18 Mayıs 2017 Perşembe

Siyah Noktalar İçin Cilt Bakımı


Siyah Noktalar İçin Cilt Bakımı
Siyah noktalar cildin kirlenmesine bağlı olarak oluşan küçük siyah lekelerdir. Bunlar yağlı ciltlerde- cilt gözenekleri daha büyüktür- ve cilt bakımı aksayan ciltlerde daha çok ortaya çıkar.Kimyasal Peeling uygulamaları dışındaki yöntemlerin çoğu zaman sonuç almakta yeterli olmadığı bilinmektedir. Hem sivilce izlerinin Hemde siyah noktalar gibi bir çok sorunun çözümünde Kimyasal peeling uygulamaları derinin katmanlar halinde soyulmasını sağlayarak sorunlu bölgenin yeni deri oluşumuyla, yenilenmesini sağlamaktadır. Diğer yandan a maskeler siyah noktalarınıza iyi gelebilir.Siyah Noktalar için Evde Yapılan Maskeler


Yulaf Ezmesi Maskesi


Yulaf maskesi ile siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar cildinizi temizler ve siyah noktaları çıkarır.Bu maske ayrıca cildin içinde dolaşan pislikleri temizleyip, cildin fazla yağlanmasını da engeller. Bu sebeple kuru ciltli kişiler tarafından pek fazla kullanılmamalıdır.

Yulaf ezmesi maskesinin yapımı son derece basittir. Pişirdiğiniz yulafları süzdükten sonra, bunları geniş bir kabın içinde bir kaç dakika ezin. Yulaf maskesini yüzünüze sürerek 15 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi vücudunuza da uygulayarak, şaşırtıcı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Siyah Noktalara Elma Sirkesi


Siyah  noktaları elma sirkesi ile yok edebilirsiniz. Su ile karıştırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin ve su ile durulayın. Elma sirkesi cildinizi yumuşattığı gibi, akneye yol açan mikropları öldürecektir. Antibakteriyel özelliği sayesinde ayrıca cildinizi koruyacaktır.

Siyah noktalar ve sivilceler yağlı ve çok gözenekli ciltlerde daha çok oluşmaktadır. Gözenekler yağ üretip salgıladıkları için cildi alerjiden ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı, yağlar derinin altına iner, yüzde kistler oluşur ve deri altında enfeksiyonlar meydana gelirdi.


Cildin yağlandığı zaman gözeneklerin açıldığını ifade eden uzmanlar, yapılan araştırmalar sonunda ultraviyole ışınlarının da gözenekleri genişlettiğinin belirlendiğini vurguladılar. İşte uzmanlara göre sivilceyle başa çıkmanın yolları:

Siyah Noktalara Kil Maskesi

Siyah noktalarınız için kil çamur kıvamında yüze iyice sürülür ve kuruyana kadar beklenir ardından ılık su ile temizlenir.

Gözenekleri daraltmak için


Gözeneklerin açılması için ilk etapta gözenekleri kapatmaya çalışmak yerine cildin yağ dengesini sağlamak gerekmektedir. Yağlı ciltler daima su miktarı az olan ciltlerdir. Su miktarı az olduğu zaman ölü hücrelerin doku yüzeyine çıkıp asitli tabaka ile koruma faktörü oluşturması zorlaşır. Bu sebeple cildin yüzeyi çevresel faktörlerden hasar görür. O halde ciltteki su miktarı arttırılmalıdır. Yağın fazla salgılanması yani sebum üretimindeki artışın yavaşlatılması, ciltteki su miktarının artırılmasıyla mümkündür. Bunun için de su bazlı ürünler kullanılması ve doğru ürünün kullanılması şarttır. Cildinize uygun ürünü kullanmak için de bir uzmana danışmanızda fayda var.

35 yaş altı ciltlerde denge daha doğal olduğu için gözenekler kendiliğinden kapanmaktadır. 35 yaşın altındaki genç ciltlerde gözeneklerin kapanması kolaydır. Eğer cildin su ve yağ dengesi düzelirse gözenekler ya kendiliğinden, ya bakımla ya da maskeyle kapatılabilir. Ama yaşınız 35′in üzerindeyse deri kalınlaşmış, çizgiler kırık çizgi haline gelmişse, bu gözenekleri kapatmak biraz daha zordur. Gözenekleri kapatmak için mücadele vermek yerine, daha fazla büyümemelerini önlemek daha iyi bir çözümdür. İşte bu noktadan sonra en etkili yöntem kimyasal peelingtir.

Cildi Nasıl Temizlemeli


Cildi, türüne göre temizleme sütü ve tonikle temizlemek en doğrusudur. Ardından sürülecek bir nemlendirici kremle bakım tamamlanabilir. Ayrıca cildinize yoğurt suyu ile yıkayabilirsiniz.Makyaj yapılmasa bile, gündüz çok kirlenen cildi akşam mutlaka temizlemek gerekir.Yapılan yanlışlardan biri de siyah noktaları bilinçsizce sıkmaktır. Böylece kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerinde tahribat meydana gelir ve cilt hasar görür. Bu yöntemin siyah noktaların çoğalmasından başka bir işe yaramadığı herkes tarafından bilinmektedir. yazımızın başında belirttiğimiz gibi Kimyasal Peeling uygulamalarının en kesin yöntem olduğunu vurgulamak gerekmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...