3 Mayıs 2017 Çarşamba

Vitamin C Cilt Bakımı


Cilt Bakımında Vitamin CC vitamini cilt bakımında oldukça popüler bir vitamin grubudur. Cilt lekesi, antiaging, antioksidan, kırışıklık karşıtı önlemler için c vitamini cilde hem maske olarak uygulanabilir hem de besinlerden tüketilerek yarar sağlanabilir.

Vitamin C ile Cilt Kırışıklıklarına Çözüm


Vitamin c cilt altındaki kolajen ve elastin liflerini uyararak cilt yenilenmesini sağlayan bir vitamindir. Cilt kırışıklıkları kolajen ve elastin bağdaki zayıflama sonucu zamanla ortaya çıkan bir cilt sorunudur  Özellikle 30'lu yaşlar  sonrası düzenli kullanılacak vitamin c ile bu sorun uzun yıllar engellemiş olursunuz. Eğer 35 li yaşları geçtiyseniz a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımını çok az miktarda özellikle mimik bölgelerine, kaz ayaklarına, burun kenarına ve alnınıza sürmeniz kırışıklıkların azalması ve cilt yenilenmesi sağlayarak genç görünmenizde oldukça işe yarayacaktır. Ama az kullanmaya özen gösterin. Ayrıca l-ascorbic acid ile birlikte b3 vitamini karıştırarak akşamları hazırlayacağınız bir cilt serumunu da kullanabilirsiniz.

Vitamin C ile Cilt Maskeleri ve FaydalarıVitamin C ile Cilt Çatlaklarına Çözüm


Cilt çatlakları kolajen ve elastin tabakasındaki yırtılmadan dolayı oluşmaktadır. Vitamin c hem bu çatlakların oluşmasını önleyici hem de çatlakları giderici etkilere sahip bir vitamindir. Cilt çatlakları için a vitamini ile birlikte kullanıldığında ciddi sonuçlar alınabildiği bilinmektedir. Örneğin a vitaminli yağ ve c vitaminli yağ karışımından hazırlayacağınız cilt maskesi ile 1-2 günde bir çatlakların üzerine sürmeniz çatlak oluşumuna karşı azaltıcı etki gösterecektir. Ayrıca oluşmuş çatlaklar için glikolik asit ve tca gibi cilt soyucu asitlerle birlikte kullanmanız çatlaklardan kurtulmanız da önemli sonuçlar alabilirsiniz. Cildinizi peeling işlemi ile soyarak cilt çatlaklarının yarattığı şerit halindeki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Vitamin C ile  Cilt Lekelerine Çözüm


Cilt rengimizi oluşturan melanin tabakasında pigment artışına bağlı olarak oluşan durma cilt lekesi denilir ve vitamin c melanin tabakasının dengesini sağlayarak  cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Vitamin c hem leke oluşumunu engellemek hem de oluşmuş lekelerin azaltılmasında kullanılır. L-ascorbic acid (c vitamini) çok çabuk bozulan bir madde olduğu için akşamları tek kullanımlık bakımlar hazırlanmalıdır. Vitamin c çözdükten sonra bekletilmez ve hemen cilde uygulanması gerekir. Ayrıca etly ascorbic acid formunda cilt serumlarını hazır olarak alıp kullanabilirsiniz. Bu formlar bozulmadıkları için kullanımları daha pratiktir. Bir diğer bozulmayan form ise ascorbly palmitate ise c vitamininin yağda çözünen formudur bu da c vitaminli yağ olarak satılır. Daha etkili bir form olan ascorbly palmitate yani c vitaminli yağ cilt altında 48 saate kadar etki gösteren bir form olduğu için c vitaminli yağları 2 günde bir akşamları kullanmalısınız. Fazla kullanımında cilt nem dengesi bozulabilmektedir.

Vitamin C -Antioksidan


Gün içinde gerek su gerekse havadan bir sürü zararlı madde cildinize temas eder ve bu maddeler cildinizi oksitleyerek cilt yaşlanmasına sebep olur. Ayrıca cildinizde kırışıklıklar oluşmasına kurumusına ve buna bağlı oalrak çatlak oluşumuna sebep olmaktadır.  Vitamin c bilinen en kuvvetli antioksidan maddelerden birisi olduğu için cildinizi adeta korumaya alır ve cildinizin çeşitli ağır metaller ve mineraller tarafından oksidasyona maruz kalmasını önler. Antitoksidan özelliği ile zararlı toksinleri cildinizden uzaklaştırmakla kalmaz ölü hücrelerinizi ciltte atarak  eksfoliye bir özellik taşır.

Vitamin C Faydaları ve Kullanımı


Vitamin c cilt altındaki kolajen ve elastini uyaran bir maddedir. C vitamini ile yapılan bakımları daha çok akşam ve gece bakımları olarak yapılmalıdır ve bakımdan sonra cildin dinlenmesi sağlanmalıdır bunun için 48 saat cilde başka bir cilt bakım maskesi uygulanmamalıdır. Vitamin c ile gündüz bakımları cildinizde leke bırakma potansiyeli barındırır -güneş ışınlarından kaynaklı, Uv ışınları- vitamin c kullanımı sonrası fayda değil zarar görmemeniz için vitamin c içeren ürünleri veya en etkili bakım olan c vitamini serumlu bakımları gece yapınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...