9 Mayıs 2017 Salı

El Ayak Tırnak Bakımı


Ellerimiz, ayaklarımız ve tırnaklarımız tüm işlerimizi yaparken kullandığımız vücut parçalarımızdır. Bu bölgelerin bakımı da doğal olarak çokça önemlidir. Bizlerde tek bir başlık altında sizlere bu bakımları nasıl yapacağınızı aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

El Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ? 

Mevsime göre farklı hava koşullarından farklı şekilde yıpranan el,ayak ve tırnaklarınızın bakımı oldukça önemlidir. Çünkü bu bölgeler yaşlı gözükmenize neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, sürekli yapılan diyet kürleri de vücuttaki albümin ve mineralleri yok ederek, tırnaklarınızın kolayca kırılmasına ve yumuşamasına neden olmaktadır. Bunun için doğru beslenme ve egzersizde ayrıca önemini korumaktadır. Özellikle ayak tırnaklarınız ve ayak bakımınızda giyeceğiniz ayakkabı seçimi çok önemlidir.El ve El Tırnak Bakımı 


 • Nemlendirici bir el sabunu ile ellerinizi yıkayın. Ellerinizi temiz tutmak önemlidir, ancak antibakteriyel bir el sabunu kullanmak cildinizi kurutabilir. Bunun yerine, doğal yağların cildinizden sıyrılmasını önlemek için, ellerinizi shea yağı, zeytin yağı veya aloe vera gibi nemlendirici maddeler içeren nemlendirici bir sabunla yıkayın.  
 • Tırnaklarınızın altını tırnak fırçası ile temizleyin. Ellerinizi düzenli olarak yıkamanıza rağmen tırnaklarınızın altında durulamayan kir ve bakteri olabilir. Ellerinizi yıkarken, tırnaklarınızın altını hafifçe ovalamak ve oraya sıkışmış olabilecek pislikleri çıkarmak için kaliteli bir tırnak fırçası kullanın.  
 • Tırnaklarınızı düzgün  tutun. Düzgün bir şekilde bakım yaparsanız tırnaklarınızı temiz tutmak için daha kolay bir zaman elde edersiniz. Onları istediğiniz uzunlukta tutmak için tırnak makası kullanın ve bunları bir kristal tırnak törpüsü ya da nazik zımpara tahtası ile kare veya oval gibi temiz bir şekle törpüleyin.  
 • Ellerinizi haftada bir eksfoliye edin. Kuru, pürüzlü cildi temizlemek ve ellerinizi yumuşak ve sağlıklı tutmak için haftada bir ellerinizi eksfoliye edin. Ellerinizi ılık suyla ıslatın ve dairesel hareketlerle çalışarak her iki elinizin üzerine az miktarda fırçalayın. Ilık suyla durulayın ve bir el kremi uygulayın.  
 • Düzenli olarak el kremi sürün. Ellerin yumuşak kalmasını sağlamak için günde birkaç kez bir el kremi kullanmalısınız. Gliserin, shea yağı ve doğal yağlar gibi yumuşatıcı bileşenler içeren bir formül arayın. Sabahları ellerinizi yıkadıktan sonra ve gece yatmadan önce kremi masaj yapın. Elleriniz gün boyunca herhangi bir noktada kuru hissetmeye başlarsa, tekrar uygulayın.  
 • Tırnaklarınızı nemlendirmek için E vitamini yağı kullanın. Nemlendirmek için el kreminizi tırnaklarınızın üzerine sürmelisiniz, ancak onları daha yoğun tedavilerle doğrudan hedeflemek de önemlidir. Tırnak etlerini sağlıklı tutmak için yatmadan önce her gece tırnaklarının etrafındaki cilde E vitamini yağı sür. Bu, cildin çatlak ve ağrılı hale gelmesini önlemeye yardımcı olacaktır.  
 • Ellerinizdeki çatlaklara merhem uygulayın. Elleriniz aşırı kuruduğunda, cilt çatlayabilir ve ayrılabilir. Bu ağrılı kuru cilt tipini tedavi etmek için normal bir el kreminin sağlayabileceğinden daha yoğun neme ihtiyacınız vardır. Bunun yerine zengin bir merhem elde edin - nem sağlar ve cildiniz üzerinde koruma ve iyileşmeye yardımcı olan bir engel oluşturur.  

Ayak ve Ayak  Tırnak Bakımı


 • Günlük olarak ayaklarınızı yıkadığınızdan emin olun. Ayaklar vücudun diğer bölümlerine göre daha kirli ve daha terli olma eğilimindedir, bu nedenle iyi bir sıhhi alışkanlıklara sahip olmak önemlidir.  İyi bir hijyen işareti olmasının yanı sıra, bunu yapmak da yatağınıza pislik taşmanızı önler. Onları sabun ve ılık suyla yıkayın. Bu, orada yaşayan ter, kir ve bakteri ayaklarınızı temizler. Ayak parmakları arasındaki boşluklara dikkat edin. Daha sonra ayaklarınızı bir havluyla hafifçe silin. 
 • Her gün ayaklarınıza nemlendirici bir losyon uygulayın. Rutininizin bir parçası olarak losyon veya ayak kremi sürün. Yumuşak, nemli ayakları elde etmenin bir yolu, yatmadan önce bir miktar losyon  ayak kremi sürmektir. Sabahları uyandığınızda, ayaklarınızın çok yumuşak ve kuruluksuz olduğunu göreceksiniz! Sadece mantarların neden olacağı için ayak parmakları arasındaki alanın aşırı nemli kalmasına izin vermeyin. 
 • Ayak sağlığı için doğru ayakkabıyı giyin. Ayaklarınızı temiz, kuru ve rahat bir sıcaklıkta tutmak için tasarlanmış uygun ayakkabılar giyerseniz ayaklarınız daha sağlıklı kalacaktır. Vücudunuzun geri kalanını farklı hava koşullarında rahat kalmak için giydirirsiniz ve aynı şeyi ayaklarınız için de yapmalısınız. 
 • Koku ile başa çıkmak birçok insanın karşılaştığı bir sorundur, çünkü ayaklar vücudun geri kalanından daha fazla ter üretir ve koku veren bakteri barındırmaya meyillidir. Ayak kokunuz elinizden kurtulduysa, onları hemen daha iyi koklamaları için alabileceğiniz önlemler vardır. Çoraplarını daha sık değiştirmeyi deneyin. Ayakkabılarını temiz tutun.  Ayakları kuru ve kokusuz tutmak için tasarlanmış birçok ürün vardır. Ayakkabılarınızı giymeden önce ayak pudrası, bebek pudrası veya talk pudrası serpmeyi deneyin. 
 • Ayaklarını kuru tutun. Ayak mantarı  nemli koşullarda büyüme eğilimindedir. Hijyen rutininizdeki ayakları kuru tutmak, sık sık kaşıntılı kızarıklıklara neden olan bu nahoş rahatsızlıklarla başa çıkmanızı önleyebilir. 
 • Ayak tırnaklarını düzgün şekilde kesin. Birkaç haftada bir, sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlamak için ayak tırnaklarını kesin. Onları yanlış bir şekilde kırpmak tırnak batmalarına neden olur ve bu durum oldukça acı verici olabilir. Kenarları bir eğriye kesmek yerine düz olarak kesin. Ayrıca, ayak tırnaklarını çok kısa kesmekten de kaçınmalısınız, çünkü bu tırnak batmasına veya enfeksiyonlara neden olabilir.   

Ayak bakımı hakkında daha detaylı bilgi için ; Ayak Bakımı yazımıza bakabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...