10 Mayıs 2017 Çarşamba

Kakao Yağı ve Faydaları


Kakao Yağı NedirCocoa butter yani kakao yağı, soluk sarı rengi ile saf ve yenilebilir olan kakao çekirdeğinin kavrulmasının ardından fermante edilmesiyle elde edilir ve Afrika'nın Fildişi sahillerinde yetişmektedir. Kakao yağı bilinen en kararlı yağlardan olup doğal bileşiğinde bulunan antioksidanlar sayesinde genel sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca  uzun süre depolanabilir olma özelliği bunun yanında kadifemsi dokusu, hoş ve yumuşatıcı özelliği ile popüler bir yağdır. Cocoa butter oda sıcaklığında katı bir yağdır. 34 dereceden sonra erimeye başlar .
20°C’nin altında gevrek yapıdadır. 30°C – 32°C civarında yumuşama özelliği gösterir. Çikolata oda sıcaklığında katı halde iken ağız içinde kolaylıkla erir ve bu kakao yağının etkisi ile olmaktadır.Kakao Yağı Nerelerde Kullanılır


Kakao yağı (cocoa butter) iyi bir brozlaştırıcıdır. Yaz aylarıyla birlikte, insanlar deniz kenarlarına tatile gittiklerinde güneşlenmek ve sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak isterler. Kumral ve beyaz tenli kadınların güneşlenirken karşılaştıkları durumlardan biri cilt renginin sadece kızarmasıdır. Hayalinizdeki bronz tene kavuşmak için güneşlenirken kakao yağını  kullanmanız hem sağlıklı bir bronzlaşma hem de güzel bir bronz tene sahip olmanızı  sağlayacaktır.

Bazı doğal yağlar ile elde edilen doğal bronz ten, yaz boyunca teninizde kalır. En önemli özelliği, kalıcı bronzluk sağlamak olan bu yağların en önemlisi kakao yağıdır. Bitkisel bronzlaşma, sanki saatlerce güneş altında yatmış gibi bronz bir tene sahip olmanızı  sağlayacaktır. Bu sayede hem güneşin UV ışınlarından etkilenmeyecek hem de onun yarattığı zararlı etkilerden kurtulmuş olacaksınız.

Kakao Yağının Cilde Faydaları 

Cilt çatlakları bir çok kadının korkulu rüyasıdır, kakao yağı cilt çatlaklarını azaltmada oldukça etkilidir. Hemen hemen her 3 kadından birinde görülen deri çatlakları, sık kilo alıp verme dönemleri ve hamilelik sırasında ortaya çıkıyor. Çatlaklar hamilelik dönemi dışında genellikle ergenlik çağında, hızlı kilo alıp vermeden  sonra oluşmaktadır. Genetik sebeplerden kaynaklı  da bu durum görülebilir. Oluştuğu bölgeler ise sıklıkla karın bölgesi, bel, kolların iç bölümleri, bacak ve kalça bölgeleridir. Araştırmalar gebelik sırasında ve doğum sonrasında kadınların %90′nın çatlak sorunu yaşadığını göstermektedir.

Özellikle hamilelik sırasında anne adayları haklı olarak diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi çatlak tedavisi içinde kimyasal maddeler içermeyen bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerini daha çok kullanmak istemektedirler.  Gebelik sırasında özellikle karın bölgesindeki derinin gerilmesiyle oluşan çatlaklar için kakao yağı kullanımı faydalı olacaktır.Kakao yağı çatlaklar oluşmuş ise geçirmez ama görünümde iyileşme sağlayabilir.

Kakao Yağının Faydaları


*Hızlı ve sağlıklı bronzlaşmayı sağlar ve güneşin UV ışınlarına karşı koruma sağlar.
*Hamilelik öncesi kullanılırsa, vücutta oluşabilecek çatlakları öner.
*Dudakların çatlamasını ve ciltteki pullanmayı önler. Ayrıca ölü hücreleri ciltten temizler.
*Uyku verici ve dinlendirici özelliği vardır.
*Kalbi kuvvetlendirir, vücuda dinçlik verir.
*İyi bir iştah açıcıdır.
*Hazmı kolaylaştırır ve  sindirim sistemini düzenler.
*Böbrek hastalıklarına iyi gelir. Böbrek iltihaplarını giderir
*İdrar söktürücü özelliği vardır
*Göğüs ucunda oluşan çatlamalar ve yaraları iyileştirir
*Basur (hemoroid), şikayetlerine iyi gelir.
*Saç bakımında saçlarının korunmasını ve yağ dengesinin korunmasını sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...