10 Mayıs 2017 Çarşamba

Saç Bakımı Nasıl Yapılır


Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Genel olarak saçlarını herkes boyatır ama kısa süre sonra boyaların çabuk çıkmasından şikayet ederler. Çünkü boyalı saçların bakımına özen göstermezler veya ucuz olsun diye yanlış yerler de saçlarını boyatırlar. Saç bakımı özellikle uzun saçlı kadınlar için çok önemlidir. Bundan kaynaklı  kesimi, boyası vs. dikkat edilmeli ve aşağıdaki hususlar göz önüne alınmalıdır.


Boyalı Saçların Bakımı


Hayatının bir döneminde saçını boyamayan kadın yoktur. Oysa iş sadece boya yapmakla kalmaz, sonrasında boyalı saça gerekli özeni göstermek saç bakımını aksatmamak gerekir. İşte boyalı saçların bakımıyla ilgili başlıca soruların yanıtların aşağıdadır.

1. Boyanırken saç temiz mi yoksa kirli mi olmalı?


Saçınızın temiz ya da kirli olması fark etmez. Her iki durumda da iyi sonuç alabilirsiniz. Saç boyatmadan önce saçlarınızda jöle, biryantin, sprey, köpük gibi saç şekillendiricileri varsa fırça yardımıyla veya yıkayarak temizlemelisiniz. Çünkü şekillendiriciler saça yeterli miktarda boyanın nüfuz etmesini engeller. Boyanın kalıcılığı kısa süreli olur.

2. Saç boyası saçı döker mi?


Boya, saçı dökmez. Mevsim değişikliği, fizyolojik rahatsızlıklar, düzensiz beslenme gibi koşullar saçın dökülmesine sebep olur. Ayrıca genetik durumlarda da saçınız dökülebilir ama bunun için yapacağınız bir şey yoktur.

3. Cilde bulaşan boyalar nasıl temizlenir?


Saç boyasını uygulamaya başlamadan önce saç diplerine nemlendirici krem uygulanabilir. Bekleme süresi sonunda saçlar yıkanmadan önce veya yıkandıktan sonra nemli bir pamukla boyanın ciltten temizlenmesi bu sayede daha kolay olur. Nemlendirici krem uygulaması unutulursa, sabunlu bir bez ya da pamuklu yardımı ile boya temizlenebilir.

4. Kaş ve kirpik boyanabilir mi?


Kaş ve kirpikler hiçbir boya ile boyanmaz. Eğer kaşlarınızı boyamak istiyorsanız, özel olarak hazırlanmış kaş- kirpik boyalarını kullanmanız gerekir.

5. Boya ne kadar zamanda uygulanmalı?


Saç, ayda yaklaşık 1 cm uzar. 4 ila 5 hafta ara ile saç diplerini boyamak ve saç uçlarına rötuş yapmak gerekir. Ayrıca saçları boyatmadan önce saçınızdaki kırıklıkları aldırmanız faydanıza olur.

6. Kına olanlar boya yapabilir mi?


Kına saçı kaplar ve saç üzerinde bir tabaka oluşturur. Kınayı saçtan çıkarmak ise mümkün değildir. Bu nedenle saçınızda kına varsa saç boyası kullanmanız saçınıza zarar verecektir.

7. Saç renginin daha belirgin olması için saç boyasından fazla oksidasyon kremi kullanılırsa ne olur?


Boya kutusunun içindeki reçetede yazılan miktar ve oranlar en sağlıklı sonucu almak için idealdir. Bu sebeple farklı bir karışım tavsiye edilmez.

8. Renk seçerken nelere dikkat etmeli?


Saçı renklendirmeden önce istenen sonuca ulaşmak için elde edilmek istenen rengin çok iyi saptanması yerinde olacaktır. Renk saptaması yaparken daha önce boyanmamış saçlar için; saçlarda beyaz yoksa veya azsa, doğal renginden bir ton veya saça daha yakın bir renk seçilmesi gerekir. Daha önce boyanmış saçlar aynı renge veya koyu renge boyanabilir. Ancak boyalı saçları olduğundan daha açık renge boyamadan önce dekolore (saçın rengini açma) işleminin uygulanması şarttır. Bu şekilde arzulanan saç elde edilmiş olunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...