18 Mayıs 2017 Perşembe

Solaryum Sağlığa Zararlı mı ?


Solaryum Sağlığa Zararlı mı?Evet Zararlıdır !Solaryuma giren bir kişinin cilt kanserine yakalanma riski girmeyen kişiye göre %20 daha fazla olduğu yapılan çalışmalar sonucu gözlemlenmiştir. Yaşa bağlı gelişen yaşlılık belirtilerinde cildimizde ince kırışıklıklarmeydana gelir ; solaryum nedeni ile de cildimiz kalınlaşır çünkü cildimizin altındaki destek dokusunun azalmasına ve kalınlaşmasına yol açar. Cilt su, nem ve dolgunluğunu kaybeder.


Ciltte lekelenmeler başlar;


Solaryuma girmeden önce kolonya, ıslak mendil, parfüm vs gibi kozmetikler kullanıldığında o bölgelerde lekelenmeler gözlemlenir. Bazı ilaçlar vardır kişiye normal şartlarda alerji yapmıyorken UV ışınları ile birlikte alerjik etki yaratabilirler. Özellikle sürülerek uygulanan ilaçları gün ışığında kullanmak doğru ve sağlıklı bir yol değildir.

Cilt kanserine yakalanma riskini artırır;


Solaryuma giren kişilerde, genelde küçük kırmızı pullanmalar şeklinde kendini gösteren ve çok hızlı ilerleyen “Melanom” adını verdiğimiz cilt kanseri son yıllarda çok fazla gözlemleniyor. Cildinizde kaşınmayan bir lezyon fark ettiyseniz ve uzun süredir iyileşmiyor, şikayete de yol açmıyorsa mutlaka bir hekime danışmalısınız.

Çünkü zamanla masum gibi görülen bu tablo hızlanma sürecine girebilir ve üzerinde yara, ülser oluşumu gözlenebilir. Cilt kanserini oluşumunda benlerimizin durumu da büyük rol oynuyor. Melanom kanseri kendini var olan bir bende değişikliğe yol açarak da gösterebilir. Benimizin şeklinde, boyutunda renginde bir değişikliğe yola açabilir.

Genelde kaşıntı vs bulgular görülmez. Bizim yapmamız gereken benlerimizi iyi takip edip değişiklikleri gözlemlememiz. Çocukluk dönemlerinde yoğun güneşe maruz kalmış, ailesinde cilt kanseri görülen, açık tenli ve ben sayısı fazla olan kişilerin düzenli olarak ben muayenesi yaptırmaları gerekir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...