26 Şubat 2019 Salı

Siğil Nedenleri

HPV, ciltten cilde bulaşıcı olan bir virüstür. Çeşitli düşük ve yüksek riskli virüs grupları popülasyonun büyük bir bölümünü enfekte etmektedir. Rahim ağzı kanserine yol açan virüs olarak bilinmektedir. Bununla beraber,  HPV kadınlarda ve erkeklerde birçok başka kansere de neden olabilir. Aynı zamanda anal kanser, penis kanseri ve bazı ağız ve boğaz kanseri türleri dahildir. Ek olarak, düşük riskli HPV tipleri genital siğile yol açabilir. Ayrıca cildin başka bir yerinde siğillere yol açabilir. Yazımda siğil nedir, neden oluşur, HPV nedir, bulaşıcı mıdır, nasıl tedavi edilir, nasıl giderilir gibi sorulara cevaplar aradım.

Ayaklarda Siğil Nedenleri

Plantar siğiller ayağın altında oluşan plantar (plantar yüzeyi) olarak bilinmektedir. İnsan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu, anormal fakat cildin bu iyi huylu büyümeleri, epidermis olarak bilinen cildin en üst tabakasını etkiler. Bir dokunuşta siğil, dokunduğunuzda, kaşıdığınız ya da dokunduysanız yayılabilir. Bazıları yalnızca aylar veya yıllar sonra kendiliğinden tedavi olmak için bir veya iki ayağındaki yaygın kümeler halinde gelişmektedir. Bulunduğu bölgeye bağlı olarak, bir siğil bazen hassas dokulara ve sinir uçlarına baskı yaparak acı ve rahatsızlığa yol açabilir.

Tüm siğiller, 100'den fazla suşun olduğu genital siğiller ile bağlantılı aynı virüs olan HPV'den kaynaklanır. Öncelikle plantar siğiller ile ilişkilendirilen tip HPV-1'dir. Daha az yaygın tipler HPV tip 2, 4, 60 ve 63'ü barındırır.

Genital Siğil Nedenleri


Genital siğiller geliştirme olasılığınızı artırabilecek çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Yazımızda da bahsettiğimiz üzere her siğilin ana nedeni HPV virüsüdür. Genital siğilinde prezervatifler yardımıyla  bulaşma riskini azalttığını , ancak sizi HPV'den tamamen korumadığını bilmeniz gerekiyor. HIV (İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü) gibi, cinsel yolla bulaşan diğer virüslerin aksine, HPV sperm veya vajinal sıvı tarafından yayılmaz - cilde cilt temasıyla ve bir prezervatif bir penis üzerindeyken bile Penis hala bir eşin kasık bölgesine dokunabilir.

Bu risk faktörlerinden bazıları şunlardır:


  • Korunmasız vajinal seks
  • Anal seks
  • Oral seks
  • Genital-genital temas
  • çocuk doğurma
  • Önceki cinsel yolla bulaşan hastalık
  • Birden fazla cinsel partner


Siğil Tedavisi


Çocuk doktorunuzun muhtemelen deneyeceği en yaygın tedavi yöntemleri, kriyoterapi adı verilen sıvı nitrojenle siğilleri dondurmak veya siğillere cantharidin uygulamaktır. Her iki tedavi de, siğilde bir miktar kabarmaya yol açmaktadır, bununla birlikte birçok tedaviye ihtiyaç duyulmasına rağmen, ortaya çıkmasına neden olmalıdır. ABD'de FDA onaylı olmayan cantharidin tedavileri, o gün sonra büyük, acı veren bir kabarcığı tetikleyebilmelerine rağmen, genellikle ağrısız olma avantajına sahiptir. Dermatoloğunuz reçeteli bir salisilik asit macunu deneyebilir. Salisilik asit siğili tedavi etmede oldukça etkili bir malzemedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...