17 Mayıs 2017 Çarşamba

Saç Bakımı


Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Saçlar baş derisinde bulunan kıl köklerinden gelişerek büyüyen saç tellerinin oluşturduğu toplu yapıya verilen isimdir. Kıl köklerindeki bezlerden yağlı yapıda bir madde salgılanır bunlar kıl kökükünü korumak ve beslemek için üretilirler, saç yağlanması bu salgının aşırı salgılanmasından oluşmaktadır.


Saç Bakımı Nasıl Yapılır ? 


Saçın Yapısının  Belirlenmesi


Saçların yüzde 80'inden fazlası keratin denilen proteinden meydana gelmektedir. Keratinler saçların dış yüzeyini de kaplayarak onları korur.Yani her saç telinin dış yüzeyi pul pul tabakalardan oluşur, kılı örter ve korur. Aşırı sıcaklar, aşırı sıcak fön, kimyasal ilaçlar kullanma, sls li şampuanlar perma ve boyama gibi etkenlerden dolayı saçın dış yüzeyini oluşturan pulsu tabaka tahrip olur. Böylece saçlar parlaklığını kaybeder ve kırılgan bir hal alır.

Her insanın başında 100.000 ile 150.000 arası saç teli bulunur. Sarışın olan insanlarda saç telleri daha ince olduğu için bu sayı daha fazladır. Sarışın saçlar daha ince iken siyah saçlar sarışın saçlara göre daha kalıncadır. Saçlar ayda ortalama 1 sm büyür. Bir saç kılının kalınlığı 0,07 mm olup, 10 sm uzunluğundaki bir kıl 0,7 mg ağırlıktadır. Bütün saçların ağırlığı ortalama bir kadın saç tipinde uzunluğa göre değişse de 1-2 kg arasındadır. Saçları oluşturan kılların her biri birkaç tabakadan oluşur.

Saç Temizliği


Saç bakımında ilk kural saçlarınızı  temiz tutmanızdır. Bir çok saç problemi ve sağlıksız saçlar kirki saçlarda meydana gelmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanır gibi yanlış şeylere itibar etmeyin, siz yıkadıkça saçınız daha çok yağlanır.

Saçlarınızı ayrıca elma sirkesi  veya lavanta suyu karıştırılmış ılık bir suda durulamanız daha sağlıklı olur. Saçınızı kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçlarınızı özellikle tahta taraklarla tarayınız bu aşamada dökülen saçlar sizi korkutmasın bu olağan günlük 100 tele kadar normal. Saçınızı kir ve tozdan koruyunuz.

Saçlarınızı kuruturken yumuşak bir havlu kullanın. Kurulama işlemini nazikçe yapın eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir veya çekmeyle saçlarınız dökülebilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Ancak kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Fön makinasını derecesi düşük şekilde kullanmakta fayda vardır.

Saçların yıkanması için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, SLS içermeyen ve sülfatsız şampuanları tercih edebilirsiniz.

Saç diplerinde kepek varsa başa bir saç problemi sorunu olup olmadığını öğrenmeniz için uzmana başvurmanız gerekir. Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler.

Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla dezenfekte edilmelidir dezenfekte için 100 ml kolonyanın içerisine ilave edeceğiniz çay ağacı yağı ve tarçın yaprak yağı bu işlemde çok işinize yarar. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetme de etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir.

Tarak ve fırçalar çok önemlidir, metal taraklar keskinse kılın dış yüzeyini tahrip eder. Bu nedenle doğru tarak ve fırça seçmek önemlidir. Doğal fırçalar saçların tahrip olmasını önler. Saçları kuruturken önce havlu ile iyice kurulanmalı ve çok kuvvetli olmayan bir ayarda saç kurutma makinası ile saçlar kurutulur. Saçlar düğümlenince zorlamamak gerekir ve bir miktar saç kremi ile saçınızı açınız ve sonra yeniden durulayınız.

Saç Dökülmesi


Günde ortalama 100 tane saç kılının dökülmesi normaldir. Şayet saçlar sıksa bu durum geçerlidir, saçı seyrelenler için ise günde 100 saç kılının dökülmesi normal değildir. Saç köklerinin % 85”i aktifse bu normaldir. Saçların kalınlığı da kişiden kişiye değişir. Siyak saçlıların saçları kalınken, sarı saçlıların saçları daha incedir. Saç dökülmesinin erken teşhisi çok çok önemlidir, böylece buna karşı tedbirler alınabilir. Saç dökülmesi saç bakımındaki aksaklıklardan, genetik faktörlerden, saçlarda oluşabilecek saç kıran gibi hastalıklardan ve saç bakımındaki yanlışlıklardan kaynaklı da olabilmektedir.

Saç Transplantasyonu


Günümüzde saç transplantasyonu, yani saç ektirme normal bir durum olmaya başlamıştır. Saç ektirenlerin derilerinde bir hissisizlik ve banyodan sonra yanma gibi anormal duygular olmaktadır. Bu sebeple saç transplantasyonu yaptıranların çoğu bunu yaptırdıklarına pişman olmaktadırlar. Saçların dolu ve gür olması kişiyi genç ve güçlü göstermekte, bu nedenle saçları dökülenler bu probleme çeşitli çözümler aramaktadırlar. Şimdilik saç ektirmek birçok problemi de beraberinde getirmektedir.

Saç Kepeği


Cildimiz daima yenilenir ve bu saç derisi için de geçerlidir, sertleşen deri hücresi atılır ve yerine yeni hücreler göreve başlar. Deri hücreleri 4 haftada bir yenilenir. Şayet bazı faktörler bu hücre yenilenmesini hızlandırırsa ortaya kepek çıkar. Kepek sayıları 1000”e varan baş derisi hücrelerinin birbirine yapışması ile ortaya çıkar. Kepeğin saçlar ve gömlek üzerindeki görünümü ise belidir.

Kepeklenmenin Sebepleri


Stres, hormon anormallikleri, yanlış beslenme, yanlış şampuan kullanma vb. faktörler kepeğe neden olabilirler. Birleşiminde izopropilalkol içeren şampuan, jöle (stiling) ve saç spreyleri baş derisini kurutur. Böylece deri hücreleri aşırı çoğalır ve kepek oluşur.

Kepek ve Mantarlar


Baş derisinin kepeklenmesi mantarlar için, özellikle de maya mantarları için ideal bir beslenme alanı oluşturur. Mantarların derinin üst tabakasına yerleşmesi iltihaplanmaya neden  olur ve buda kaşıntıya, kaşıntıda mantarlar daha geniş bir alana yayılır. Mantarların yayılması stres, alkol kullanımı, beyaz unlu ve şekerli besinler sebebiyle immün sistemi zayıflar. Böylece mikroplarla mücadele zorlaşır.

Kepeğe Karşı Kullanılan Şampuanlar


Kepeğe karşı sürekli anti kepek şampuanı kullanmak doğru değildir, çünkü anti kepek şampuanı mantar ve bakterileri öldürücü özel bir antiseptik (mikropları öldürücü) içerir. Bu ise zamanla baş derisine zarar verir. Anti kepek şampuanları kepeği önlemez, sadece kaşıntıyı hafifletir. Öko-testin Almanya”da yaptığı araştırmalarda bu tür şampuanların 30”a varan zararlı madde içerdikleri tespit edilmiştir.

Bu sebeple en ideali sülfatsız ve SLS içermeyen şifalı bitkilerden elde edilen şampuanlar kullanılmalıdır. Anti kepek şampuanları en fazla 4 hafta kullanılmalıdır, şayet herhangi bir düzelme görülmezse o zaman doktora görünmek gerekir.

Kepeğe Karşı Alınabilecek Önlemler


1-) Saçları sıcak yıkama ve kurutma iyi değildir.

2-) Baş derisini kurutucu şampuan kulanılmamalıdır.

3-) Baş derisini sıcak şekilde tutacak şapka ve terlik kullanılmamalıdır.

4-) Saçlar mümkün olduğu kadar yumuşak taraklar ile taranmalıdır.

5-) Yağlı besinlerden uzak durulmalı

6-) Tarak veya fırçayı her gün yıkamak gerekir.

7-) Siyah çay ve kahve yerine şifalı bitki çayları içilmelidir.

Saç Beyazlaması


Saçların beyazlaşmasının nedeni melanin üretiminin yavaşlaması sonucu ortaya çıkar. Melaninin azalması sebebi ile pigman oluşmaz. Pigman renk verici maddedir. Melaninin azalması ile pigman yerine hava kesecikleri (oksijen kesesi) oluşur, böylece saçlar beyazlaşır. Melanin azalmasının sebebi ise vitamin-B kompleksinden biri veya bir kaçının azalması veya yetersizliği sebebiyle olur. B vitamini  yetersizliğinin en büyük sebepleri arasında; stres, depresyon, sinirlilik ve benzeri psikolojik rahatsızlıklar vardır. Ayrıca  beyaz un mamülleri, aşırı şekerli besinler ve aşırı hayvansal besinleri sayabiliriz.

Hayvansal besinler yağlanmaya sebep olur ve buda vitaminlerin absorbesini zorlaştırır. B-Vitamin yetersizliği önlenirse saçların beyazlaşması da yavaşlıyabilir. Bazı iş adamları ve kadınları işlerine aşırı konsantre olduklarından yani stresli yaşadıklarından saçların beyazlaşması doğaldır. Saç beyazlamasına karşı özellikle niacinamid b3 ve panthenol b5 vitaminleri, avokado, çörek otu yağı ve biberiye yağlarıyla saç bakımı yapabilirsiniz.

Saç Boyama


Saçları boyatma, gölge yaptırma veya meçlemenin çeşitli devreleri vardır.

1. Devre Boyama: Yıkanabilen hafif boyama, buna gölge”de denir. Bu yöntem yeni renkler denemeniz için idealdir. Gölge saçın ana yapısını bozmaz ve ancak üç yıkamaya kadar dayanabilir. Gölge saçtaki beyazları örtmez.

2. Devre Boyama: Buna yoğun boyama veya yoğun gölgelemede denir. Bu boyar madde boyamadan önce karıştırılır ve saçlara sürülür. Yıkanınca çıkmayan boya bu yönteme dahil olmakla beraber soluklaşma durumu da yaşanır. Bu boya maddesine hidrojen peroksit (oksijenli su) katılabilir ve buda saçları hafif açık renkli yapar. Bu renk saçın kendi doğal rengini örter ve saça yeni bir görünüm verir..

3. Devre Boyama: Bu yönteme kolerasyon denir ve bu boyamada boya saçta kalır. Asla yıkama ile çıkmaz. Bu boya genellikle oksitleyici madde olan hidrojen peroksit içerir. Buda saç pegmanları tahrip ederek yerine geçer. Kolarasyona amonyak da içirir . Bu amonyak saçların dış yüzeyindeki pulumsu deriden içeri girerek, burada saçın yapısını bozar. Kolarasyonda saça özelikle iyi bakmak gerekir, aksi halde saç kötüleşir ve kırılganlaşır.

Perma


Perma çok çeşitli şekillerde yapılmakta ve ayrıca çok bakım gerektirmektedir. Perma saçın iç yapısını bozar ve yeni bir yapı oluşmasına neden olur. Saçlar sağlam bağlanmaz ve iyi bakılmazsa kırılgan ve küt bir şekil alır. Bu sebepten ötürü permayı yapan kişinin bilgi ve becerisi çok önemlidir. Eğer uzman ellerde yapılmaz ise saçlara ciddi hasarlar verebilir: saçlar kırılabilir. Kaş yaparken göz çıkarma riski olan bir işlemdir perma. Perma ve saç boyamanın aynı gün yapılması uygun değildir. Perma ile saçınızı boyamanız arasında bir haftalık bir zaman olması daha uygundur.

Perma Bakımı


1-) Saçları yıkadıktan sonra bakımı yapılır.

2-) Saçların haftada bir jojoba yağı hindistan cevizi yağı ve e vitaminiyle kür bakımı yapılmalıdır.

3-) Permandan sonra saçlarınız için uygun şampuanı kullanmanız şarttır.

4-) Saçlar yıkandıktan sonra fırça ile taranmalı veya büyük dişli tarakla taranmalıdır.

5-) Saçları kuruturken veya kıvırırken aşırı sıcak iyi gelmez, fönle ısı vermek yerine çok hafif yapılı saç köpükleri seçilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...