3 Mayıs 2017 Çarşamba

Vitamin C Yararları


Vitamin C (ascorbik asit) nedirSağlıklı bir vücut gelişimi , diş, kemik ve deri sağlığı için vazgeçilmez bir bileşen olan vitamin c (ascorbik asit) kolajen sentezi, kan damarlarının yapısal gücünün sürdürülmesi, demirin emilmesi, adrenalin bezlerinin düzgün çalışması ve  hormon sentezi dengeli salgılaması gibi metabolik fonksiyonlarda görev alan karbonhidrat benzeri bir kimyasal maddedir. Kimyasal formülü (C6H8O6) olan L-ascorbic acid, 100 gram suda 33 gr çözünebilir. Suda fazla bekletildiği zaman bozulan c vitamini anlık tüketilmeli ve kullanılmalıdır. Çünkü ascorbic acid suda çözündükten hemen sonra tüketilmesi gereken bir vitamindir.Vitamin C Faydaları Nelerdir


Vitamin C vücuttaki diğer vitamin ve minerallerin etkinliğini arttırıcı özelliklere sahiptir. Vitamin c özellikle cilt bakımında kullanılan popüler bir vitamindir. Bunun en belirgin sebebi anti toksidan olmasıdır. Cilt lekeleri, kırışıklıklar, ve bir çok cilt hastalığına oldukça iyi gelen c vitamini cildi yeniler ve bunu elastin, kolejen dokuları onararak yapar.  Askorbik asidin kan damarlarının kuvvetli olmasında da etkili olduğu düşünülmektedir.

Vitamin C vücut ve cilt sağlığı için gerekli bir vitamindir. Cilt yaşlanması , güneşe maruz kalma, sigara içme gibi durumlarda ciltteki c vitamininde azalma meydana gelir. Cildin gençliğini ve esnekliğini sağlayan kolajenin yapımında vitamin c önemli rolü vardır. Kolajen yapısının zayıflaması kolajende kırılmalara ve buna bağlı olarak kırışıkların oluşmasına sebep  olur.

Vitamin C insan dokularının gelişiminde oldukça hayati öneme sahip bir vitaminidir. Vücut dokusuna sağlamlığını veren kolajenin üretiminden alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır. Kolajen üretimini sağlayan bu vitaminin normal bireylerde günlük 60 mg, hamile kadınlarda 75 mg, sigara içenlerde ise 100 mg alınması sağlık açısından oldukça önemlidir. Vücutta antioksidan etkisi olan c vitamini vücudu zararlı mikroplardan ve toksinlerden korur.

Vitamin c yüksek miktarda oksijen tutulmasını sağlar ve toksiklerin etkisini azaltarak vücudu korumaya alır. Vücudumuzdaki demir dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Askorbik asit oksijen tutma özelliğine sahip olması nedeniyle antioksidan olarak kullanılır. Yağların ve yağlı besinlerin uzun süre saklanabilmesi, beyaz renkteki sebze ve meyvelerin kararmasının önlenmesi için kullanılır.

Vitamin C Kullanımı


Saç rengi açma, saç boyası akıtmada, kıl köklerini beslemede ve tırnak bakımlarında vitamin c kullanılır. Ayrıca saç bakımında kullanımı yaygın bir vitamindir. Vitamin c cilt ve saç bakımında oldukça sık kullanılır. Cilt bakımında vitamin c kullanımı genellikle cilt lekeleri, kırışıklıklar, anti oksidan, yaşlanma karşıtı, cilt aydınlatma ve egzama ile sedef hastalığına karşı oldukça etkili bir vitamindir. C vitamini hücre yenilenmesini sağlayarak kansere ve diğer hastalıklara karşıda koruyucu bir özellik taşır.

Vitamin C Nelerde Bulunur


Askorbik asit bütün canlı dokularda bulunur. Doğada çok yaygın şekilde bulunan bu vitaminin en zengin kaynaklarını taze meyve ve sebzeler ve çiğ et oluşturur. Meyveler arasında en çok askorbik asit içerenler; limon, portakal, greyfurt, kivi, ananas, çilek ,lahana ve frenk üzümüdür. Elma, armut ve erik ise bunlara göre daha az miktarda askorbik asit içerir. Bu meyvelerden özellikle sitrus meyveleri (limon, portakal, greyfurt), kivi ve domatesin dış kısımları (kabuk) askorbik asit bakımından zengindir. Ve sağlık açısından doğru tüketildiğinde c vitamini alımını sağlamış olursunuz. Sebzeler, özellikle kuşburnu, karnabahar, lahana, ıspanak, kuru soğan, biber, turp, tere, maydanoz ve yer elması askorbik asit bakımından en zengin kaynaklardandır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...