10 Mayıs 2017 Çarşamba

Sivilceler Nasıl Giderilir


Sivilceler Nasıl Giderilir
Sivilceler vücudun farklı bölgelerinde çıkabilir. Er­genlik döneminden sonrada oluşabilmektedir. Stres, hormonal dengesizlik ya da bilinçsizce kullanılan koz­metik malzemeler sonucunda da sivilce oluşumu olabilir. Sivilce­ler kesinlikle sıkılmamalıdır. Cilt mümkün olduğunca temiz tutulmalıdır. Bunun için; doğal ürünler ve doğal sabun ,cilt temizliği için kullanılmalıdır.


Sivilce İzi Çeşitleri


İki tür sivilce izi vardır bunlardan ilki maküller denilen iz, diğeri skatris olarak adlandırılan sivilce izidir.

Maküller Sivilce İzi

Bu iz türü cildin yüzeyinde bulunan koyu renkli izlerdir, geçirilmesi skarlara göre daha kolaydır. Bu izler zamanla geçebilir fakat bakımı aksatılmamalıdır.

Skatris Sivilce İzi

Atrofik ve hipertrofik skatrisler olmak üzere ikiye ayrılırlar. En çok görülen sivilce izleridir ve atrofik denilen çukurlu izlerdir. Hipertrofik denilen kabarık izler daha ender gözükmektedir. Skatris denilen izlerin geçirilmesi maküllere nazaran çok daha zordur.

Sivilce İzi Nasıl Geçer


Sosyal medyada sivilce izleri geçirilmesi için gördüğünüz; limon sürün, lavanta yağı sürün hurma sürün, sandal ağacı sürün, gül suyu sürün, salatalık sürün gibi yazılar sivilceleri geçirmez sadece başka tedavi yöntemlerinde destekleyici rol oynarlar. Sivilce izlerinizi kimyasal peeling, lazerle cilt soyma ve dermaroller ile geçirebilirsiniz. Bunun haricinde bitkisel kürler sivilce izi geçirmede kullanılmaz.

Kİmyasal Peeling Sivilce İzi Geçirme


Çeşitli asitler ile yapılan bir işlemdir. Doktorlar glikolik asit, laktik asit veya TCA, durum ağırsa fenolle bu işlemi yaparlar, kullanılan kimyasal asite göre ciltteki soyulma miktarı değişmektedir. Sivilce izlerini geçirmede güvenilir bir yöntemdir. Bu yöntem ayrıca evde uygulayacağınız kadar basittir de. Ama bu yöntemde asit kullandığınız için dikkatli olmanız gerekmektedir.

TCA %15 veya glikolik asit %25 ile cildinize kimyasal peeling yapabilirsiniz. Ayrıca bir başka yöntem ise %10 glikolik asitle 2 günde bir sivilce izlerinin olduğu bölgeyi silerseniz ve c vitaminli ürünler kullanırsanız sivilce izlerini geçirmede oldukça önemli sonuçlar alırsınız, tabi izler hafifse. Ama izler çok büyük skarlar falan varsa %25 tca ile 6 seansta sivilce izlerinizden ve skarlardan kurtulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...