9 Mayıs 2017 Salı

El Ayak Tırnak Bakımı


El Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır
Mevsime göre farklı hava koşullarından farklı şekilde yıpranan el,ayak ve tırnaklarınızın bakımı oldukça önemlidir. Çünkü bu bölgeler yaşlı gözükmenize neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, sürekli yapılan diyet kürleri de vücuttaki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın kolayca kırılmasına ve yumuşamasına neden olmaktadır. Bunun için doğru beslenme ve egzersizde ayrıca önemini korumaktadır. Özellikle ayak tırnaklarınız ve ayak bakımınızda giyeceğiniz ayakkabı seçimi çok önemlidir.


El Bakımı


Ellerin ve tırnakların ultraviyole ışınlarına ve serbest radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakım yapmak gerekir. Yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde bakımlı ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için, pedikür yapılmalıdır. Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikür, yazın en fazla üç haftada bir yapılması uygundur.

Manikür yaptırmadan önce ılık bir suya ellerinizi sokmanız ve 10 dakika bekletmeniz yarar sağlayacaktır. Tırnak etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir sonuç alabilmek için, ellerin sabunlu suda bir müddet bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanların  önerileri ise şöyle:

“Ojenizi temizledikten sonra yumuşaklık ve parlaklık kazanmaları için, tırnaklarınızı limonla ovun. Tırnak etlerinizi kesmek yerine, tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve temizleyin. Yumuşak ve sterilize edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin. Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Ellerinizi son kez ılık suda duruladıktan sonra tekrar nemlendirici sürün. Tırnaklarınıza önce sertleştirici sürün. Böylece tırnaklarınız hem güçlenecek hem de kalıcı parlaklık kazanmış olacak. Ojenizi sürdükten sonra, çabuk kurumasını istiyorsanız, ellerinizi buzlu suda bir müddet bekletin. Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini korumak için, bir kat da tırnak koruyucusu sürebilirsiniz.”

Ayak Bakımı


Manikür ihtiyacı kadar pedikür de ayaklar için oldukça önemlidir. Normal şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikürün, yazın en fazla üç haftada bir yapılmasını öneren uzmanlar, ojeleri iyice temizledikten sonra ayakların sabunlu ve limonlu suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletilmesinin uygun olacağını dile getirmektedirler. Enfeksiyon riskini engellemek için tırnaklar çok dipten kesilmemelidir.

Tırnak Bakımı


Tırnaklarınızı yuvarlak değil, düz kesmeye dikkat edin. Çabuk uzamaması için etlerinizi derinden kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ağrıyan ve şişen ayak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını düzene sokmak için ise ayak masajınızı ayaklardan dizlerinize doğru yapmalısınız. Ayaklarınızı suda bir müddet bekletin ve havluyla nemini alın. Daha sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten sonra,ayaklarınızı nemlendirici kremler ile besleyin . Uzmanlar, çok yürüyen kişilerin ayaklarını mutlaka dinlendirmesi gerektiğini de ifade etmektedirler. Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun, içine antiseptik veya deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika boyunca bu suyun içinde dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, iyice kurulayın ve yorgunluk alıcı bir jel veya krem ile bir süre masaj yapın.

El ve ayak bakımınız ve için evde yapabileceğiniz, basit, kısa süreli ve etkili öneriler;

– Gece yatmadan önce ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytin yağına daldırın. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Daha sonra ellerinizi güzelce yıkayın ve durulayın.

– Bir kabın içine bir miktar susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. İyice karıştırdıktan sonra tırnaklarınıza sürün, beslendiklerini, güçlendiklerini göreceksiniz.

– Ilık suyun içine nane yapı, susam yağı ve bir miktar pudra dökün. Ayaklarınızı, bacaklarınızı bu karışımla ovun. Kuru ciltler için oldukça faydalı bir karışımdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak Mantarı Tırnak Mantarı rahatsızlıklarında, özellikle vücutlarında bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, şeker hastalarının sağlıklı ...