioksidanlardan biri olan E vitamini vücut tarafından üretilmediğinden cildin görünümümü korumak için mutlaka gıdalar yoluyla yeterli miktarda alınmalıdır. Bunun yanı sıra E vitamini içeren cilt bakım kremlerini ve doğal yağları cilt yüzeyinde kullanmak cildi korumak ve kolajen üretimini arttırmak için önemlidir. Ayrıca hücre yenilenmesi sağlayarak cildinizin genç görünmesini de sağlar.

Cildinizi yaz aylarında güneşe karşı korumak için illa yanmayı beklemeniz gerekmiyor. Güneşin yoğun olduğu aylarda E vitamini başta olmak üzere diğer vitaminleri düzenli olarak almak güneşin(güneş ışınları UV ışınları) ciltte yarattığı zararları en aza indirecektir.

Saç bakımında ise;  E vitaminini saç derisine uyguladığınızda burada biriken ölü deri hücrelerini, bakteriyi ve varsa iltihabı temizleyerek, saç köklerini zararlı etkilerden ve bunların yaratacağı yıpranmadan korumaktadır. E vitaminini saça uygulamak için eczanelerde veya internet üzerinde, sağlık marketlerde satılan E vitamini kapsüllerini kullanabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...