15 Mayıs 2017 Pazartesi

Gebelik lekeleri nasıl silinir?


Gebelik Lekeleri Nasıl Tedavi EdilirHamilelik süreci biyolojik yapının bütünü ile değişikliğe uğradığı bir süreçtir. Bu anlamda daha önce varlığından hiç bir şekilde haberdar olunmayan yada ihtimal verilmemiş durumların yaşanma ihtimali çok yüksektir. Hamilelik lekeleri ilk belirtileri ile oluşmaya başladığında, bu anlamda bir çok kadın açısından korkutucu bir hal almaktadır fakat belirli tedavilerin uygulanması ile ortadan kalkan dermatolojik sıkıntılardır.Hamilelikte Oluşan  Cilt Lekeleri Nasıl Geçer

Hamilelikte, östrojen hormonu seviyesinin yükselmesi ile birlikte ön hipofiz bezi uyarılır ve melanin hormonunun salınımının artmasına bağlı olarak, cildin doğal rengine etki ederek, deride, koyulaşma ve lekeler meydana gelir. Her ne kadar bu açıklamadan pek bir şey anlamasanızda bu durumun göstergeleri kabaca üç biçimde ortaya çıkar.

Lekeler, yüzün orta kısmında, yanaklarda ve çene bölgesinde. En sık görülen alan; simetrik şekilde yüzün orta kısmı yani alın, yanaklar, üst dudak ve burun üzeridir. Bazen ön kol ve boyunda da gelişebilir. Nadiren doğum lekesi daha geniş alanlara yayılabilir. Güneş ve ultraviyole ışınları, doğum lekelerinizin koyulaşmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden güneşten korunmanız ve güneş kremleri kullanmanız(spf 50) oldukça önemlidir.

Ayrıca hamileliğiniz sürecinde , kullandığınız doğum kontrol haplarıda hormonsal bozukluklarınızın tavan yaptığı bu süreçte leke oluşumlarını tetikleyerek leke oluşumuna neden olur, hassas cilt yapısına sahip anne adaylarının güneşin UV ışınlarının fazla maruz kalması bunlara neden olabilmektedir.


Hamilelik Lekelerinin Giderilmesinde Tedavi yöntemleri


Hamilelik döneminde oluşan cilt lekelerinin tedavisinde lazer tedavisi uygulanabilir. Fakat bu tedavi yöntemi maliyet açısından yüksek olduğu için çoğu kadın tarafından tercih edilmemektedir. Ayrıca bitkisel yöntemler bu tedavide ne kadar kullanılıyor olsa da lekeleri hiç bir bitkisel kür geçirmez sadece leke geçirmede kullanacağınız tedavilere destek sağlar.Diğer yandan Tca kimyasal peeling yöntemi ile cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey tca bir asittir ve gebelik sürecinden sonra kullanılmalıdır.

TCA Peeling Nedir ?

Diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi TCA bir asit türüdür ve  labaratuvar ortamında hazırlanır. Ayrıca suda çözünebilmektedir. TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir.

TCA-Kimyasal peeling uygulamarının sadece leke ve iz gibi oluşumların yok edilmesi tedavinde kullanıldığı yada kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Ciltte iyileşme sürecinde olan yaralara, kanamalı akne ve sivilce durumlarında ve alerjik ciltlere uygulanmamalıdır.

TCA Nasıl Uygulanır


Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli durumun ilk uygulamada sorunun çözülmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı solüsyon kullanımının yanlış olduğudur.

Hamilelik izlerinin giderilmesinde kullanılacak TCA oranı özellikle lekelerin en sık görüldüğü yüz bölgesinde olacağı için dikkatli belirlenmelidir. Bu anlamda yüzün, cildin en hassas bölgesi olduğu unutulmamalı ve oran ortalama % 10 ile 20 dolaylarında olmalıdır. Ancak, ten rengi ve cildin hassasiyetine bağlı olarak % 25 oranına kadar arttırılabilir.

Uygulama esnasında TCA solüsyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 2 ile 3 dakika arasında değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmelidir. 1-2 dakika kadar bekletildikten sonra bol su ile yıkanmalıdır.

TCA Uygulama Sonrası Yapıması Gerekenler


Tca sonrası uygulama yapılan bölge bol su ile durulanmalı, çevresel etmenlerden ve güneşten korunmalıdır. Giderilmesi istenen hamilelik lekelerinin tamamen kaybolmasına (sürecine ki en fazla 2 yada 3 uygulama ) kadar 20-25 günlük periyotlarda uygulanabilecek olan TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...