3 Mayıs 2017 Çarşamba

Vitamin C Nedir ?


Vitamin c (Askorbik Asit)Suda fazla bekletildiği zaman bozulma yapan ascorbic acid suda çözündükten hemen sonra tüketilmesi gereken bir vitamindir. Kimyasal formülü (C6H8O6) olan L-ascorbic acid, 100 gram suda 33 gr çözünebilir. Vücutta depolanmayan ve suda çözünen bir vitamin olan vitamin c fazla olarak bünyeye alınırsa idrar yolları ile ve terleme ile dışarı atılır. Askorbik asit (ascorbic acid) olarak da bilinen vitamin c vücudumuz için önemi büyük bir vitamindir. Vitamin c en çok kuşburnu, biber ve maydanozda bulunmakla beraber turunçgillerde ve yeşil sebzelerde bolca bulunur.Çoğu hayvanlar ve bitkiler, kendi c vitaminlerini glukozdan üretebilirler. İnsanlar c vitamini üretemediklerinden c vitaminli besinlerden almak zorundadırlar.Vitamin C Yararları


Vitamin c insan dokularının gelişiminde oldukça önemli vitaminlerden birisidir. Vücut dokusuna sağlamlığını veren kolajenin üretiminden alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır. Kolajen üretimini sağlayan bu vitaminin normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg alınması takdirde zararlı toksinlere karşı koruma sağlayacaktır. Çünkü  c vitaminin vücutta antioksidan etkisi vardır. C vitamini yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksiklerin etkisini azaltarak vücudu korumaya alır. Askorbik asit oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle antioksidan olarak vücut tarafından kullanılmakltadır. Vücudumuzdaki demir dengelenmesinde c vitamini önemli bir rol oynar.

C vitamini vücudumuzdaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini arttırıcı özelliklere sahiptir. Askorbik asidin kan damarlarının kuvvetli olmasında da etkili olduğu düşünülmektedir. C vitamini özellikle cilt bakımında çok önemli bir vitamindir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar, ve bir çok cilt rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen bir vitamindir. Ayrıca antitoksidan yapısı cildi dış etkenlerden yabancı maddelerden ve bunların yaratacağı zararlardan korur.

Vitamin C Kullanımı Nasıldır


Vitamin C cilt ve saç bakımında oldukça sık kullanılır. Saç bakımında vitamin c kullanımı yaygındır. Saç rengi açma saç boyası akıtmada, kıl köklerini beslemede ve tırnak bakımlarında vitamin c yararlanılan popüler bir vitamindir. Cilt bakımında vitamin c kullanımı genellikle cilt lekeleri, kırışıklıklar, anti oksidan, yaşlanma karşıtı, cilt aydınlatma ve egzama ile sedef hastalığına karşı oldukça yaygın şekilde kullanılmakta ve olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Vitamin C Eksikliği


Vitamin c eksikliğinde ciltte kolajen üretimi azalır ve cilt yenilenmesinde aksaklıklar görülür. Yaralar geç iyileşir, kıl kökleri zayıflar, saç ve kirpik dökülmeleri olur, diş etleri kanar ve cilt pul pul dökülür. Vitamin c eksikliğinde kan damarları zayıflamakta ve ufak darbelerle kanamalar görülebilmektedir. Vücutta yorgunluk, halsizlik ve isteksizlik c vitamini azlığında ortaya çıkar. Ayrıca eklem ağrıları ve nefes darlığı Vitamin c eksikliğinde görülebilen rahatsızlıklardır.  Vitamin c eksikliğinin önemli bir erken belirtisi de halsizlik ve yorgunluk durumudur. Vitamin c (askorbik asid), insanlar için zorunlu bir besindir. Bitkisel ağırlıklı beslenen insanlarda eksikliği çok fazla gözlemlenmez.

Vitamin C Bulunduğu Yerler


Askorbik asit bütün canlı dokularda bulunmaktadır ve bundan kaynaklı dışarıdan alınacak c vitamini takviyesi ile dengede tutulur. Doğada çok yaygın şekilde bulunan bu vitaminin en zengin kaynaklarını taze meyve ve sebzeler ve çiğ et oluşturur. Meyveler arasında en çok askorbik asit içerenler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve frenk üzümüdür. Elma, armut ve erik ise bunlara göre daha az miktarda askorbik asit içerir. Bu meyvelerden özellikle sitrus meyveleri (limon, portakal, greyfurt), kivi ve domatesin dış kısımları (kabuk) askorbik asit bakımından zengindir.

Sebzeler, özellikle kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ve yer elması askorbik asit bakımından en zengin kaynaklardandır.

100 gr bitki c vitamini mg

Kuşburnu 450
Kırmızı biber 340
Maydanoz 180
Yeşil biber 100
Kara lahana 94
Kivi 90
Karnabahar 80
Çilek 70
Kızılcık 55
Ispanak 50
Portakal 50
Greyfurt 43
Limon 30
Mandalina 30
Şeftali 28
Domates 23
Ahududu 22

Vitamin C Zararları


Vitamin c vücutta depolanmayan bir vitamin olduğu için zararları ve yan etkileri gözlemlenmez, uzun süreli ve yüksek miktarlarda kullanımında sindirim sisteminde aksaklıklar yaratabilmektedir. Ayrıca uzun süreli yüksek kullanımlarda böbrek taşı yapma riski de vardır.

Besinlerdeki askorbik asit, vücuda alındıktan birkaç saat sonra ince bağırsaktan emilerek kana geçer. 100 mg ve daha az vitamin alındığında bunun %80-90’ının emildiği belirtilmiştir. Bu sırada kandaki düzeyi kısa süre için yükselir. Kan dolaşımı ile dokulara taşınır ve fazlası böbreklerden idrarla dışarı atılır. Gereğinden fazla alınan askorbik asidin bir bölümü de monosakkaritlerde olduğu gibi karbondioksit ve suya okside olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...