26 Şubat 2019 Salı

HPV Bulaşıcı Mı

Bazıları diğerlerinden daha yaygın olarak görülen 150'den fazla insan papilloma virüsü (HPV) virüsü vardır. HPV,  enfekte bir kişiyle cinsel, cilt-cilt teması ile bulaşan-bulaşıcı olan bir enfeksiyondur. HPV, genital veya anal siğiller ve bazı durumlarda kansere neden olabilir (virüse bağlı olarak). Ancak, herkes HPV enfeksiyonu belirtileri geliştirmemektedir. Bu enfeksiyonun yayılmasını oldukça yaygın hale getirir. Yazımda HPV nedir, bulaşıcı mıdır, nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. HPV'nin en yaygın belirtisi siğildir fakat HPV hiç bir belirtiye neden de olmayabilir.

HPV Sebepleri

Vajinal ya da anal ilişki  HPV bulaşmanın en yaygın yoludur, ancak oral seks yoluyla HPV çok yaygın şekilde bulaşmamaktadır. Hatta genital-genital ovma bile virüsü yaymak için yeterli olabilir. Gençlerin bu konuda bilgilendirilmeleri önemlidir, çünkü cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların penetrasyon olmadan geçirilebileceğini özellikle bilmiyor olabilirler.

HPV riskiniz seks partnerinizle birlikte ciddi şekilde artar, ancak enfekte olan sadece bir partnerle temasa geçmek HPV'ye neden olabilir. Prezervatifler HPV'den korunmanın en iyi yolunu sağlarken, bunu yalnızca bunları tutarlı ve  doğru bir şekilde kullanırsanız işe yaramaktadır.

HPV'niz varsa, enfeksiyon genellikle 18 ila 24 ay içerisinde tedavi olmadan kendiliğinden geçmektedir. Bu süre zarfında virüsü başkalarına taşıyabilir ve bulaştırabilirsiniz. HPV genellikle dış belirtileri olmayan "görünmez" olduğu için, insanlar genellikle virüslü olduklarının farkında olmazlar.

HPV Riski


HPV herkesi etkilese de, aşağıda sıralayacağım durumlarda ki insanlarda HPV riski daha yüksektir:


  • Birden fazla partnerle seks yapıyorsanız
  • Korunmasız seks veya cinsel ilişkide bulunuyorsanız
  • Homoseksüeller
  • Transseksüeller
  • Bağışıklık sisteminizi zayıflatan HIV veya başka bir hastalık veya durumunuz var


HPV gündelik önleme stratejilerine katılmaya ek olarak , özellikle yukarıdakilerden herhangi biri sizin için geçerliyse, sağlık hizmeti sağlayıcınızla HPV aşıları Cervarix ,  Gardasil ve Gardasil 9 hakkında konuşmayı düşünebilirsiniz. Aşılar 11 ve 12 yaşlarında önerilmektedir, ancak yaşlı kadın ve erkeklere de aşı önerilebilir.

HPV'den Korunma


Şu anda, HPV'den uzak durmanın tek bir kesin yolu var: kimseyle temas etmemek. Bunun sizin için gerçekçi bir yaklaşım olup olmadığı sonuçta size bağlıdır. Cinsel ilişkiden geçen diğer CYBE'lerin aksine, HPV, enfekte olmayan cilde, enfekte olmayan cilde sürtünerek bulaşabilir. Bu nedenle, karşılıklı “mastürbasyon” ve “köpüklenme” gibi faaliyetler  enfeksiyonu cinsel ilişki kadar etkili bir şekilde yayabilir.

Dahası, HPV riski, bir insanın seks yaptığı kişi sayısı arttıkça risk de tırmanmaktadır. Ebeveynler ve eğitimciler gençleri mümkün olduğunca seks yaptığı kişilerin sasyısının önemini bu mesele üzerinden anlatmalıdır. HPV'nin yol açtığı spesifik riskleri anlamalarına yardımcı olmalıdır. Bununla birlikte, HPV virüsü kapmış ve belirtilerini göstermiş bir kişinin belirtileri geçebilir. Bu gibi durumlarda da HPV aşısı önerilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...