9 Mayıs 2017 Salı

Vücut Bakımı Nasıl Yapılır


Vücut Bakımı Nasıl Yapılır


Vücut bakımı zahmetli bir iş olsa da cildiniz parlak görünmesi ve sağlığının korunması için gereklidir. Vücut bakımı el bakımı,ayak bakımı,cilt bakımı hatta yüz bakımına kadar her noktayı kapsamalıdır. Aşağıda vücut bakımı ile ilgili kadınlar için bazı evde yapabilecekleri öneriler verilmektedir.

– Günlük duşunuz haricinde, haftada 2 kez vücudunuzu bir vücut arındırıcısı (peeling) uygulayın ve ölü hücrelerden arındırın. Arındırıcı ürünü, önce parmaklarınızla, daha sonrada kıl bir eldiven ile hafifçe bastırarak ve küçük dairesel hareketler yaparak cildinize uygulayın. Hareket yönünüz hep kalbinize doğru yani aşağıya yukarıya doğru olmalı. Uygulama yaparken sert olmayın, sadece dirsek, diz ve topuk gibi derinin daha sert ve pütürlü olduğu bölgelerde ısrarcı olun.

Evde Vücut Bakımı için  Öneriler

– Fazla sıcak su cildinizden doğal yağın yok olmasına sebep olabilir. Ilık ya da serin suyla duş almanız cildiniz daha sağlıklı kalacağı gibi kendinizi daha iyi hissetmenizi  sağlar.

– Duş veya banyo yaptıktan sonra mutlaka cildinize nemlendirici uygulayın. Hatta bu işlemi hafif nemli olan cildinize yaparsanız nemin cildinizin üst katmanlarına hapsedilmesini de sağlayabilirsiniz. Ayrıca nemlendirme işlemler için doğal yağlar kullanın: shea butter, zeytin yağı, hint yağı gibi

– Kışın da nemlendirmeyi bir alışkanlık haline getirmelisiniz kışın havlar kuru ve soğuktur bundan kaynaklı cildinizde kuruluk oluşur ve bu da kırışıklıkların önünü açar. Pantolon veya çorapların altında cildinizin çatlamasına mani olmak için her duştan sonra mutlaka vücudunuzu nemlendirin.

– Daha yumuşak eller için, haftada 1 veya 2 kez ellerinizi 5-10 dakika ılık süte batırın. Sütün içinde bulunan laktik asit cildinizi nemlendirir ve ellerinize yumuşaklık kazandırır.

– Ellerinizin yaşlanmasını geciktirmek istiyorsanız, özellikle yaz aylarında mutlaka güneşi bloke eden bir güneş koruyucu krem kullanın. Böylece ileriki yaşlarda oluşabilecek lekeleri azaltacak ve genç görünmenize neden olacaktır.

– Düzenli pedikür yaptıramayacak kadar yoğunsanız, yürüyüşe çıkmadan önce (spor çorap giydiğiniz zaman) ayaklarınıza bol shea butter yağı sürün. Yürüyüşünüz bittiğinde ayaklarınızın beslenmiş ve rahatlamış olduğunu fark edeceksiniz.

–Ayaklarınız için özel kremler alın ve kullanın. Ayaklarınız özellikle yaz aylarında güneşin Uv ışınlarında daha çok etkilenir ve kurur. Sonra bir çift pamuklu çorap giyerek nemin içeride kalmasını sağlayın. Bu işi yatarken yapmak çok yararlı ancak çoraplarla uyumakta sıkıntı yaşıyorsanız size bir ipucu: çorabınızın parmak kısmını kesin, böylece ayaklarınız hava alırken yumuşayacak.

– Ayak topuklarınızdaki sertliği gidermek için bir ev reçetesi: ılık su dolu bir leğenin içinde 2 poşet yeşil çayı demleyin. Yarım litre ılık süt ilave edin. Ayaklarınızı 30 dakika bu karışımın içinde tuttuktan sonra ponza taşı ile ovup, nemlendirici bir krem sürün.

– Sakarlığınız yüzünden bir yerleriniz hep mor mu? Bundan sonra bir yere çarpınca, vurduğunuz bölgeye derhal en az 10-15 dakika buz uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra tekrar 10-15 dakika buz tutun. Buz, deri altında oluşabilecek kanamayı durdurarak darbe alan bölgenin morlaşmasını durdurur.

– Yanığınızın iz bırakmasını engellemek için yanmış bölgeye derhal bir E vitamini  uygulayın.  Ayrıca, yanığa Aloe Vera jeli sürerseniz iyileşme hızını da artırırsınız.

– Yapılan araştırmalara göre ergin kişilerde kalsiyum eksikliği olanlar çok fazladır. Bundan kaynaklı her gün 1 bardak süt içmeyi alışkanlık haline getirin. Faydasını ilerleyen yaşlarda göreceksiniz.

– Sağlık için koşmanın yararını biliyorsunuz. Elbette koşmak kalori harcamak adına da yararlı. Ancak geri geri koşmak daha da yararlı. Üstelik geri geri koşarken %31 daha fazla kalori harcarsınız. Yürüyüşte de aynı şey geçerli: geri geri yürümekle %78 daha fazla kalori harcarsınız.

– Sabah uyandığınız zaman derin nefes almayı ve iyice gerinerek vücudunuzu esnetmeyi unutmayın. Böylece pompalanan kan artarak daha hızlı uyanıp daha diri hissedersiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...