12 Mayıs 2017 Cuma

Lazer Epilasyon Öncesi Tahlil Şart

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur. Lazer epilasyon operasyonlarında kullanılan lazer ışığının dalga boyu melanin pigmenti tarafından emilme özelliğine sahiptir. Lazer işlemi yaparken soğutma işlemleri veya lokal anestezi kullanılır bu sayede hem acıdan kurtulmuş hem de lazerin yakma durumunda korunmuş olursunuz. Cildinizin zarar görmesi engellenmiş olur.
Lazer epilasyon ile ilgili merak edilen soruları ve cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz…
Lazer Epilasyon ile İlgili Merak Edilenler

Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanabilir?


12 yaşından itibaren koyu renkli tüyleri olan herkese lazer epilasyonu uygulanabilir. Eğer tüyler açık renkli yani pigmenti az, koyu renkli pigmenti hiç yok ise lazer ışığını görmeyeceği için tedavi bir işe yaramaz.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?


Gözleri direkt ışıktan özel gözlüklerle koruma şartı ile tüm vücut bölgelerindeki tüylere uygulanabilir.

Her tedavi süresi ne kadardır?


Kullanılan cihazların özelliklerine göre değişmekle beraber çok hızlı çalışma özelliklerine sahip cihazlarla yüz 5-6 dakikada, bıyık 1 – 2 dakikada, bacaklar ve sırt bölgeleriniz gibi daha geniş alanlarda ise 1 saat  sürebilir.

Tedavi sırasında ağrı hissedilir mi?


Lokal anestezi ve soğutma sistemleri sayesinde hem acı hem yanma hissi olmaz.Yalnız soğutucu gazının ve lazer ışığının çarpmasını cildinizde bir lastik çarpması gibi hissedebilirsiniz.

Tedavi sonrasında iz kalır mı?


Lazer epilasyon sonrasında 5-10 dakika bazen yarım saat süren kızarıklık olabilir.Bu yan etki tamamen geçicidir. Soğutma sistemi olmayan lazerlerde, ışığın cildin üst tabakası olan epidermisteki melanin pigmentlerinden de emilmesinden dolayı ciltte yanık ve sonrasında leke, iz kalma riski her zaman mevcuttur. Fakat güvenilir yerlerde yaptırarak biraz daha paraya kıyarak bu olumsuz etkilerden tamamen kurtulabilirsiniz.Soğutma sistemli lazerde cildin ısınmasına fırsat verilmemekte böylece yanık riski ortadan kalkmaktadır.

Bir seansta tüylerden kurtulmak mümkün müdür?


Hayır, mümkün değildir. Çünkü kıl köklerinin hepsi aynı büyüme devresinde değildir. Uygulama esnasında olgun fazda (anogen) olan kıl kökleri etkilenir. Dinlenmekte (katogen) ve gerileme (telogen) fazındaki kıl kökleri etkilenmez. Bunun için farklı seanslar belirlenir ve lazerden önce tüy alma işlemi yapılmamalıdır. Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan farklılıklardan dolayı seans sayısı kişiye göre hatta aynı kişinin farklı bölgelerine göre değişir.

Seans aralıkları ne kadardır?


Seans aralıkları bölgeye göre 4 ile 8 hafta arasında değişir.

Lazer epilasyon kalıcı sonuçlar vermekte midir?


Evet. Lazer epilasyon ile kökleri tahrip olan kıllar tekrar çıkmamaktadır. Amerikan FDA’nın da onayladığı bu durum uzun süreli klinik lazer epilasyon çalışmaları sonucunda bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Lazer epilasyon düşünüldüğünde ne yapılması gerekir?


Öncelikle dermatolog tarafından hastanın görülüp değerlendirilmesi, tüylenmenin nedeninin araştırılması, gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Tedaviye başlanmadan önce tüylerin sarartılmamış olması, cımbız veya iple alınmamış olması şarttır. Ayrıca lazer epilasyonuna engel bir cilt probleminiz varsa , gebelik durumunuz varsa uygulanması sakıncalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak Mantarı Tırnak Mantarı rahatsızlıklarında, özellikle vücutlarında bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, şeker hastalarının sağlıklı ...