4 Mayıs 2017 Perşembe

Niyasin (B3 Vitamini)


B3 Vitamini NedirB3 vitamininin niyasin (nikotinik asit) dışında niacinamide (nikotinamid) ve inositol hexanicotinate şeklinde vardır. B vitaminleri B kompleks vitaminleri olarak da anılmakta ve vücudun yağ ve protein metabolizmasına da yardımcı olmaktadır. B3 vitamini b2, b2, b5, b6, b7, b9, b11, b12 çeşidi olan B vitamini grubunun bir üyesidir. Tüm B vitaminleri karbonhidratları enerjiye dönüştürürler. B3 vitamini, nişastalı ve şekerli maddelerin sindirimi için vücut tarafından alınması gereken bir vitamindir. Kan dolaşımında, karaciğerin sağlıklı çalışmasında, bazı baş ağrısı türlerinin ve işitme problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

B3 vitamini  saç ve cilt bakımında oldukça yararlı bir vitamindir. Suda çözünen bir vitamin olan b3 vitamini. kimyasal formülü (C6H5NO2) olup 237 derecede erime özelliğine sahiptir. Türevleri olan NADH, NADPH, NAD ve NAD+ hücrelerde enerji metabolizması, nükleik asit, protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasında bulunması gereken zorunlu bir vitamindir.B3 Vitamini YararlarıB3 vitamini cilt ve saç bakımda sıkça kullanılan popüler bir vitamindir. Niyasin özellikle cilt bakımında b3 vitamini etkisi fazla olan bir vitamindir. ABD’de %5 oranında b3 vitamini sivilce ilacı görevi görür. b3 vitamini cilt lekeleri konusunda oldukça etkilidir. Seboreik dermatit ve egzama için b3 vitamininden yararlanılır. Saç bakımında ise sedefli saçlarda, yağlı saçlarda, seboreik dermatit gibi saç derisi sorunlarında saç dökülmesinde ve saç uzatma konularında yapılacak saç bakımında b3 vitamini kullanılır. Ayrıca B3 vitaminini 0-6 ay arası bebekler 2 mg, 6-12 ay arası bebeklerde 4 mg,1-3 yaş arası çocuklarda  6 mg, 4-8 yaş arası çocuklarda  8 mg,13 yaş arası ergenlerde 12 mg, 14 yaş ve üzeri gençlerde 16 mg (Erkek), 14 mg (Kadın) olmak üzere alınmalıdır. Hamilelik döneminde veya emzirme döneminde 19mg alınması oldukça yararlıdır.

B3 vitamini insan vücudunda niyasine dönüşmesiyle vücuttaki enerji metabolizmasını düzenler. Nükleik asit, protein, ve yağı metabolizmada düzenleyici özelliklere sahiptir. B3 vitamini kan dolaşımı ve sağlıklı bir cilt için kullanılan önemli bir vitamin olup sinir sisteminin dengeli çalışmasını sağlar. Dermatit gibi cilt hastalıklarında faydası kanıtlanmış bir vitamindir. Şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı tedavi edicidir.

Niyasin seks ve stres hormonlarının sentezinde, özellikle adrenalin bezlerde önemli rol oynar. Toksik maddelerin vücuttan atılmasında etkilidir ve antitoksidan görevi görür.

B3 Vitamini Eksikliği


B3 vitamini eksikliği özellikle “pelegra” hastalığına sebep olur. B3 vitamini eksikliği nedeniyle halsizlik ve yorgunluk sıkça görülmekte, iştahsızlık ve kaslarda zayıflıkla beraber kilo kaybına da neden olabilmektedir.

Niyasin eksikliği ciltte ciddi etkileri olan bir vitamindir. B3 vitamini eksikliğinde güneş ışınları cildi daha çok lekeler ve cildin hızlı yaşlanmasına sebep olur. Ayrıca ciltte pullanma ,kaşıntı ve deri döküntüsü gibi çeşitli dermatitler gözlemlenir. Metabolizma yavaşlamasına ve soğuğa dayanıksızlığa yol açar. B3 vitamini eksikliğinde baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirlilik gözlemlenir.

B3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur


Niyasin yani b3 vitamini bitkisel ve hayvansal kaynaklardan alınabilir. Hayvansal b3 kaynakları şunlardır, özellikle tavuk etinde bolca bulunur, sığır eti, yumurta, balık, süt ve peynirde bulunur. Bitkisel niyasin kaynakları ise şunlardır, brokoli, avokado, mantar, kabak çekirdeği, havuç, mısır unu, hurma, fıstık, tatlı patates, domates, buğday tohumu ve kepekli ürünlerde b3 vitamini bulunur.

B3 Vitamini Zararları


B3 vitamini aşırı kullanılması durumunda zehirleme etkisi vardır. B3 vitamini vücutta depolanamayan bir vitamindir, bu yüzden niyasinin zararları daha çok uzun süre kullanımda ortaya çıkar. Fazla kullanımı düşük kolestorol sebep olur ve karaciğere zarar verebilir. Çok yüksek niyasin kullanımında niyasin makulopatisi denen makula ve retina kalınlaşması meydana gelir, bunun sonucunda bulanık görme ve körlük olur. Niyasinin aşırı miktarda kullanımı ölümcül olabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...