19 Mayıs 2017 Cuma

Nasır tedavisinde Kimyasal Peeling Yöntemleri
Nasır Tedavisinde TCA Peeling
Nasır Oluşumu Ve Tedavi Yöntemleri


Vücutta nasır oluşan bölgelerin çoğu vücudun belli miktarda ağırlık taşıyan bölgeleridir.  Bu kalınlaşma sadece ayakta olmayabilir ancak nasirin en fazla  görüldüğü bölge ayaklar olduğundan genellikle ayak nasırlarından söz edilir. Nasırların azda olsa ayak uzuvlarının dışında el gibi organlarda da çıkma olasılığı yabana atılmamalıdır.Ancak, nasır oluşumlarının ayakta çıkma oranı düşünüldüğünde yapısal olarak genellikle karşılaşılan nasır çeşitlerini kabaca şöyle özetleyebiliriz.

Sert nasir  :  Yoğun bir özü (merkezi) olan sertleşmiş bir deri tabakasıdır. Ayak parmaklarının tepe noktalarında, küçük ayak parmağının yan ve tepe noktasında veya ayağın altında oluşabilir.
Yumuşak nasir :  Yaklaşık 1–4 cm çapında, kızarmış, narin bir bölge olarak görülür. Pürüzsüz ve ince bir özü vardır. Ayak parmaklarının diş kenarlarında görülebilir.
Tohum nasiri :  Genellikle topuğun yan ve arkalarında noktalarında görülebilen ve ölü cilt hücrelerinden oluşan bir nasir türüdür.Nasır Tedavisi Yöntemleri


Nasırların tedavisinde beslenme yönteminin pek etkisi olmamakla birlikte kan akışını bozacak ve tansiyonu arttıracak besin alınmaması, Vitamin ve minerallerin ihmal edilmeyerek bol sebze ve meyve yenilmesi önerilir. Bu durum Şeker hastalarında daha önem kazanmaktadır.  İnsülün dengesinin sağlanması bu yolla sağlanırken,  sinir hücrelerinin canlılığı , nasır ve bir çok dermatolojik hasarın şeker hastalarında yaşanma süreçlerini hafifletmektedir.Tedavi metodları içerisinden bir çok başlıkta ele alınabilecek Nasır tedavisi uygulamalarını, kısa sıralamak gerekirse; Dermabrazyon uygulaması ile nasırın mekanik olarak aşındırılması , Dermal Dolgu işlemi ile özellikle Nasırların doldurularak ciltden dökülmesi gibi yöntemleri mevcuttur.

Klinik uygulamalar olarak bu işlemlerin her birinin zamansal ve maddi açıdan handikapları olmakla beraber, ciltte kalıcı başka izlere neden olabilmeleri ve kişiden kişiye değişen doku farklılıklarından dolayı sonuçları istenen ölçüde olmama ihtimali de azımsanmayacak boyuttadır.

Bu yöntemlerin dışında bitkisel kür ve peeling yöntemleri de tedavi yöntemleri arasında sayılırken çoğu zaman bu uygulamalarında, nasırın yarattığı tahribatı indirgemek amaçlı bitkisel terapi etkisine sahip olması ve kesin çözüm için yeterli olmaması işlemin amacına yetersiz kalmaktadır.

Ancak bu metodların dışında , son dönem artan vakalarla birlikte bilinirliği de giderek artan Kimyasal peeling uygulamaları, dikkatleri çekmektedir. Hem kişinin kendi başına yapabileceği basitlikte hemde cildin ve Nasırın yapısına bağlı olarak derecelendirilebilen TCA – Kimyasal Asit Peeling yöntemleri, zamansal ve maddi olarak sunduğu olanaklarla giderek artan bir rağbet görmektedirler.
TCA Peeling Nedir

Nasır Tedavisinde TCA Nasıl Uygulanır
TCA Bir asit türüdür. Labarauar ortamında hazırlanan bir asit olan TCA Peeling ürünü olarak deiyonize suda çözelti haline getirilerek Uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakarak derinin kurumasını ve devamında soyulmasına sebep olan bir asit solisyonu olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte özellikle dövme bile silinebilmektedir.Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak değişebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solisyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli şey durumun ilk uygulamada sorunun çözülmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı soliyon ve cilde temas süresinin fazla olması gibi yaklaşımların kesinlikle tehlikeli olduğudur.

Nasır Tedavisinde kullanılacak TCA oranı % 30 ortalamalarında olurken, ten rengi ve cildin hassaiyetine bağlı olarak % 60 oranına kadar yükseltilebilmektedir.  Uygulama esnasında TCA solisyonu, öncesinde temizlenmiş olan nasır bölgesine, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 2 ila 4 dakika arasında değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmelidir.  1 -2 dakika içerisinde ciltde oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cildin zorlanmaya başladığı noktada 3 dakikadan az 5 dakikadan fazla olmamasına özen gösterilerek uygulamaya son verilmelidir.TCA Uygulama Sonrası Yapıması Gerekenler


TCA uygulamasının ardından doğal-organik sabun yada şampuanla uygulamanın olduğu bölge hemen yıakanmalı ve su ile cilt terapi edilmelidir. Bahsi geçen işlemlerin ardından cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci için çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa ve bakteriyel süreçlere maruz kalmamasına önem verecek biçimde dışssal etmenlerden konuması sağlanmalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar 20-25 günlük periotlarda uygulanabilecek olan TCA  peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.Yazımızın sonuna gelirken , Nasır Tedavisinde uygulanan yöntemler ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında yaptığımız çalışmanın siz değerli okurlarımın yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, konu hakkında diğer makalelerimizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder,  yazımızı  bir başka kişinin de  okuyup faydalanabilmesi için, kendiniz okuduktan  sonra paylaşırsanız seviniriz, sağlık ve esenlik dolu günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Tırnak Mantarı Nedir

Tırnak Mantarı Tırnak Mantarı rahatsızlıklarında, özellikle vücutlarında bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, şeker hastalarının sağlıklı ...