16 Mayıs 2017 Salı

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Yolları


Doğum lekeleri genelde gebelik döneminde yaşanan hormonal dengesizliklerden kaynaklı oluşmaktadır. Ayrıca bu lekeler güneşe fazla maruz kalmak ve UV ışınlarından etkilenmekte sebep olur. Bu dönemlerde hassas olan cilt diğer problemlere açık olduğu gibi doğum lekelerinde açıktır. Diğer problemler arasında ciltte sarkmalar, kırışıklıklar ve çatlaklar meydana gelebilir. Fakat tüm bu problemlerin çözümü için peeling oldukça yararlıdır. Diğer tedavi yöntemlerinde peelingi ayıran ücreti ve evde yapılabiliyor olmasıdır.
Güneş Lekeleri Neden Oluşur


Güneş koruyucu krem kullanmamak, çok uzun saatler sabit olarak güneşlenmek ve ilk günden bir an önce bronzlaşmak için saatlerce güneş altında durmak gibi hatalar güneş lekelerinin en önemli sebebidir. Ayrıca bilinçsizce kullanılan brozlaşma kremleri ve özellikle cildin kozmetik ürünlerin aşırı kullanımına bağlı olarak tahriş edilmeside, önceden dokuya yerleşmiş lekelerin tetiklenmesinde önemli rol oynar.

Güneş lekeleri kendiliğinden geçmez. Bu anlamda oluşmuş ancak güneş ışınlarına fazla maruz kalınmayan durumlarda yok olduğu sanılan lekeler, gereken dermatolojik tedavi uygulamaları yapılmadığı için yüksek oranda tekrar ortaya çıkarlar.

Güneş Lekelerini Gidermede Tedavi Yöntemleri


Güneş leke ve izlerini giderme sürecinde, birçok tedavi yöntemi ile iz ve lekelerden kurtulmak mümkündür.Bu tedavi yöntemleri arasında  lazer tedavisin, mikro dermabrazyon , mezoterapi gibi yöntemler vardır.

Kimyasal Peeling Tedavisnde TCA Asit Uygulaması


Bu yöntemlerin dışında hem daha ekonomik hemde kişinin evde gerçekleştireceği bir tedavi yöntemi olarak Kimyasal peeling uygulamalarından olan TCA tedavisi ile güneş lekelerini vücuttan silmek mümkündür.

TCA Peeling Nedir ?


TCA bir asit türüdür.  TCA Peeling ürünü deiyonize suda çözelti haline getirilerek uygulandığı zaman cildin üst tabakasındaki deriyi yakarak derinin kurumasını ve ardından soyulmasını sağlayan bir asit solüsyonu olarak kullanılır.TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, sivilce izleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir.

TCA Nasıl Uygulanır?


Cilt yapısının hassasiyet ine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. Güneş lekerinin giderilmesinde kullanılacak TCA oranı ten rengi ve cildin durumuna bağlı olarak % 35 oranına kadar yükseltilebilmektedir. Uygulama esnasında TCA solüsyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 3 ile 5 dakika arasında değişebilen sürelerde dikkatli bir şekilde kenarlara taşırmadan sürülmelidir. 1-2 dakika içerisinde ciltte oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cildin zorlanmaya başladığı noktada 2 dakikadan az 4 dakikadan fazla olmamasına özen gösterilerek uygulamaya son verilmelidir.

TCA Uygulama Sonrası Yapıması Gerekenler


Tca uygulaması sonrası bitkisel bir sabunla bölge iyice yıkanmalı ver durulanmalıdır ardından çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa maruz kalmamasına önem verecek biçimde çevresel etmenlerden korunmalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar 15- 20 günlük periyotlarda uygulanabilecek olan TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...