19 Mayıs 2017 Cuma

Nasır Tedavisinde Kimyasal Peeling Yöntemleri


Nasır ciltte meydana gelen sertleşmiş dokulardır. Bu dokuları gidermek ve sertleşmiş alanı yok etmek adına doktorlar ve uzmanlar tarafından da önerilen asit uygulamaları kullanılır. Bu uygulamalar iyi sonuçlar vermek ile beraber dikkat gerektiren uygulamalardır. Bundan kaynaklı bu yazımızla size yardımcı olarak nasırınız için kimyasal peeling ajanını nasıl kullanacağınızı aktaracağız. Asit uygulaması hakkında bilgi sahibi değilseniz uygulamamalı ve kullanmamalısınız.

Nasır Oluşumu  

Bu ekstra sert cilt lekeleri genellikle oldukça kullanışlıdır çünkü olağandışı miktarda aşınma ve yıpranma cilt alanlarını koruyan bir tür doğal zırh gibi davranırlar. Nasır tam olarak ne olduğunu ya da cildinizde nasıl oluştuğunu hiç merak ettiniz mi? Nasır oluşumu basınç veya aşınma ile tetiklenir. Ayağınızın topuğu ayakkabınızın içine sürtündüğü gibi, veya çok fazla el emeği yapıyorsanız elinizin avuç içi buna iyi bir örnektir. Nasır, fazladan bir şey gibi görünse de , cildinize eklenen , aslında sadece orada olanların birikmesidir.  Cildinizde farklı hücre türlerinden çok sayıda katman vardır. 
En dıştaki, sertleşmiş ölü hücrelerin bir tabakasıdır. Bu üst katman genellikle yaklaşık yirmi beş hücre kalınlığındadır ve sürekli olarak en dıştaki hücreler, altındaki yeni sertleşmiş ölü hücrelerle değiştirilmek üzere ayrılır. 

Cildiniz alışılmadık miktarda sürtünmeye maruz kalırsa, bu ölü hücre tabakası artar. Yeni ölü hücreler, eskisinden uzaklaşanlara göre daha hızlı eklenir. Bu, dış katmanı yirmi beş hücreden kalın bir yüz hücreden kalın bir hücreye kadar oluşturabilir. Bir nasır oluşumuna neden olur.  Nasırlar genellikle yararlı olsa da, işlem kontrol edilmeden devam ederse, bir nasır   koni şeklinde bir yapıya kalınlaşabilir. Bu süper nasır çok acı verici olabilir. 

Nasır Tedavisi Yöntemleri


Nasırların tedavisinde beslenme yönteminin pek etkisi olmamakla birlikte kan akışını bozacak ve tansiyonu arttıracak besin alınmaması, Vitamin ve minerallerin ihmal edilmeyerek bol sebze ve meyve yenilmesi önerilir. Bu durum Şeker hastalarında daha önem kazanmaktadır.  İnsülün dengesinin sağlanması bu yolla sağlanırken,  sinir hücrelerinin canlılığı , nasır ve bir çok dermatolojik hasarın şeker hastalarında yaşanma süreçlerini hafifletmektedir. 


Tedavi metotları içerisinden bir çok başlıkta ele alınabilecek Nasır tedavisi uygulamalarını, kısa sıralamak gerekirse; Dermabrazyon uygulaması ile nasırın mekanik olarak aşındırılması , Dermal Dolgu işlemi ile özellikle Nasırların doldurularak ciltten dökülmesi gibi yöntemleri mevcuttur.

Klinik uygulamalar olarak bu işlemlerin her birinin zamansal ve maddi açıdan handikapları olmakla beraber, ciltte kalıcı başka izlere neden olabilmeleri ve kişiden kişiye değişen doku farklılıklarından dolayı sonuçları istenen ölçüde olmama ihtimali de azımsanmayacak boyuttadır.

Bu yöntemlerin dışında bitkisel kür ve peeling yöntemleri de tedavi yöntemleri arasında sayılırken çoğu zaman bu uygulamalarında, nasırın yarattığı tahribatı indirgemek amaçlı bitkisel terapi etkisine sahip olması ve kesin çözüm için yeterli olmaması işlemin amacına yetersiz kalmaktadır.

Ancak bu metotların dışında , son dönem artan vakalarla birlikte bilinirliği de giderek artan Kimyasal peeling uygulamaları, dikkatleri çekmektedir. Hem kişinin kendi başına yapabileceği basitlikte hemde cildin ve Nasırın yapısına bağlı olarak derecelendirilebilen TCA – Kimyasal Asit Peeling yöntemleri, zamansal ve maddi olarak sunduğu olanaklarla giderek artan bir rağbet görmektedirler.Nasır Tedavisinde TCA Nasıl UygulanırTCA Bir asit türüdür. Laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit olan TCA Peeling ürünü olarak deiyonize suda çözelti haline getirilerek Uygulandığı üst tabakadaki deriyi yakarak derinin kurumasını ve devamında soyulmasına sebep olan bir asit solüsyonu olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte özellikle dövme bile silinebilmektedir.

Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak değişebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. Burada bilinmesi gereken en önemli şey durumun ilk uygulamada sorunun çözülmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı soliyon ve cilde temas süresinin fazla olması gibi yaklaşımların kesinlikle tehlikeli olduğudur.

Nasır Tedavisinde kullanılacak TCA oranı % 30 ortalamalarında olurken, ten rengi ve cildin hassasiyetine bağlı olarak % 60 oranına kadar yükseltilebilmektedir.  Uygulama esnasında TCA solüsyonu, öncesinde temizlenmiş olan nasır bölgesine, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 2 ile 4 dakika arasında değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmelidir.  1 -2 dakika içerisinde ciltte oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cildin zorlanmaya başladığı noktada 3 dakikadan az 5 dakikadan fazla olmamasına özen gösterilerek uygulamaya son verilmelidir. 

TCA Uygulama Sonrası Yapılması Gerekenler


TCA uygulamasının ardından doğal-organik sabun yada şampuanla uygulamanın olduğu bölge hemen yıkanmalı ve su ile cilt terapi edilmelidir. Bahsi geçen işlemlerin ardından cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci için çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa ve bakteriyel süreçlere maruz kalmamasına önem verecek biçimde dışsal etmenlerden korunması sağlanmalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar 20-25 günlük periotlarda uygulanabilecek olan TCA  peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.


Nasır için farklı tedavi yöntemler hakkında bilgi almak için Nasır Tedavisi yazımıza da bakabilirsiniz.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...