12 Mart 2019 Salı

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili ve doğru bir uygulamaya gerek bulunmaktadır. Tüylerden kurtulma tekniklerinin neredeyse tamamı cildi tahriş eder ve batık tüylerin oluşmasına yol açmaktadır. Tüylerin yüzeye ulaşması noktasında, üzerinde bulunan derinin ince tabakasını yırtılması ve tıkanıklığın açılması lazımdır. Fakat tüyün çok ince ya da cildin çok kalın olduğu insanlarda, tüyler yüzeye asla çıkamamaktadır. Bu durumda genel anlamda batıklara neden olur. Ve batıkların en çok karşılan cilt bölgesi de bacaklardır.

Aspirin ile Batık Tedavisi

Batıkların Tedavisi
Aspirin suyuyla beraber batıkların oluştuğu bölgelere masaj uygulaması yapmak batıklara iyi gelecektir. Kimyasal peeling uygulamalarında kullanılan soyucuların başında TCA denen trikloroasetikasit kimyasal yapısı bağlamında da etki babında da aspirine yakın bir içeriktedir. Bir çay bardağı kaynamış ve soğumuş suya 5 adet 500 mg. lık aspirini atın ve eritin. Dibe çöken tortu dışında elde ettiğiniz aspirinli suyu spreyli şişeye aktarın. 3 günde 1 bu uygulamayı batık oluşan bölgelere uygulamalısınız. Bu aspirin çözeltisini en az iki saat cildinizden arındırmayın ve sadece su kullanarak durulama gerçekleştirebilirsiniz. Bu uygulama temelinde soyulmaya yol açacağından kaynaklı batık oluşumunu önler ve batık lekelerine,ağdadan yada jiletten cilt kararmalara karşı oldukça etkili bir yöntemdir.


Batık yaşandıktan sonra lekeye dönmeden evvel,cilt kararmadan tedbirli davranmak en akıllıca uygulamaların başında gelmektedir. Çok sıcak ağda cilde zarar verebilir ve kararmalara neden olabilir. Jilet ve ya epilatör uygulamalarıyla ciltte iritasyon yaratmak ciltte zararlara neden olmaktadır. Yine bunlar batıklara neden olabilir. Batıkları iğne ile kurcalamak,batık kılı iğne yardımıyla çıkarmaya uğraşmak,iğnenin ucunu yakıp yada alkolleyip sterilize ettiğinizi düşünseniz de mikrop da kapabilir; izlere de neden olabilir. Hele ki batıkları tırnakla kurcalamak yapılabilecek en sıkıntılı meselelerin başında gelmektedir.

Batıkların sıkılması belli durumlarda da yapılabilir. Cilt yüzeyinde artık şişmiş bir siyah nokta gibi krater görünümüne sahipse onu sıkabilirsiniz. Bunu yapmak için de iki parça pamuğu alkolleyin, iki başparmağınıza da dolayın ve asla ama asla, tırnak ile değil tırnakların yan taraflarında kalan parmak etleri ile sıkın.

Doğal Peeling Yöntemleri


Şeker, batıklardan kurtulmak için uygulamalarda kullanabileceğiniz en etkili malzemelerin başında gelmektedir. Şeker, ölü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan aynı zamanda cildin üst yüzeyinin yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Bu da kıl dönmesinin yüzeye çıkmasında etkili olacaktır. Yaklaşık bir su bardağı şekere, yarım su bardağı doğal zeytinyağı ya da jojoba yağı ekleyin. Aynı zamanda uygulamaya yaklaşık 10'ar damla lavanta yağı ve çay ağacı yağı katın. Elde ettiğiniz karışımı güzelce birbirine yedirin, sonrasında batıklı olan bölgeye dairesel hareketlerle uygulayın. Bu masaj şeklinde gerçekleştireceğiniz peeling uygulamasını yaklaşık 5 dakika boyunca devamlı olarak gerçekleştirin. Tabi ki size verdiğim tarifte bir uygulamada bitecek bir karışımdan fazlası vardır. Bundan dolayı kalan karışımı ağzı kapalı şekilde herhangi bir cam kapta saklayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Batıkların Tedavisi

Batık tüyler, herkesin canını sıkan, yer yer acı verici bir cilt problemidir. Fakat güzel görünüme, yumuşak bir cilde kavuşmak için etkili v...