10 Mayıs 2017 Çarşamba

Gebelik Döneminde Çıkan Sivilceler


Gebelik Döneminde Çıkan Sivilceler


Gebelikte androjen hormonların değişmesi sonucu bazı gebelerde yağlanma artar ve buna bağlı olarak sivilceler meydana gelir ayrıca gebelik esnasında stresli durumlarda bunu tetikleyebilir o yüzden bazı hamilelerde sivilce artışı meydana gelir. Sivilce ilaçları özellikle gebeliğin ilk aylarında uygun değildir.

Bu dönemlerde yapılacak tek şey cildi temiz tutmaktır. Hamileliğe zarar vermeyecek antibiyotikli jeller kullanılabilir, kozmetik ürünlerden faydalanılabilir. 4. aydan sonra kendi doktorunuzun izin verdiği birtakım sivilce ilaçlarını kullanabilirsiniz.

Hamileler öncelikle sabah ve akşam temizlemek, yağsız nemlendirici sürmek ayrıca sivilceyi yatıştıran birtakım zarar vermeyen maddeleri sürebilirsiniz. Genellikle hamilelik boyunca sivilceler pek çıkmasa da ender olarak karşılaşılacak durumlar için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Gebelikte Sivilce Tedavisi


Gebelik döneminde sivilce oluşumu yaşayan kadınların kimyasal peeling veya lazer işlemi yaptırması çocuk açısından sıkıntılıdır. Bundan kaynaklı  gebelik dönemindeki kadınlar sivilce oluşumuna rastlamadan önce cildi temizleyen lavanta suyu toniği veya elma sirkesi toniği uygulayabilir. Ayrıca gebe olan kadınlar cilt bakımında doğal yağlar-badem yağı,shea butter yağı, zeytin yağı, hint yağı- kullanabilir. Bu yağlar hem antifungal,antibakteriyel hem de antitoksindan etkisi olan yağlardır ve cildiniz temizler ayrıca cilt tabakalarını - dermis , epidermis- uyarır ve hücre yenilenmesine katkıda bulunur .Böylece cilt kırışıklıkları ve gebeliğe bağlı çatlaklara da önlem almış olursunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...