4 Mayıs 2017 Perşembe

Saç Bakımında B3 Vitamini Nasıl KullanılırB3 Vitaminli Saç Bakımı


B3 vitamini cilt bakımı kadar saç bakımında da kullanılan bir vitamindir. Niyasin saç derisi sorunlarında yardımcı olmanın yanında problemleri tamamen giderilmesi içinde kullanılır. Saç bakımında; saç yağlanması, seboreik dermatit, sedef gibi problemleri, saç dökülmesi ve sağlıklı saç uzatmak için kullanılır.

Suda çözünebilen bir vitamin olan Niyasin, kan damarlarını genişletip, saç derisinde kan dolaşımını arttırarak saç köklerinin besler ve güçlendirir. B3 vitamini saç uzamasını sağlarken saç dökülmesi nedenleri arasında gösterilen saç derisinde kolesterolün birikmesini önleyici etkileri vardır.

B3 vitamini Saça FayadalarıB3 Vitamini ile Yağlı Saçlara BakımSaç yağlanması karşı b3 vitamini saç derisinde yağlanmayı engeller ve saç derisindeki sebum üretimini dengeye sokar. Çinko oksit, kükürt ile beraber kullanıldığında saç yağlanmasını yüksek oranda azaltır. 200 ml lavanta suyuna ekleyeceğiniz 10 gr b3 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit saç yağlanmasını önleyici etkis olur. Bu karışımı banyo yapmadan 10 dakika önce saç derisine sürünüz. Duştan sonra da bir maşrapa damacana suyuna ekleyeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz.

B3 Vitamini ile Saç Dökülmesine Çözüm


Saç dökülmesinin önemli sebepleri arasında vitamin ve mineral eksikliği bulunmaktadır. Saç dökülmesi sorunlarında b3 vitamini kullanımı saç dökülmelerini engeller. Genetik olarak saç dökülmesine yapacak bir şey yoksa da günde 100 tel saç dökülmesini de normal karşılamak gerekmektedir. 100 telden fazla saç dökülüyorsa eğer saç deriniz için iki ayrı karışım hazırlayıp kullanacaksınız. Bu karışmlardan sulu olanı için 200 ml lavanta suyu, 10 ml keratin, 10 ml argireline, 10 ml b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini, 10 gr çinko oksit ve 20 ml %20 laktik asiti çözün bu toniği saç derisine sürün. Ayrı bir kapta 60 ml hint yağı, 30 ml çörek otu yağı, 10 ml e vitamini, 10 ml a vitaminli yağ, 10 ml c vitaminli yağ karıştırıp sulu çözeltiden sonra üzerine sürünüz. Oldukça besleyici bir vitamin ve protein bakımı yapmış olursunuz.

B3 Vitamini ile Sağlıklı Saç Uzatma


B3 vitamini saç derisi de dahil olmak üzere vücuttaki kan dolaşımının arttırarak saç köklerinin beslenmesine yardımcı olur, saç büyüme hızını arttırarak saçın incelmesini önlemektedir. B3 vitamini yani niyasin sağlıklı bir şekilde saç uzatmak için de kullanılabilir. Bir yemek kaşığı suya yarım çay kaşığı b3 vitamini, yarım çay kaşığı b5 vitamini, yarım çay kaşığı kükürt, yarım çay kaşığı c vitamini, yarım çay kaşığı a vitaminli yağ, yarım çay kaşığı çinko oksit, yarım çay kaşığı e vitamini, yarım çay kaşığı hint yağı karışımını saç diplerine sürüp 5 dakika sonra duş almanız yeterli gelir, saçlarınız daha hızlı uzar.

B3 Vitamini ile  Seboreik Dermatit Hastalığına Çözüm


Seboreik dermatit en çok şikayet edilen saç derisinde daha çok rastlanan bir deri hastalığıdır. Saçlı derisinde kızarıklık, kepeklenme, kaşıntı ve ıslaklık hissi gibi şikayetlere sebep olur.

Seboreik dermatit de B3 vitamini kullanımı ile geçirilebilir veya engellenebilir. 200 ml lavanta suyuna 10 gr b3 vitamini, 10 ml b5 vitamini, 10 ml kükürt, 10 gr çinko oksit, 20 ml %25 glikolik asit, 20 ml %20 laktik asit karıştırarak bir solüsyon hazırlıyorsunuz. Bu solüsyonu çalkalayıp bir yemek kaşığı suyu alın, içine bir mercimek tanesi c vitamini (l ascorbic acid) ilave edin. C vitamini her seferde çözünerek kullanılır yoksa bozulur. Saç derinize yıkanmadan 10 dakika önce bu karışımı uygulayın. Saç derinizin yenilenmesini ve onarımını sağlayacak bu solüsyondan sonra saçlarınızı yıkayın ve sonra bir maşrapa damacana suyuna ilave edeceğiniz bir su bardağı elma sirkesini saç derinize dökünüz. Önemli hatırlatma on günde bir de ketoral, fungoral gibi ketokonazol içeren bir şampunla saçlarınızı yıkamayı ihmal etmeyiniz.

B3 Vitamini ile Sedefli Saçlara Bakım


Sedef alerjik ya da mikrobik bir hastalık değildir. Herhangi bir enfeksiyon sonrası bulaşan bir hastalıkta değildir fakat bu durumların cildin hasara uğramasına bağlantılı olarak dolaylı olarak sedef hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Sedef, süreklilik gösteren bir deri hastalığıdır. Zaman zaman alevlenme ve iyileşme dönemleri olur. Sedef, en sık saç derisi, diz, dirseklerde görünür. Sedef hastalığı saç dökülmesine yol açmaz. Ancak saçı çevreleyen kalın kabukları sökmeye çalışırken saçlarınız dökülebilir.

Saç derinizde sedef yani “psoriasis” rahatsızlığı varsa b3 vitamini bu konuda oldukça etkili sonuçlar verir. Yapmanız gereken her duştan 15 dakika önce sedefli bölgeye, bir tatlı kaşığı suda, bir mercimek tanesi b3 vitamini, bir mercimek tanesi b5 vitamini, bir mercimek tanesi c vitamini yani L ascorbic acid, bir mercimek tanesi kükürt, bir mercimek tanesi çinko oksit çözerek sürünüz ve 15 dakika sonra yıkayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...