8 Ağustos 2017 Salı

Tırnak Mantarı Nedir


Mantar hastalıkları kişilerin fazlasıyla rahatsız oldukları bakteriyel bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Tırnak mantarı bu hastalıklar arasında en sıkıntılı olanıdır. Çünkü tırnak içerisine girebilmekte ve cilt gibi alanlara nazaran daha zor tedavi edilmektedir.  Bundan kaynaklı tırnak mantarı hakkında sizlere detaylı bir yazı sunuyoruz. Yazımızda tırnak mantarından nasıl korunacağınıza dair de bilgiler yer almaktadır.Bunlara da uymayı unutmayınız. 

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı bakteriyel bir enfeksiyondur ve maya küfünden kaynaklı oluşmaktadır. Tırnak mantarı ciddi bir hastalık olmasa da dikkat edilmelidir. Tırnak mantarı rahatsızlıklarında, özellikle vücutlarında bağışıklık sistemi zayıf kişilerin, şeker hastalarının sağlıklı olan kişilere göre daha dikkat etmesi gerekmektedir.Çünkü bu tür kişilerde tırnak mantarı enfeksiyonları kangren gibi çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tırnakta bir mantar enfeksiyonu varsa bu görülebilir, kokusu veya ağrısı hissedilebilir. Bu belirtiler belli rahıtsızlıklarla beraber  tırnaklarda sarı, yeşil veya kahverengi renklenme, tırnaklarda pul pul kalkma, tırnak altında kir birikmesi, ayaklarda kötü koku ve ayak tırnaklarında otaya çıkardığı acı gözlemlenebilir.


Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir ? 


Patolojik olarak ” Onikomikoz ”  olarak bilinen tırnak mantarı, dermatofitler adı verilen tek hücreli mantarlar sebep olur.  Ancak küf ve mayalarda tırnak mantarı enfeksiyonlarına sebep olabilmektedir. Tırnak mantarı enfeksiyonu ‘Dermatofit’ adı verilen organizmalar tarafından oluşturuluyor.

Tedavisi olan ve bulaşıcı bir hastalık olan tırnak mantarı, yalnızca bir deri sorunu değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyonlu hastalık durumudur. Dermatofit denilen mantarın tırnak içine yerleşmesiyle açığa çıkan ve oldukça yaygın görülen bir tırnak hastalığı olan tırnak mantarı, el ve ayak tırnaklarında görülmekle birlikte genellikle ayak tırnaklarında daha yaygındır. Bunu sebepleri arasında yanlış ayakkabı seçimi, bir ayakkabıyı fazla kullanma ve temiz olmayan çoraplar vardır.  

Tırnak Mantarı Nasıl Bulaşır


Tırnak mantarı tırnaklarda oluşan deformasyon, zedelenme, çok kısa kesim gibi sebeplerden  bulaşma olasılığı artan bir hastalıktır. Tırnak mantarı genellikle toplu bulunan alanlarda, yüzme havuzu, hamam, sauna, kuaför salonları, manikür-pedikür gibi işlemlerle iyi dezenfekte edilmeyen steril olmayan ortamlardaki yayılmayla bulaşır. 

Tırnak Mantarı Hastalığı Nasıl Oluşur


Yavaş ve kronik seyreden tırnak mantarı en sık rastlanılan tırnak hastalığıdır. Mantar genellikle tırnağın altına girerek yer tutar ve tırnağa zarar vermeye tırnakla beraber tırnak derisine hasar vermeye başlar. Tırnağa hasar veren her şey mantarın içeri girmesini kolaylaştırabilir.Tırnak mantarı bulaşıcıdır. Enfeksiyona sebep olan mantarlar ortak kullanıma açık, ılık ve nemli yerlerde bulunurlar. Hamamlar, Masaj salonları, soyunma kabinleri, yüzme havuzu, ortak kullanılan duş ve banyolar, bahçe,berberler ve  kuaförlerde, manikür veya pedikür aletleri tırnak mantarı bulaştırabilirler. Tırnak mantarı aşağıdaki durumlarda yaygınlık gösterebilmektedir.
 • Tırnakta zedelenme.
 • El ve ayak tırnağına sert bir cisimle vurulması.
 • Ayak tırnağına basılması veya ayak tırnağının batması
 • Tırnakların çok dipten kesilmesi.
 • Ayak parmaklarını sıkıştıran küçük ucu sivri ayakkabılar.
 • Sağlık açısından uygun olmayan malzemelerden yapılmış çoraplar, ayakkabılar.
 • Kendi ayak bilek ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş basma kalıp ayakkabılar. tırnak mantarına yol açabilir. 

Tırnak Mantarı Hastalığı Belirtileri


Tırnak mantarı farklı belirtiler ile ortaya çıkabilir. Tırnak mantarı kişiden kişiye farklı gözükebilmektedir fakat genel olarak şu belirtiler olarak ortaya çıkar;

 • Tırnaklarda kırılganlık durumu artmaktadır.
 • Tırnaklarda kalınlaşma ve renk değişimi yaşanır
 • Renk ve şekil bozuklukları görülmeye başlar
 • Tırnakların parlaklığını kaybetmesi sonucu matlık durumu oluşur
 • Enfeksiyon sebep ile hasara uğramış tırnakların tamamen çıkması


Tırnak Mantarı Hastalığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler


 • El ve ayaklarınızı olabildiğince temiz ve kuru tutmalısınız.
 • Halka açık yüzme havuzu ve duş alanlarında terlik mutlaka kullanılmalı.
 • Ayak tırnaklarınızı, parmağın ucunu geçmeyecek şekilde düz olarak kesmeli ve tırnak şeklinizi bozmamalısınız.
 • Manikür ve pedikür için sterilize aletler veya en iyisi kendi aletlerinizi kullandırın.
 • Ayağınıza uyan, sivri burunlu olmayan rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz.
 • Ev içinde kullanılan havluların kişiye özel olmasına dikkat edin.
 • Ayaklarınız çok fazla terliyor veya nemli kalıyor ise gün içinde çoraplarınızı gerektiği her zaman değiştirmeli ve temiz çoraplar giymelisiniz.
 • Kendi ayak bilek ölçülerimize göre tasarlanıp üretilmemiş ayakkabıları tercih edin.
 • En önemlisi başkalarının ayakkabı ve kullanılmış çoraplarını kullanmayın.


Başka bir tırnak sorunu olan nasır hakkında bilgi almak için ; Nasır Nedir ? 
Ayak sağlığı ve bakımınız hakkında bilgi almak için ; Ayak Bakımı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...