15 Mayıs 2017 Pazartesi

Sivilce izleri tedavisi


Sivilce İzi Nasıl Geçer


Genellikle vücudun hormanal ve  beslenme alışkanlıklarındaki dengesizliklerine bir tepki olarak ortaya çıkarken , yanlış kullanılan kozmetik ürünlerinden de sivilce oluşumu gözlemlenir. En çok ergenlik döneminde oluşan sivilcelere hormonlar etki eder ve 20’li yaşların ortasında ani başlayan akne şikayetleri meydana gelir.Bu anlamda sivilceyi sadece ergenlik dönemine has bir cilt problemi olarak değerlendirmemek gerekmektedir.

Bu bakış açısıyla ele alınması gereken sivilce ve bıraktığı izlerin tedavisinde, önemli olan izin oluşumuna neden olan sebebi tedavi etmektir. Daha önemlisi daha ciddi dermatolojik sorunlara sebep olmalarını engellemek için sıkmak, yakma gibi piskopatik davranışlardan uzak durulmalıdır.Sivilce Neden Olur


Akne izlerinin tedavisi ve daha az belirgin hale getirilebilmeleri için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Sivilce izlerinin sebebi daha sonra ise derinliği tedavi yöntemlerinde çeşitlilik arz eder. Sivilceler, özellikle epidermis tabakada kıl köklerinin ürettiği sebumun ( kıl kökünden gelen yağ) pacnes adı verilen bakterinin yarattığı katılaşmaya bağlı olarak , deri üstüne çıkamadığı durumlarda deri altında birikerek, sivilce görünümüyle ortaya çıkar.

Sivilce Çukurları ve Lekeleri


Sivilce sonrası kalan izler, kişinin cilt yapısı, genetik yatkınlığı ve sivilcenin şiddeti ile doğrudan ilişkilidir. Cildinde ciddi sivilceleri olan kişilerin iz sorunu yaşama riskleri çok daha fazladır. Sivilceler, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da ciddi sorunlar doğurabilmektedir özellikle yüz yapısının bozulması bunun en belirgin sebebidir.

Cilt yapısına bağlı olarak irili ufaklı biçimlerde ortaya çıkan sivilceler, tedavinin ertelenmesi yada aksatılması gibi durumlar sonucunda, cilt çukurları yada deri üstü birikintiler şeklinde izler olarak bir dönemin ardından tekrar çıkmasalar bile aynı boyutta izler cilt üzerinde kalabilir. Sivilce izleri, maküler tipte izler ve skar tipi izler olmak üzere iki çeşittir. Maküler tarzda izler; leke şeklindedir ve kolay tedavi ediliriler. Skar tarzı izler ise deriden çöküklük ve kabarıklıkla kendini belli ederler, daha geç iyileşirler.

Sivilce İzi Tedavi Yöntemleri


Tedavi yöntemleri açısından bir çok başlıkta ele alınabilecek sivilce izi tedavi uygulamalarını, kısa sıralamak gerekirse;  Dermabrazyon uygulaması ile cildin üst kısmının mekanik olarak aşındırılması , Dermal Dolgu işlemi ile özellikle çukurların doldurularak cilt yüzeyinin eşitlenmesi, Doku nakli ile küçük çaplı cerrahi işlemler ve Doku kaybından dolayı oluşmuş atrofik skarların tedavisinde kullanılan, yumuşak Doku Arttırımı işlemleri olarak klinik başlıklarda sıralanabilir.

Bu yöntemler klinik uygulamalardır ve çoğu insanın durumu buna müsade etmeyebilir. Fakat doğru yerlerde yaptırıldığında başarı sağlanır.

Bu yöntemlerin dışında bitkisel kür ve peeling yöntemleride tedavi metodları arasında sayılırken çogu zaman bu uygulamalarında, sadece sivilcenin yarattığı tahribatı haifletmek amaçlı bitkisel terapi etkisine sahip olması ve kesin çözüm için yeterli olmaması uygulama amacına yetersiz kalmaktadır.

Diğer yandan bir deri yenileme işlemi olan kimyasal peeling yöntemi hem evde yapılabilecek bir işlem hem de daha ekonomik bir işlemdir.

TCA Peeling Nedir ?

Sivilce İzi Tedavisinde TCA Nasıl Uygulanır.

TCA Bir asit türüdür. Laboratuvar ortamında hazırlanan bir asit olan TCA Peeling ürünü olarak deiyonize suda çözelti haline getirilerek  uygulama alanında cilt yenilenmesini üst deriyi yakarak sağlar ve sivilce lekelerinde gerekli seans sayısını tamamlayarak kurtululabilir. TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir.

TCA Nasıl Uygulanır


Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. İlk dikkat edilmesi gerekn şey TCA bir asittir ve tek uygulama ile sivilcelerden kurtulmak istenerek fazla kullanılmamalıdır. Çünkü cildinizde aşırı yanma yaratabilir.

Sivilce İzlerinin giderilmesinde kullanılacak TCA oranı % 20 ortalamarında olurken,  ten rengi ve cildin hassaiyetine bağlı olarak % 30 oranına kadar arttırılabilir. Uygulama esnasında TCA solüsyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 2 ile 4 dakika arasında değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmeli ve etrafa taşırılmamalıdır. 1-2 dakika içerisinde ciltte oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yada yanma gibi hafifi acı hissi yaratacağı önceden bilinmeli cildi zorlanmaya başladığı noktada 2 dakikadan az 4 dakikadan fazla olmamasına özen gösterilerek uygulamaya son verilmelidir.

TCA Uygulama Sonrası Yapılması Gerekenler


TCA uygulamasının ardından doğal-organik sabun yada şampuanla uygulamanın olduğu bölge hemen yıakanmalı ve su ile cilt terapi edilmelidir. Bu uygulamadan sonra cilt yenilenmesini sağlıklı bir şekilde yapabilmek için  çinko oksit oranı yüksek pişik kremleri yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa ve bakteriyel süreçlere maruz kalmamasına önem verecek biçimde çevresel etmenlerden korunmalıdır. Ayrıca güneşin UV ışınlarından özellikle kaçınılmalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar 20-25 günlük periotlarda uygulanabilecek olan TCA peeling yönteminin hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalı ve cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...