10 Mayıs 2017 Çarşamba

Öksürük İçin Şifalı Bitkiler


Öksürük Tedavisinde Bitkisel Çözümler
Uzun süren öksürükler bir hastalık habercisi de olabilirler sadece boğaz tahrişinden de kaynaklı olabilirler. Herhangi bir tıbbi hastalığa bağlı olmayan uzun süreli öksürüklerde bazı bitkisel tedaviler uygulanabilir.

Öksürük geniz akıntısı gibi basit bir sebepten kaynaklanabileceği gibi, akciğer enfeksiyonları gibi ciddi durumların  habercisi de olabilir. Öksürüğe neden olabilen astım ve bazı alerjik hastalıklarda sinirsel etmenler rol oynamaktadır. C reseptörlerinin uyarılma­sı ve duysal sinir uçlarından salman subs-tans P bronkokonstriksiyon ve öksürüğe sebep olabilmektedir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?Öksürük Tedavisinde Pratik bitkisel Çözümler


Okaliptüs, nane, ıhlamur, zencefil, meyankökü, öksürük hapları ve şurupları, özellikle c vitamini öksürük için faydalıdır.

Ihlamur zencefil meyankökü birlikte kaynatılırsa etkisi büyük olur.Yulaf samanı çayı ile üzerlik tohumu da kronik bronşite ve öksürüğe faydalıdır.

Öksürük için pratik bitkisel tarifleri öyle sıralayabiliriz.

* 2-3 parça parmak ucu kadar zencefil
iri bir tutam ıhlamur
1 çay kaşığı hibiskus
1 çay kaşığı şahtere otu

Uygulanışı: Malzemeler 1 su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatılır.2-3 dakika bekletildikten ve demini aldıktan sonra içilir. Şekeri fazla kullanmak doğru değildir. Bunun yerine bal kullanılabilir.

* Günde 2-3 kere meyan kökü çiğnemek de yararlıdır.

* Zencefil kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.

* Kronik öksürük için 2 adet kara turp kabak oyacağı ile 5-6 yerinden oyulur.oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyukların üstü turp parçaları ile kapatılarak 24 saat bekletilir.Sonra içindeki sıvı şişeye doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı içilir.

* Kuşburnu ısırgan zencefil şahtere ve hibiskus çaylarını içmek de yararlıdır.

* Ebegümeci kaynatılır ardından zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır.Öksürüğü hafifletir ve balgam sökücü  etkisi vardır.

* Toz zencefil ile bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe iyi gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...